Úspěšný switch u pacientky s revmatoidní artritidou na biologický lék
Následující klinická kasuistika dokumentuje rychlý nástup účinku abataceptu (Orencia) a udržení stavu dlouhodobé remise.
Ukázalo se, že při nedostatečné odpovědi na biologické léky – inhibitory antiTNF – je vhodné včasné převedení pacienta na přípravek s jiným mechanismem účinku. Uvedená léčba se taktéž vyznačuje příznivým bezpečnostním profilem a výbornou compliance.
Pacientka P. S. je ve věku 33 let, s diagnózou revmatoidní artritida II. stadia, s vysokým titrem antiCCP. Diagnóza revmatoidní artritidy byla stanovena v roce 2008. Od počátku onemocnění byla pacientka léčena methotrexatem v dávce 15 mg týdně a kortikosteroidy. V osobní anamnéze pacientky je od 13 let věku hypothyreosa na substituční léčbě, v rodinné anamnéze matka léčená pro revmatoidní artritidu.
Na naše oddělení se pacientka dostala v dubnu 2009 pro přetrvávající klinickou i laboratorní aktivitu revmatoidní artritidy. Vzhledem k výše uvedenému nálezu a přetrvávající nedostatečné účinnosti léčby tradičními syntetickými DMARDs se rozhodujeme k zahájení biologické léčby. Biologickým lékem první volby se stal antiTNFα‑blokátor – adalimumab. Vstupní skóre DAS 28 bylo 5,41. Při kontrole po šesti měsících léčby došlo k poklesu DAS 28 na 3,18. Nicméně od této návštěvy dochází k postupnému zhoršování klinického nálezu, kterému ve 12. měsíci odpovídá i vzestup laboratorních ukazatelů zánětu. Po roce biologické léčby adalimumabem se rozhodujeme pro switch na biologický přípravek s jiným mechanismem účinku a volíme abatacept (Orencia). Důvodem upřednostnění léku s jiným mechanismem účinku oproti jinému TNFα‑blokátoru jsou některé literární údaje, které naznačují vyšší efektivitu této volby v případě primární neúčinnosti či ztráty účinnosti na léčbu prvním lékem blokujícím funkci TNFα. [1]
Léčba abataceptem (Orencia) 750 mg i.v. měsíčně v kombinaci s methotrexatem v dávce 15 mg týdně plus Medrol 4 mg denně byla zahájena v září 2010 se vstupní hodnotou DAS 28 6,55. Při kontrole ve 12. týdnu došlo k významnému poklesu DAS 28 až na hodnotu 3,89. Pacientka se subjektivně cítí výrazně lépe a udávala pouze jeden bolestivý kloub. V objektivním kloubním vyšetření bez nálezu oteklého kloubu. Vývoj skóre DAS 28 během léčby abataceptem dokumentuje přiložený graf, z něhož je zřejmý výrazný pokles již ve 12. týdnu (z 6,55 na 3,89). Následně bylo ve 24. týdnu dosaženo remise, hodnocené parametrem DAS 28. Po celou dobu dosavadní léčby (pacientce bylo doposud aplikováno 26 infuzí) se hodnota DAS 28 udržuje na hodnotách odpovídajících remisi. Během dvouleté léčby abataceptem (Orencia) nebyly zaznamenány žádné laboratorní nežádoucí účinky.
Po 15. infuzi se u pacientky objevil kožní rush obličeje, proto bylo před další aplikací abataceptu (Orencia) zahájeno pravidelné podávání 100 mg hydrokortisonu i.v. Po tomto opatření se již výskyt rushe neobjevil, aplikace abataceptu je nadále již bez komplikací. Dle provedených standardních RTG rukou a nohou nedošlo po dvouleté léčbě abataceptem (Orencia) k rentgenové progresi onemocnění. Subjektivně se pacientka cítí velmi dobře, jak pokud jde o efekt léčby, tak způsobu její aplikace. Došlo k významnému snížení spotřeby NSAIDs a postupnému snížení dávky methotrexatu a kortikosteroidů.
Zdroj: Medical Tribune