V dlani se ukrývá tajemství našeho budoucího zdraví
Podle BBC se pravděpodobnost úmrtí na srdeční infarkt nebo mozkovou příhodu může skrývat v naší dlani, jak ukazuje studie publikovaná v časopise Lancet. Ta naznačuje, že síla stisku je lepším prediktorem těchto rizik než krevní tlak.
Výzkumu se zúčastnilo téměř 140 000 lidí ve čtrnácti zemích. Mezinárodní výzkumný tým uvedl, že test by lékařům poskytl „jednoduchý, levný“ diagnostický nástroj. Odborníci tvrdí, že souvislost mezi silou stisku ruky („hand grip“) a srdcem je nejasná a potřebuje další výzkum. Maximální síla stisku samozřejmě klesá s věkem. Ale ti, jejichž síla stisku klesá nejrychleji, mohou být vystaveni většímu riziku zdravotních problémů, ukazuje studie. Ženy mezi 20 a 30 lety věku mají sílu stisku 75 liber (34 kg), u 70letých klesá na 53 liber (24 kg). Pro muže ve stejném věku síla stisku klesne ze 119 liber (54 kg) na 84 liber (38 kg). Toto rozsáhlé šetření ukázalo, že pokles o každých 11 liber (5 kg) v síle stisku zvýšilo pravděpodobnost blízké smrti o 16 procent, riziko úmrtí v důsledků nemoci srdce se zvýšilo o 17 procent a riziko mrtvice o devět procent.
V současnosti mohou lékaři v Británii k zjištění rizika infarktu nebo mrtvice použít dotazník s údaji o věku pacienta, o tom, zda kouří, o obezitě, cholesterolu, krevním tlaku, bydlišti a rodinné anamnéze. Autoři výzkumu však tvrdí, že síla stisku může poskytovat přesnější predikci než pouze krevní tlak a mohlo by se jednat o novou metodu pro hodnocení rizika.
Dr. Darryl Leong, jeden z výzkumníků na McMaster University v Kanadě, říká: „Síla stisku by mohla být snadným a levným testem pro posouzení rizika smrti a kardiovaskulárních onemocnění jednotlivce.“ Je však zapotřebí další výzkum, aby bylo možné říci, zda snaha o zlepšení svalové síly může snížit riziko úmrtí a kardiovaskulárních onemocnění. Zatím není dostatečně známo, proč se zhoršující se zdraví srdce může projevit slabším stiskem ruky. Již nyní však existuje několik zavedených metod pro hodnocení rizikových faktorů kardiovaskulárních nemocí a prevence.
Zdroj: Medical Tribune