Přeskočit na obsah

V druhé řetězové transplantaci našlo ledvinu pět příjemců

Druhá řetězová transplantace ledvin v České republice spárovala tentokrát 10 lidí. Při deseti operacích během dvou dnů si v Institutu klinické a experimentální medicíny vyměnilo ledvinu pět dárců a pět příjemců. Další hromadná transplantace ledvin se v IKEM uskutečnila 26. a 27. února 2013, tedy po třech měsících od té první na začátku listopadu 2012.

Čtyři páry, jeden pacient z čekací listiny a jeden altruistický dárce stvořili další řetěz transplantací ledvin. Jako u první ho umožnil zdravý člověk, který se rozhodl darovat jednu svoji ledvinu komukoli, kdo ji potřebuje. „Dřív jsem daroval krev, pak jsem se přihlásil jako dárce kostní dřeně a později jsem se dozvěděl o možnosti pomoct někomu nemocnému tím, že mu daruji svoji ledvinu. A protože si myslím, že by si lidé měli nezištně pomáhat, když mohou, rozhodl jsem se do toho jít,“ říká devětadvacetiletý Martin Mašek s tím, že když se dozvěděl, že zdravý člověk potřebuje k životu jen jednu ledvinu, tak už vůbec neváhal.

Příprava druhé řetězové transplantace tentokrát trvala tři měsíce. „Plánování bylo nyní lehčí než napoprvé, už jsme měli zkušenosti z listopadové výměny. Navíc nám tentokrát pomáhali první předvýběr provést i matematici pomocí přesných algoritmů. Teprve na základě jejich propočtů pak shodnost pacientů ověřovali naši imunologové, nefrologové a další lékaři. Tím jsme významně zkrátili čas přípravy,“ popisuje přípravy MUDr. Jiří Froněk, Ph.D., FRCS, přednosta Kliniky transplantační chirurgie a vedoucí týmu, který transplantace provedl.

Řetězové transplantace ledvin chce IKEM provádět nejlépe každé tři měsíce. „Počtem dvojic nechceme lámat rekordy, jde nám především o bezpečnost a pomoc pacientům. Je však pravda, že se nám ozývá stále více nemocných a jejich příbuzných nebo známých, kteří by chtěli transplantaci od živých dárců podstoupit. Například už teď vyšetřujeme dalších 14 dvojic,“ doplňuje prof. MUDr. Ondřej Viklický, CSc., přednosta Kliniky nefrologie IKEM.

Postup byl u druhého „řetězu“ stejný jako u prvního. Obě operace, odběr i transplantace ledviny, probíhají téměř současně. Oba týmy pracují jako tým jeden, časový harmonogram na sále příjemce je pevně vázán na průběh operace dárce. Doba, kdy se orgán nalézá mimo tělo, trvá jen velmi krátce, v tomto případě v řádu několika desítek minut. Nový orgán pak většinou funguje okamžitě. „Zatím vše vypadá velmi optimisticky, dárci jsou všichni v pořádku a ledviny u příjemců z prvního dne transplantací fungují, u příjemců ze druhého dne to definitivně budeme moci potvrdit až za 24 hodin,“ dodává MUDr. Froněk.

Transplantace ledvin je nejlepší možnou metodou léčby chronického selhání ledvin. Pacientů s touto diagnózou v Česku neustále přibývá a nyní je jich více než 10 000. Každý desátý Čech má nemocné ledviny, ale neví o tom. „Alarmující je fakt, že je v naší zemi stále vysoké procento – až 40 % – lidí, které s poškozenými ledvinami musí přivézt do nemocnice až sanitka. Jen v 60 % tuto diagnózu v počátcích podchytí lékař,“ dodává prof. Viklický s tím, že i přes problémy s financováním transplantací IKEM stále doufá, že se jednání s ministerstvem zdravotnictví a pojišťovnami vyvinou pozitivně a program bude možné dál rozvíjet.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené