Ustoupíme od plošné BCG vakcinace?
Sekce věnující se novým trendům v očkování ukázala, že tato problematika, která v minulosti bývala hlavně doménou pediatrů, se stále více týká i praktických lékařů pro dospělé. Kromě tradiční revakcinace proti tetanu je pro ně totiž aktuální také např. očkování proti chřipce a klíšťové encefalitidě. Na rezervy v této oblasti ukazuje stále nízká proočkovanost našich obyvatel, například proočkovanost populace proti chřipce je v ČR asi 7%, přičemž evropský průměr je 22 % a doporučení EU hovoří o 33 % v optimálním případě. S rozvojem cestovního ruchu přibývá stále více turistů, kteří navštěvují různé exotické oblasti, v nichž se doporučuje očkování proti vybraným nemocem. V těchto případech je nutné znát historii předchozích očkování a doplnit tak anamnézu pacienta. V této oblasti by měl praktický lékař podle odborníků věnujících se vakcinologii hrát významnější roli. „Výhodou praktika je znalost zdravotního stavu jeho pacientů, má k dispozici komplexní údaje ze zdravotní dokumentace s údaji o předchozích očkováních a v mnoha případech může i doporučit další očkování.
Další zdravotnickou alternativou, která doplňuje v určitých případech práci praktických lékařů, jsou pro turisty Centra cestovní medicíny, kde již je pacientům věnován speciální přístup v případech cestování do méně častých destinací. V tomto případě se ale nejedná již jen o očkování, ale i doporučení týkající se ostatních zdravotních rizik pro určité lokality,“ říká MUDr. Hana Cabrnochová, místopředsedkyně České vakcinologické společnosti ČLS JEP. Očkování podle ní představuje celý komplex problémů a neomezuje se pouze na vlastní aplikaci vakcíny.
Diskuse nad BCG vakcinací
Přednášející celého bloku věnujícího se otázkám očkování, mezi nimiž byli kromě H. Cabrnochové také MUDr. Michael Vít, Ph.D., hlavní hygienik ČR, a prof. MUDr. Roman Prymula, CSc., Ph.D., předseda České vakcinologické společnosti ČLS JEP, se vyjádřili také k otázce očkování proti TBC. Všichni se shodli, že revakcinace, která se dosud provádí, již do budoucna nebude potřeba a primovakcinovat by se měly pouze rizikové skupiny novorozenců. Pochybnosti o zachování stávajícího systému vycházejí mimo jiné z trvale nízké incidence TBC v ČR. Podle M. Víta je jednou z nejnižších v EU a má trvale klesající tendenci. V roce 2005 poklesla poprvé pod 10 případů na 100 000 obyvatel. Navíc multirezistentních není ze všech případů TBC ani jedno procento na rozdíl například od Litvy či Lotyšska, kde se počty pacientů infikovaných multirezistentními kmeny blíží téměř 20 procentům. Navíc ukončení plošné BCG vakcinace, která by měla být nahrazena očkováním pouze rizikových skupin, doporučuje i WHO. Důvodem je mimo jiné i velmi vysoká reaktogenita používané očkovací látky a její nízká účinnost. Podle MUDr. Víta nelze pro zachování plošného očkování použít ani argument zvýšeného počtu nakažených imigrantů. Na příkladu Finska, které sousedí s Estonskem, zemí s vysokou incidencí TBC, demonstroval přístup některých evropských zemí, které již od plošné BCG vakcinace zcela upustily.
Nové očkovací látky na trhu
Konec 20. a začátek 21. století přináší prudký rozvoj ve vakcinologii, který s sebou nese představení mnoha nových očkovacích látek a přístupů nejen pro populaci dětskou, ale i pro adolescenty a dospělé. Logicky to také zvyšuje zájem o problematiku očkování nejen v řadách praktiků, pediatrů, ale například i gynekologů, kterých se dotýká zejména možnost očkování proti infekcím způsobeným HPV. Význam této vakcíny spočívá ve skutečnosti, že jako první v primární prevenci dokáže zabránit vzniku nádorového onemocnění. Proto také její uvedení na trh vyvolalo velkou diskusi o jejím plošném zavedení (Pozn. red.: oficiální stanoviska odborných společností k plošné vakcinaci jsme publikovali v MT 2/2007, str. A2). Další zajímavou vakcínou je vakcína proti herpes zoster pro populaci nad 60 let věku s výhledem rozšíření indikace na kategorii 50 až 59 let. Nově se na náš trh dostaly také další očkovací látky Rotarix a Rota Teq proti rotavirům, relativně krátkou dobu je na trhu očkovací látka Prevenar zaměřená proti pneumokokovým infekcím a Varilrix, která chrání před nákazou varicelly.
...
Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 9/2007, strana A11
Zdroj: