V čele komory opět Milan Kubek, jeho kritikové ve vedení ČLK zůstávají
V rámci svého volebního projevu Kubek uvedl: "Politici si samozřejmě nepřejí komoru silnou, ale komoru poslušnou. A je jasné, že dokud bude komora hájit zájmy lékařů, tak se budou konflikty s politiky opakovat." Jeho protikandidátka prof. Jana Hercogová kontrovala, že Milan Kubek měl za dobu svého působení v čele LOK-SČL a poté jako prezident ČLK mnoho času na to, aby současné podmínky lékařů a obraz komory změnil.
"To se nepodařilo. Je zřejmě načase vyměnit vyjednavače. Proto - Děkujeme, pane prezidente - odejděte," uvedla ve svém projevu Hercogová.
Delegáti (bylo jich 330) zvolili během sobotního sjezdu nové předsednictvo komory. Ve vedení ČLK zůstali nadále Kubkovi kritikové, kteří před volbou prezidenta volali po změně šéfa komory. O co bude Česká lékařská komora po sobotním sjezdu usilovat?
Komora se bude snažit prosadit novely pěti zákonů, které připravila. "Nejdůležitější legislativou je zákon o zdravotním pojištění. Svobodný lékař nemůže být podřízeným zdravotních pojišťoven. Požadujeme tedy rovnoprávné postavení lékařů vůči pojišťovnám, existenční jistotu v podobě trvalého smluvního vztahu pro všechny lékaře, kteří o ni mají zájem," uvedl prezident komory, který chce dál prosadit seznam zdravotních výkonů jakožto ceník obsahující nepodkročitelné, minimální ceny lékařské práce. Komora musí být podle něj také účastna dohodovacích řízení o rámcových smlouvách a o úhradách.
Kubek chce rovněž prosadit novelu zákona o komoře. "Pouze silná a jednotná komora dokáže sjednotit cíle a hájit zájmy lékařů. Opusťme klidně princip povinného členství a nahraďme ho povinnou registrací. Zajistěme, aby okresní shromáždění byla usnášeníschopná a aby lékaři mohli na okresech rozhodovat o svém rozpočtu, mohli jsme funkcionáře nejen volit, ale také je demokraticky odvolat," uvedl prezident ve svém projevu.
Dokončení na str. A3
Prof. MUDr. Jana Hercogová, Kubkova protikandidátka, založila svůj projev na kritice výsledků současného vedení ČLK. Podle Hercogové není správné, že neúspěchy při vyjednávání dává prezident vždy za vinu druhé straně - ministerstvu zdravotnictví, lékařským fakultám a podobně.
"Chtěla bych upozornit, že jeho plán silné komory byl součástí předvolebního programu již před pěti lety Jaká je ale realita? Perspektiva lékařů je velmi malá, profesionalita lékařské péče je ohrožena, prestiž je velmi nízká. A prezentaci komory na veřejnosti vidím jako odborovou organizaci. Jak toto změnit? Můžeme vyměnit ministerstvo? Domnívám se, že je to velmi obtížné. Možná bychom mohli změnit vyjednavače. A proč bych tím vyjednavačem měla být právě já? Prostě se domnívám, že jsem už udělala všechno, co jsem měla, a nabízím svou aktivitu ve prospěch lékařů," shrnula protikandidátka.
Kritiku si prezident komory vyslechl také od některých členů představenstva ČLK. "Milan Kubek je v oblasti zdravotní politiky činný již 12 let. Nejprve sedm let jako předseda LOK-SČL, nyní pět let jako prezident ČLK. Co se však za tu dobu podařilo změnit? Kde nyní jsme? A kam se bude lékařský stav hmatatelně vyvíjet?" uvedl MUDr. Aleš Herman.
Také podle MUDr. Lubora Kinšta, člena představenstva ČLK, je čas na změnu vedení komory. "Položme si otázku. Má dnes ČLK dostatek kompetencí? Kde jsou naše pravomoci a kredit? Dnes se ministerstvo s námi nebaví, pokud ano, tak s opovržením, kredit komory je nízký. Každý sedlák, pokud se nedaří, si řekne, že je nutné přepřahat."
Skvělý tým, který nedává góly
MUDr. Eva Hladíková, která navrhla prof. Hercogovou jako kandidátku na prezidenta ČLK, na Kubkovu adresu uvedla: "Ano, pan doktor Kubek je velmi pracovitý. Představenstvo pracuje velmi tvrdě. Ale pokud bychom to převedli do fotbalové hantýrky, tak pět let máme nejlepší fyzičku, máme skutečně vše nejnej, náš kouč nás skvěle řídí. Ale za posledních pět let jsme nedali jediný gól." Kubek v reakci na tuto kritiku poznamenal, že se těžko pracuje, pokud jedna polovina představenstva hraje na druhou branku.
Před volbou nových členů představenstva Kubek vyzval delegáty, aby si svůj hlas dobře rozmysleli. "Zvolte prezidentovi takové lidi, kteří mu budou pomáhat, kteří s ním budou hrát na branku, na niž je třeba. Neudělejte tu chybu, která se stala v roce 2006, kdy delegáti zvolili za prezidenta ČLK nejprve mne a o tři měsíce později pak zvolili představenstvo, v němž byla řada lidí, kteří do této funkce šli s tím, že budou prezidentovi tvořit protiváhu. Sjezd je lékařský parlament a orgán, který musí vytvořit vládu, jež potáhne s prezidentem a viceprezidentem. Pokud alespoň nejužší vedení komory nebude mluvit srozumitelně jedním hlasem, tak se pochopitelně nikam nedostaneme," poznamenal Kubek před volbou.
Volba nového předsednictva komory byla hotová za několik hodin po volbě prezidenta ČLK. Výsledek - v pracovním předsednictvu nadále zůstávají někteří kritikové současného prezidenta komory - MUDr. Lubor Kinšt, MUDr. Eva Hladíková, MUDr. Aleš Herman. Dalšími členy předsednictva byli zvoleni MUDr. Bohuslav Machaň, MUDr. Ladislav Knajfl, MUDr. Josef Liehne, MUDr. Zdeněk Mrozek, MUDr. Karel Klanica, MUDr. Jana Vedralová, MUDr. Ludmila Říhová, MUDr. Helena Stehlíková, MUDr. Bohdan Babinec.
K výsledkům voleb do předsednictva se prezident Kubek vyjádřil velmi opatrně. "Jednoznačně prohlásit, že prezident Kubek má v představenstvu 'své lidi', nelze. Je to dáno systémem volby, kdy si členy představenstva volí jednotlivé kraje. Můžeme sice říci, že někteří členové jsou názorům Milana Kubka nakloněni, ale jestli ho podpoří, ukáže až čas a jejich hlasování v jednotlivých případech," tlumočil jeho názor mluvčí komory Michal Sojka.
Zdroj: Medical Tribune