Přeskočit na obsah

V Brně použili miniaturizovanou srdeční podporu

V Centru kardiovaskulární a transplantační chirurgie (CKTCH) v Brně byly poprvé v České republice implantovány mechanické srdeční podpory v podobě miniaturních pump dvěma pacientům, kteří byli dlouhodobě léčeni pro těžkou formu srdečního selhání.

Oba pacienti jsou zapsáni na čekací listině pro transplantaci srdce, jejich stav se však rychle zhoršoval. Byli opakovaně hospitalizováni a před implantací byli závislí na trvalé intravenózní aplikaci katecholaminů. Obě operace proběhly během měsíce dubna, po třech měsících se nemocným daří velmi dobře.

„Měsíc po implantaci byli oba pacienti propuštěni domů, kde čekají, až se objeví vhodný dárce,“ vysvětluje doc. MUDr. Petr Němec, CSc., ředitel CKTCH Brno. V případě těchto nemocných jeho tým použil systém HeartWare. Tento typ mechanické srdeční podpory představuje další generaci tzv. levokomorových podpůrných systémů používaných jako most k transplantaci u pacientů s těžkým srdečním selháním. „Hlavní výhodou oproti předcházejícím systémům jsou velmi malé rozměry, díky nimž je operace výrazně šetrnější pro pacienta,“ vysvětluje doc. Němec. Samotná pumpa má hmotnost 160 gramů a zabírá objem 50 mililitrů. Implantuje se transapikálně. „Malá velikost pumpy umožňuje její implantaci miniinvazivní technikou, je tedy možné se vyhnout klasické sternotomii, místo ní využíváme jen dva malé, asi sedmicentimetrové řezy na levé a pravé straně hrudníku. Tím se výrazně usnadní i následná transplantace,“ upřesňuje MUDr. Vladimír Horváth, jeden z chirurgů, kteří výkony provádějí. „Tento typ pump je vhodný zejména pro menší pacienty, neboť jeho umístění je snadnější než u dosavadního většího typu, který jsme v Brně používali od r. 2007. Vlastní operace trvá 3 až 4 hodiny. Kritickým momentem je okamžik, kdy pumpa přebírá funkci levé komory a pacientova pravá komora musí čelit zvýšeným nárokům,“ dodal MUDr. Horváth.

Hlavní součástí nového systému je miniaturní centrifugální krevní pumpa, která je přišita k hrotu levé komory srdeční. Malá velikost pumpy umožňuje její kompletní umístění do osrdečníkového vaku. Krev je čerpána ze selhávající levé komory do aorty a tím nahrazuje její funkci. Elektrická energie pro pumpu je přiváděna kabelem, který je vyveden přes kůži. Otáčky pumpy mohou být nastaveny v rozsahu od 2 400 do 3 200 otáček za minutu a může tak být dosaženo minutového srdečního výdeje až 10 litrů. „To je horní hranice, nemocní obvykle vystačí s minutovým srdečním výdejem kolem čtyř, pěti litrů,“ říká doc. Němec.

Činnost pumpy je řízena řídící jednotkou, která je napojena buď na dvě baterie, nebo na jednu baterii a adaptér napájený ze sítě.Řídící jednotka kontroluje činnost pumpy a sleduje stav nabití baterií. Různými druhy signálů a alarmů informuje pacienta při jakýchkoli problémech.

Řídící jednotka a baterie jsou umístěny v pouzdře, které pacient nosí na opasku nebo přes rameno. Hmotnost tohoto přídavného zařízení je 1,1 kilogramu, což nemocným dovoluje téměř úplnou nezávislost. Přístroj je schválen k použití v Evropské unii od roku 2009. V USA byl systém povolen jako most k transplantaci srdce v roce 2012.

„Léčbu nemocným uhradily pojišťovny, započítává se ale do celkového limitu, který na program srdečních podpor máme. Tato úhrada je přitom vázána na transplantační centra. Peníze jsou i zde značným limitem,“ dodává doc. Němec. „Stále ještě se na čekací listinu na transplantaci srdce nedostává velká část nemocných, kteří na ni nepochybně patří. Nové srdeční podpory jsou dalším důvodem, proč by lékaři v terénu měli být aktivnější v referování nemocných do transplantačních center,“ dodává doc. Němec.

Doc. MUDr. Petr Němec, CSc., MBA, ředitel CKTCH Brno

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené