USA: více peněz pro boj proti TB
Nedávný případ Američana cestujícího z Prahy zpět do vlasti linkou ČSA, jenž byl infikován vysoce nebezpečným kmenem Mycobacterium tuberculosis, vzrušil celosvětovou odbornou veřejnost. Přední američtí experti na tuberkulózu (TB) nyní požadují více než zdvojnásobit vládní výdaje na výzkum tohoto onemocnění. Navíc volají i po zpřísnění legislativy tak, aby lidé trpící smrtelně nebezpečnou infekcí nemohli volně cestovat po světě. Co se vlastně stalo? V dubnu si 31letý americký právník Andrew Speaker zaletěl na svatební cestu do Evropy, přestože už věděl, že trpí plicní TB. Při svém květnovém pobytu v Itálii byl pracovníkem amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) informován, že je infikován polyrezistentní mimořádně odolnou formou XDR‑TB a bylo mu údajně zakázáno cestovat běžnou dopravou s tím, aby kontaktoval italské lékaře. Nemocný však neuposlechl a při zpáteční cestě letěl z Prahy transatlantickou linkou ČSA do kanadského Montrealu a odtud pak přejel vozem do USA, kde byl okamžitě umístěn do karantény. Lékaři hodlají v červenci A. Speakera operovat s cílem excidovat infikované plicní tkáně.
„Myslím, že jsme byli příliš opatrní až pokrytečtí v komunikaci s nemocnými o rizicích jeho onemocnění,“ řekl Kenneth G. Castro, ředitel divize CDC pro eliminaci tuberkulózy, na třídenní výroční konferenci National TB Controllers Workshop, která se konala minulý týden v Atlantě. Incidence TB v Spojených státech během posledních 15 let sice klesá, ale specialisté varují před nástupem bakteriálních kmenů rezistentních vůči lékům. Podle nich se v zemi od roku 1993 objevilo 48 nových případů s mimořádně rezistentní TB, přičemž 12 pacientů již zemřelo. Odborníci jsou spokojeni, že Speakerova aféra pomohla upoutat zájem veřejnosti k tomuto onemocnění. Na výše uvedené konferenci vyzvali ke zvýšení federálních výdajů na antituberkulózní programy z dosavadních 137 milionů dolarů ročně na 300 milionů a dále zvýšit výdaje na celosvětové programy z 90 milionů dolarů na 450 milionů. Specialisté zároveň požadují vývoj nových léků a vzhledem k tomu, že se TB může rychle globálně šířit, také zakládání specializovaných laboratoří v různých částech světa. Zahájili také diskusi s vysokými státními úředníky zodpovědnými za bezpečnost (Homeland Security) o novelizaci legislativy tak, aby byly rozšířeny pravomoci zdravotníků v případě nucené karantény u epidemiologicky nebezpečných nemocí. „A to i ve smyslu prevence jejich šíření za hranice USA,“ poznamenal na konferenci Martin S. Cetron, ředitel oddělení globální migrace a karantény v CDC.
V České republice bylo loni evidováno 905 případů TB, několik z nich i typu XDR. Hlavní hygienik Michael Vít již v tisku uvedl, že budou vyšetřeni cestující, kteří seděli během letu s infikovaným Američanem ve dvou řadách před ním a dvou řadách za ním, a také palubní personál. ČSA kromě toho podaly na A. Speakera trestní oznámení.
Zdroj: