Přeskočit na obsah

Úvodník

Vážení čtenáři,

otevřeli jste časopis Faktory pro život, jehož aktuální číslo je věnováno imunologii, zejména léčbě primárních imunodefi ciencí. Tomuto tématu především z praktického pohledu se věnuje v článku Imunoglobulinová substituční léčba u primárních imunodeficitů kolektiv autorů v čele s MUDr. P. Králíčkovou na stranách 9 až 14. Se substituční léčbou máme mnoho zkušeností i na našem pracovišti, tedy v Ústavu imunologie FN v Motole. V současnosti též u nás probíhá studie CHINSTRAP, která zkoumá spokojenost pacientů s léčbou subkutánním imunoglobulinem. Výsledky budou známy v příštím roce.

Jako odborný garant tohoto vydání bych ráda využila této příležitosti a pozvala vás na kongres Evropské společnosti pro imunodefi cience, ESID 2014, který se bude konat v pražském Kongresovém centru koncem října 2014. Více informaci najdete na stranách 7 a 8. Letos jsme již po sedmé oslavili Den vzácných onemocnění, kterému je věnován vždy poslední únorový den. Co si představují ti, jejichž blízcí mají některou z celkem zhruba 8 000 vzácných chorob, pod letošním mottem: „Společně za lepší péči“, se dočtete na stranách 15 a 16. Imunoglobuliny v současnosti přijímáme jako samozřejmý způsob léčby imunodefi citních stavů. Gerhard Hodler však stál v sedmdesátých letech u jejich zrodu a připomíná na stranách 16 a 17, že jsou na světě země, kde nejsou tyto přípravky dostupné všem. Výsledky dvou klinických studií Ralpha S. Shapiro o vlivu způsobu podání subkutánních imunoglobulinů na sérové koncentrace a jejich snášenlivost (strany 17 a 18) a o 16% a 20% SCIG u obézních (strana 6) toto vydání imunologických Faktorů pro život dotvářejí.

Doufám, že v časopise najdete zajímavé a užitečné informace a přeji vám, abyste si společně s ředitelem společnosti CSL Behring, která je sponzorem tohoto edukačního projektu, mohli říci: „Na rozdíl od jiných vidím budoucnost optimisticky!“ (strana 4–5)

 

Prof. MUDr. Anna Šedivá, Ph.D., Ústav imunologie, FN v Motole, Praha

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené