Už nejsem v ČLK
O tom leckdo spekuluje, ale důvod je prozaičtější. Trochu mne zaskočila asistentka, když mi připomněla můj rest – nezaplacený příspěvek. Došlo mi, že mé členství už je vlastně několik let bezpředmětné, protože lékařskou praxi nevykonávám. Nehleděl jsem na to, co mi komora za ty roky udělala či neudělala, rozhodl jsem se prostě jako každý, když přemýšlí, zda za něco neplatí zbytečně.
Ale že to mezi vámi a prezidentem ČLK – navzdory ruce podané před půl rokem - skřípe, je také fakt. Proč se nedokážete shodnout?
Problém je v tom, že M. Kubek – nikoli komora a její členové – obhajuje socialistické zdravotnictví, zatímco já usiluji o moderní systém, který má potenciál rozvoje pro lékaře i pro pacienty. A pokud jde o stavovskou samosprávu, chtěl bych konečně pro lékaře takový prestižní a funkční model, jaký mají už od počátku devadesátých let minulého století právníci nebo architekti.
Když už je řeč o reformách – jak pokračují práce na paragrafovém znění zákonů? Termín předložení do vlády se blíží…
Finišujeme. Jsme sice pod obrovským tlakem, ale stíháme to. V některých zákonech už jen ladíme sporná místa a chystáme se na celkové prověření souladu jak reformních zákonů navzájem, tak i se stávajícím právním pořádkem. Myslím, že až si zavoláme příště, mohli bychom už do některých z návrhů zákonů nahlédnout a říci si, které tak často diskutované body v nich řešíme, jak a proč.
Za čtenáře MT děkuji za nabídku, určitě ji přijímáme. Pojďme ale od té opravdové reformy k tématu, které se za reformu rádo vydává, tedy k poplatkům. Předseda KDU-ČSL se nechal slyšet, že jeho strana bude vyjednávat o “velkorysejším osvobození” lidí od placení.
Čísla ukazují – a zdravotníci z terénu to potvrzují – že regulační poplatky fungují. Jakákoli změna může přinést chaos a způsobit finanční deficit. Je nezodpovědné poškozovat kvůli možným politickým “bodům k dobru” celý zdravotní systém. Jsou samozřejmě možné kompromisy nebo přehodnocení – ale s podmínkou, že to nezničí systém, neohrozí existenci ochranného limitu a neznehodnotí statistiku, kterou z fungování poplatků mimo jiné chceme vytěžit. Mimochodem, ať se poslanci podívají na historii zavádění poplatků třeba v Německu nebo Maďarsku. Začátek tam provázely zmatky, hádky a chaos, jaké jsme v ČR nepoznali. Proč? Protože námi koncipované poplatky jsou jednoduché a přehledné, bez zbytečných výjimek Nevím, proč z nich chce stále někdo dělat politický problém a asociální záležitost. Zdravotní pojištění prostě nemůže suplovat sociální příspěvky – to by nám nezbyly peníze na léčbu.
Není to tak dávno, co jsme v MT psali, že ministerstvo nebude hodnotit nemocnice tak, že by sestavovalo pofiderní žebříčky – a ejhle! Na titulní stránce bulvárního deníku takových žebříčků vyšlo hned několik. Prý vám je sestavila agentura Stem/Mark…
Trvám na tom, že ministerstvo žádné žebříčky nesestavuje a sestavovat nebude. Samozřejmě si necháváme sledovat vývoj různých parametrů, například spokojenosti pacientů. Ale žádným novinám jsme tyto údaje zatím neposkytli, dokud je sami nevyhodnotíme. Od dodavatelské firmy určitě budeme žádat vysvětlení, jak jí tato data mohla uniknout.
Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 13/2008, strana B1
Zdroj: