Přeskočit na obsah

Úroveň srdeční a cévní chirurgie v ČR stoupá

Sjezd probíhal ve čtyřech sekcích - srdeční chirurgie, cévní chirurgie, sekce sester a posterů. Registrovalo se na něj 379 účastníků, 218 lékařů a 161 sester. Byli to nejen srdeční a cévní chirurgové, ale i angiologové, anesteziologové, kardiologové, radiologové, intenzivisté, perfuzionisté a další odborníci z České republiky i ze Slovenska.

Účast našich kolegů ze Slovenska však byla v Českých Budějovicích oproti brněnským kongresům překvapivě nízká. V kardiochirurgické sekci bylo předneseno 78 přednášek, v angiochirurgické sekci 27 přednášek a v sekci sester 15 přednášek. Slavnostního zahájení sjezdu se již tradičně zúčastnil i předseda ČLS JEP prof. Blahoš, jenž vyzvedl vysokou úroveň srdeční a cévní chirurgie v České republice. Sjezd pozdravil jménem ministra zdravotnictví jeho první náměstek MUDr. Vladimír Pavelka.

Předseda ČSKVCH doc. Petr Němec ve své úvodní přednášce shrnul, k jakým změnám a pokrokům došlo v posledních letech v srdeční a cévní chirurgii, a upozornil na hlavní problémy, které budeme muset řešit v následujících letech. Zdůraznil, že výsledky celoevropské studie Syntax jednoznačně hovoří o tom, že u nemocných s ICHS, kteří trpí postižením tří věnčitých tepen, jsou výsledky chirurgické léčby výrazně lepší než výsledky intervenční kardiologické léčby.

Vyzvedl význam nové organizace a koncentrace kardiovaskulárního programu zřízením kardiovaskulárních center, což bude přínosem jak pro kardiochirurgii, tak pro cévní chirurgii v ČR.

Zdůraznil, že přestože operujeme nemocné převážně ve vyšších věkových kategoriích, kteří jsou často obézní a polymorbidní, operační výsledky jsou stále velmi dobré a každý pacient, který potřebuje srdeční nebo cévní operaci, se jí v krátké době dočká. Velmi kladně zhodnotil spolupráci kardiochirurgů s kardiology při zavedení nové metody implantace aortální bioprotézy transfemorálním nebo transapikálním přístupem.

V rámci slavnostního zahájení sjezdu bylo předáno čestné členství naší odborné společnosti dvěma dlouholetým členům ČSKVCH, kteří patří k pionýrům kardiovaskulární chirurgie v Československu, doc. MUDr. Rudolfovi Kramářovi, CSc., a doc. MUDr. Milanovi Krajíčkovi, DrSc. Cena za nejlepší odbornou práci z oboru cévní chirurgie byla předána MUDr. Ivanovi Matiovi, Ph.D. (IKEM), za publikaci "Successful surgical treatment of multilevel aortic aneurysma combined with renal transplantation", publikovanou v J Vasc Surg 2009,50(1):198-201.

 

Je čím se pochlubit

Úvodní Navrátilovu přednášku přednesl prof. Jan Černý na kontroverzní téma "Povede rozmach kardiologie skutečně k zániku kardiochirurgie?" Závěr jeho přednášky vyzněl tak, že kardiochirurgie zcela jistě v následujících desetiletích neskončí, ale bude jiná než ta současná.

Hejhalovu přednášku "Transplantace cévních alloštěpů" přednesl prof. Miloš Adamec. Shrnul současný stav poznání v této oblasti a možnosti, jež cévní alloštěpy pro pacienty představují. Třetí slavnostní přednášku na téma "Coronary bypass surgery vs PCI: has Syntax changed the playing field?" přednesl zahraniční host prof. Michael Borger z Lipska. Shrnul výsledky tříletého sledování pacientů s onemocněním tří tepen nebo kmene levé věnčité tepny po revaskularizaci myokardu. Studie potvrdila statisticky menší výskyt velkých kardiovaskulárních komplikací po chirurgické revaskularizaci ve srovnání s PCI.

Je třeba vyzvednout, že většina odborných sdělení, jež byla na tomto sjezdu přednesena, měla vysokou úroveň a byla velmi dobře dokumentována. Zájem vzbudilo i vystoupení doc. Jana Tošovského, který v první odborné přednášce připomněl, že první operaci aortokoronárního bypassu v Československu provedl před 40 lety, 28. října 1970, prof. Lichtenberg na I. chirurgické klinice VFN v Praze. V kardiochirurgických sekcích je třeba vyzvednout úspěchy, jichž chirurgové dosahují při používání moderních metod mechanické srdeční podpory.

Velké množství přednášek, které se týkaly kryoablace nebo radiofrekvenční ablace srdečních síní u nemocných se síňovou fibrilací, svědčí o tom, že tyto metody se staly již standardní metodou léčby. Plastiky mitrální a trikuspidální chlopně jsou u nemocných s chlopenní regurgitací nejčastějším výkonem s vysokou úspěšností a přibývá pracovišť, která se zabývají záchovnými operacemi na aortální chlopni.

Videoasistované srdeční operace z minithorakotomie se již provádějí v několika kardiocentrech, i výsledky roboticky prováděných srdečních operací se jeví jako velice slibné. Arteriální revaskularizace zvláště u mladších nemocných se stala standardním postupem. Na druhé straně několik přednášek zaměřených na léčbu hlubokých infekcí, mediastinitid a poruch hojení sterna svědčí o tom, že s tímto problémem se dnes potýká většina kardiochirurgických pracovišť.

Implantace aortální bioprotézy transfemorálním a transapikálním přístupem na vybraných pracovištích s hybridním operačním sálem se již stala běžnou léčebnou metodou u nemocných, kteří splňují přesně stanovená kritéria. Výsledky těchto operací jsou až překvapivě dobré, doba trvání těchto operací se stále zkracuje a hospitalizační mortalita je velmi nízká.

V sekci cévní chirurgie se několik přednášek zaměřilo na léčbu výdutí břišní aorty. Velmi přínosné bylo sdělení pracovníků z Nemocnice Na Homolce o současných trendech v chirurgické léčbě výdutí thorakoabdominální aorty. Přibývá i hybridních výkonů, kdy je kombinován operační a endovaskulární postup, proto je třeba zajistit výcvik cévních chirurgů v endovaskulárních a radiointervenčních postupech.

Bohatá diskuse se rozvinula v bloku chirurgické léčby karotických tepen, která se týkala hlavně otázek spojených se zvolením optimálního léčebného postupu. V sekci miniinvazivních výkonů byly prezentovány jak roboticky prováděné cévní operace, tak laparoskopicky asistované operace. Pro vysokou nákladnost robotických výkonů v cévní chirurgii budou tyto výkony omezeny i nadále na vybraná pracoviště. V bloku varia byly předneseny přednášky týkající se žilních onemocnění dolních končetin, komplikací arteriovenózních píštělí pro hemodialýzu a vrozených cévních malformací, které i v současnosti zůstávají v četných případech velmi obtížně řešitelné.

 

Držíme krok se světem

Po ukončení odborného programu prvního dne sjezdu se konala valná hromada naší odborné společnosti. Předseda ČSKVCH doc. Petr Němec přednesl zprávu o činnosti naší odborné společnosti za poslední dva roky. Seznámil členy společnosti s činností Odborné komise pro posouzení superspecializované péče v oboru kardiovaskulární medicíny, jejímž výsledkem byla koncentrace kardiovaskulární péče do center na třech úrovních. Po auditu všechna stávající kardiochirurgická pracoviště získala statut komplexního kardiovaskulárního centra.

Na základě jednání s výborem ČKS se časopis Cor et Vasa stal společným časopisem kardiologů a kardiovaskulárních chirurgů, kteří dostávají tento časopis zdarma. Celé květnové číslo tohoto časopisu bylo věnováno kardiovaskulární chirurgii. Doc. Němec vyzval srdeční a cévní chirurgy, aby toho využili a zvýšili svoji publikační aktivitu. Zdůraznil důležitost propagace srdeční a cévní chirurgie a naší odborné společnosti jak v odborném tisku, tak v médiích.

Oznámil, že výbor připravil zásadní obměnu internetových stránek, jež budou zajímavější, a proto podstatně více využívané jak odborníky, tak laickou veřejností. Seznámil přítomné s jednáním výboru s ostatními odbornými společnostmi o vzájemné spolupráci při provádění transfemorálních implantací aortální chlopně a endovaskulárních výkonů.

Doc. Němec seznámil členy naší společnosti s průběhem 52. Purkyňova dne, při němž Cenu JEP obdržel prof. Hučín za svoji celoživotní práci v oboru dětské kardiochirurgie. Odborný program při příležitosti udělení této vysoké pocty zajistil výbor naší společnosti.

"Chirurgové nevyužívají možností, které jim nabízí výbor naší společnosti, a přihlašují málo žádostí do soutěže o nejlepší publikaci a nejeví zájem ani o cestovní granty," upozornil doc. Němec. Následně informoval o současném stavu registrů srdečních a cévních operací s tím, že zatímco registr srdečních operací bude v brzké době fungovat dle našich potřeb, registr cévních operací se nám dosud nepodařilo zprovoznit.

"Naše odborná společnost se musí více otevřít světu a zahájit úzkou spolupráci s odbornými společnostmi ze sousedních států a musíme se snažit co nejvíce přednášet a publikovat nejen u nás, ale i v zahraničí," uzavřel své vystoupení doc. Němec.

Účastníci sjezdu se většinou shodovali v tom, že organizace sjezdu byla velmi dobrá a chválili jak jeho odbornou, tak i společenskou část.

Výrazně nižší počet registrovaných účastníků sjezdu oproti předcházejícím kongresům lze vysvětlit tím, že zvolená lokalita byla pro mnohé zájemce příliš vzdálená. To se týká především našich slovenských kolegů, jejichž účast byla velice nízká. Většina účastníků kongresu byla s pobytem v krásných Českých Budějovicích velmi spokojena a odjížděla s pocitem, že úroveň srdeční a cévní chirurgie v České republice neustále roste. Dokázali jsme zavčas zachytit světový trend při zavádění moderních operačních postupů v obou těchto specializacích a můžeme být oprávněně spokojeni s našimi výsledky.


Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené