Úspěch českých intervenčních kardiologů
Plzeňští kardiologové z FN a LF UK spolu s kolegy z Liberce, Hradce Králové a pražské Nemocnice Na Homolce publikovali v prestižním americkém časopise Journal of the American College of Cardiology (JACC) výsledky velké klinické studie srovnávající dva odlišné přístupy v intervenční léčbě srdečního infarktu – přístup přes tepnu z třísla a ze zápěstí.
Ve světě se v současnosti provádějí intervenční výkony na srdečních tepnách přes radiální tepnu ze zápěstí v různém počtu, např. v USA je to v současnosti 15 % výkonů, v Německu 25 %, ve Francii a České republice 60 %. Dosud publikované randomizované studie, srovnávající oba přístupy v intervenční léčbě akutního infarktu do 12 hodin od vzniku potíží, byly pouze malého rozsahu a vždy jen z jednoho centra. Pod vedením plzeňských kardiologů se proto uskutečnila první multicentrická randomizovaná studie s názvem STEMI‑RADIAL, do které bylo zařazeno více než 700 pacientů. Tato akademická nekomerční studie probíhala od října 2009 do února 2012. Výsledky studie byly poprvé prezentovány na největším světovém intervenčním sjezdu TCT (Transcatheter Cardiovascular Therapeutics) v říjnu 2012 v Miami, USA, v rámci hlavní sekce LBCT (Late Breaking Clinical Trials). Výzkumné týmy kardiologů v jednotlivých centrech vedli intervenční kardiologové Ivo Bernat ve FN Plzeň, David Horák v Krajské nemocnici Liberec, doc. Josef Štásek ve FN Hradec Králové a doc. Martin Mates v pražské Nemocnici Na Homolce.
„Studie jednoznačně prokázala výhody radiálního přístupu u pacientů s akutním uzávěrem srdeční tepny, kterou je nutné zprůchodnit a vyztužit v co nejkratším čase. Výhody spočívají ve významném snížení výskytu krvácení a dalších komplikací v místě přístupu do tepny, kratším pobytu pacienta na kardiologické jednotce intenzivní péče a snížení spotřeby kontrastní látky během výkonu,“ říká Ivo Bernat.
„Pro dosažení celkového úspěchu této léčby je rovněž nezbytná velmi kvalitní komplexní péče o pacienta nejen na intervenčním sále, ale následně i na kardiologické JIP a lůžkovém oddělení, včetně péče o radiální tepnu po intervenčním výkonu,“ doplňuje prof. Richard Rokyta, primář Kardiologického oddělení FN a LF UK Plzeň.
O publikaci a významu této studie, která je navíc v uvedeném americkém časopise doplněna editorialem, informovala v polovině prosince agentura Reuters1. Důvodem takového zájmu o práci českých intervenčních kardiologů je nejenom její rozsah, ale i praktický přínos ke zlepšení výsledků léčby akutního srdečního infarktu.
1. http://www.newsdaily.com/health/d7eb6baf8700626ab58eced17a40f77b/ radial‑approach‑has‑edge‑in‑coronary‑intervention
Zdroj: Medical Tribune