V Kardiocentru ÚVN vyšetřují pacienty novými přístroji
Desítka nových přístrojů a monitorovacích systémů pořízených v rámci projektu Přístrojové vybavení Kardiocentra Ústřední vojenské nemocnice Praha přispěje k dalšímu zlepšení péče o pacienty ÚVN.
Na financování se podílí 16 miliony Kč, což představuje 66 % pořizovací ceny, Evropský fond pro regionální rozvoj v rámci Integrovaného operačního programu (IOP).
Kardiologické oddělení Ústřední vojenské nemocnice poskytuje hospitalizační péči nemocným s interními chorobami se zaměřením na kardiovaskulární onemocnění. Lůžková část oddělení zajišťuje kromě jiného hospitalizační servis pro katetrizační laboratoř (invazivní diagnostika, perkutánní intervence na koronárních tepnách), antiarytmickou jednotku (kardiostimulace), pracoviště intervenční radiologie (diagnostika i intervence na periferních tepnách, neuroradiologie), přebírá nemocné z koronární jednotky po stabilizaci vitálních funkcí.
Ve spolupráci s Kardiochirurgickou klinikou IKEM zajišťuje chirurgickou léčbu ICHS a chlopenních vad, podle potřeby přebírá nemocné k pooperační péči a rehabilitaci na standardních lůžkách. Oddělení kardiologie ÚVN je také akreditovaným pracovištěm České lékařské komory pro další vzdělávání v oboru.
V roce 2009 získalo společně s dalšími odděleními nemocnice statut kardiovaskulárního centra pro dospělé druhého typu. V současnosti je kardiovaskulární centrum dovybavováno novými přístroji, na které získala nemocnice významný příspěvek z Integrovaného operačního programu Evropského fondu pro regionální rozvoj.
„Díky financím získaným z fondů Evropské unie modernizujeme a dovybavujeme kardiocentrum přístroji a systémy, které výrazně napomohou k dalšímu zkvalitňování péče o naše pacienty, sníží rizika možných komplikací, zvýší jejich bezpečnost a zajistí celkově pacientovi ještě větší komfort,“ hodnotí MUDr. Ivan Jeřábek, náměstek ředitele pro léčebnou a preventivní péči ÚVN Praha.
Lůžkové oddělení, zahrnující stanici standardních lůžek a jednotku intermediální péče (JIMP), je modernizováno v oblasti monitorovacích systémů, na JIMP byla nově instalována centrální monitorace osmi lůžek systémem IntelliView a podstatně byla na obou odděleních rozšířena kapacita telemetrické monitorace. Nyní je k dispozici 20 klientských jednotek s možností sledování nejen EKG křivky, ale například i saturace tepenné krve kyslíkem či krevního tlaku.
Součástí Kardiovaskulárního centra pro dospělé II. typu v Ústřední vojenské nemocnici jsou také koronární jednotka a katetrizační jednotka. Koronární jednotka zajišťuje péči o pacienty s celým spektrem kardiologických a angiologických akutních onemocnění, včetně stavů vyžadujících přístrojovou podporu, jako je umělá plicní ventilace, balonková intraaortální kontrapulsace, kontinuální hemoeliminace. Disponuje sedmi lůžky, z nichž šest je vybaveno pro poskytování komplexní intenzivní i resuscitační péče. Vitální funkce pacientů monitoruje moderní systém IntelliView firmy Philips, stanice disponuje čtyřmi nejmodernějšími servoventilátory (Hamilton Taema Extend) či přístrojem pro kontinuální hemoeliminaci.
Katetrizační jednotka provádí výkony diagnostické (včetně pravostranných katetrizací či komplexního vyšetření srdečních vad), elektivní terapeutické (perkutánní koronární intervence, implantace stentu) i zákroky urgentní (direktní PCI). V péči o pacienty je využívána umělá plicní ventilace, balonková kontrapulsace i moderní farmakoterapie během výkonu. Úzká spolupráce s koronární jednotkou a lůžkovým oddělením zajišťuje optimální léčbu a bezprostřední kontakt ošetřujících lékařů s pacientem. Nově získala katetrizační jednotka modernější přístroj pro podporu srdeční funkce a zlepšení krevního zásobení srdečního svalu během a po rizikových zákrocích – intraaortální balonkovou kontrapulsaci.
„Nové přístroje umožní časněji zjistit případné patologie, rychleji reagovat na změny stavu pacienta, lépe a komfortněji řídit léčbu. Například duplexní ultrazvukový přístroj, který jsme z dotací IOP také pořídili, bude sloužit především k vyšetření pacientů s onemocněním cévního systému zejména v oblasti krku a dolních končetin, zpřesní neinvazivní diagnostiku, odhalí dříve některé komplikace radiologických i chirurgických zákroků, v některých případech dokonce nahradí invazivní vyšetření. Bedside echokardiograf, další z nového vybavení, zkvalitní možnosti diagnostiky u akutně přijatých na koronární jednotku přímo u lůžka nemocného,“ popisuje vedoucí lékař kardiocentra MUDr. Miroslav Černohous.
Kardiovaskulární centrum bylo v rámci projektu Přístrojové vybavení Kardiocentra Ústřední vojenské nemocnice Praha doplněno o intrakardiální echokardiograf, o nový monitorovací systém pro jednotku intenzivní péče, čímž vznikl kompletní systém umožňující rozšířit množství sledovaných parametrů a zlepšit možnost automatické detekce. Pacient se tak může cítit mnohem bezpečněji, systém totiž zajišťuje rychlejší záchyt případné patologie a včasnou reakci na změny stavu.
Ventilátory, přístroje nejnovější generace s velmi sofistikovaným softwarem, zajistí pacientům větší komfort. Umožňují šetrnou podporu nebo úplné nahrazení dýchání, snižují rizika komplikací, automaticky detekují případnou patologii, upozorňují na změny stavu nemocného.
Zejména pro nemocné po resuscitaci bude využit přístroj pro řízenou hypotermii, umožňující mírné ochlazení organismu. K náhradě funkce ledvin u nemocných v kritickém stavu, kteří nemohou podstoupit klasickou hemodialýzu, u nemocných s pokročilým srdečním selháním a u některých intoxikací poslouží přístroj pro kontinuální hemoeliminační metody.
Ústřední vojenská nemocnice nevybavuje pracoviště z evropských dotací poprvé. Z Evropského fondu pro regionální rozvoj získala již v roce 2009 prostředky na vybavení traumacentra, v následujících měsících bude v ÚVN díky financím z Evropské unie IOP hrazeno vybavení cerebrovaskulárního centra.
----
Medical Tribune
Zdroj: Medical Tribune