V jakém vztahu je střevní mikrobiom a jaterní steatóza
Na jaterní steatóze se podílí pestrá škála vlivů. K významným rizikovým faktorům patří konzumace alkoholu, obezita nebo cukrovka. Svou roli hraje i výživa, především nedostatek cholinu v potravě. V souvislosti s příjmem cholinu jsou důležité i genetické faktory, které mají vliv na jeho metabolismus. V publikaci zveřejněné lékařským časopisem Gastroenterology prokázali američtí lékaři vedení Melanií Spencerovou z University of North Carolina, že riziko jaterní steatózy významně závisí na druhové skladbě střevního mikrobiomu.
Do studie bylo zařazeno celkem patnáct dobrovolnic, které dostávaly po dobu dvou měsíců dietu zbavenou cholinu. Všem ženám vědci před zahájením pokusu analyzovali druhové složení střevního mikrobiomu. Jak se dalo očekávat, mikrobiomy jednotlivých dobrovolnic se navzájem dramaticky lišily. Spencerová a její tým předpokládali, že společná, prakticky totožná dieta individuální rozdíly v mikrobiomu do značné míry smaže. To se však nestalo. Mikrobiom každého dobrovolníka zareagoval na změnu stravy razantní změnou druhové skladby.
Přesto zůstaly mikrobiomy jednotlivých dobrovolnic výrazně odlišné. Nedostatek cholinu ve stravě začal v průběhu pokusu ovlivňovat funkci jater dobrovolnic. Vědci sledovali, nakolik se projeví dědičné dispozice, jež dovolovaly účastnicím pokusu kompenzovat nedostatek důležité živiny v potravě. Vliv genetických vloh byl sice patrný, ale nevysvětloval značné individuální rozdíly ve výsledné funkci jater. Významnější než dědičné vlohy se ukázalo složení střevního mikrobiomu. Jako klíčová se jeví role dvou velkých skupin střevních bakterií.
Dobrovolnice, které měly na začátku sledování ve střevě hojně zastoupené bakterie ze skupiny Gammaproteobacteria, byly vůči jaterní steatóze zvýšeně odolné. Naopak, dobrovolnice, jež měly ve střevě silně namnožené bakterie ze skupiny Erysipelotrichi, byly k nástupu jaterní steatózy zvýšeně náchylné. Zatím není vůbec jasné, jak obě skupiny bakterií na vznik jaterní steatózy působí. Pokud však vědci vzali v potaz jak dědičné dispozice jednotlivých dobrovolnic, tak jejich mikrobiom, mohli celkem úspěšně předpovědět jejich reakci na dietu s nedostatkem cholinu.
„Některé bakterie zjevně v našem střevě provádějí něco, co člověka obrní proti negativním dopadům nedostatku cholinu v potravě a co pomůže jeho játrům vypořádat se se zpracováním tuku z potravy,“ říká Melanie Spencerová. „Bakterie, jež napomáhají rozvoji choroby, mohou odebírat cholin přijatý potravou. Nastolí tak v organismu nedostatek cholinu, i když jej s potravou zdánlivě přijímáme dostatečné množství.“ Jaterní steatóza má mnoho mechanismů vzniku a podmínky experimentu týmu Melanie Spencerové jsou mnoha z nich na hony vzdálené. Přesto je vliv mikrobiomu na individuální sklony k různým onemocněním faktor, jejž je zapotřebí brát v potaz.
Prof. Ing. Jaroslav Petr, DrSc.
Zdroj: Medical Tribune