Univerzitní nemocnice chystají smluvní mzdy
Podle návrhu zákona o univerzitních nemocnicích by napříště i tito největší zaměstnavatelé ve zdravotnictví opustili tabulkové platy. V pravidelném diskusním fóru na straně dvě se ptáme, zda jde o krok správným směrem a k jakému vývoji by zavedení smluvních mezd v klíčových nemocnicích vedlo. Oslovení odborníci zpravidla nezapřou svá základní východiska. Podle odborů reálně hrozí výrazný pokles příjmů zdravotníků.
„Argumentace o možnosti lepšího odměňování zdravotníků mzdou považujeme opakovaně za účelové (stejná argumentace zazněla již v roce 2007), protože skutečnost je právě opačná – právě tarify drží úroveň odměňování. Ostatně tento systém jako objektivnější převažuje v zemích na západ od našich hranic. I tarify samozřejmě umožňují zaplatit kvalitní lékaře (osobní hodnocení může dosáhnout až 100 procent),“ říká MUDr. Martin Engel, předseda LOK. MUDr. Milan Kubek, prezident ČLK, k tomu dodává, že zrušení tarifních tabulek by pocítili všichni zdravotníci, nejen ti ve fakultních nemocnicích.
Platy v těchto zdravotnických zařízeních dnes totiž představují jakousi srovnávací hladinu, podle které jsou poměřovány mzdy v ostatních nemocnicích. Pokud si chtějí udržet své kvalitní odborníky, musejí se odměňování ve fakultních nemocnicích přizpůsobit.
Naproti tomu lidé se zkušeností v managementu mají opačný názor a hovoří o přínosu pro efektivnější a pružnější personální politiku: „Zrušení tabulkových platů je jednoznačně správné, jeho výhody jsou zřejmé – diferenciace kvalitních pracovníků od nekvalitních, vyšší šance udržet ty nejlepší, motivace k plnění hospodářských cílů,“ uvádí doc. MUDr. Roman Šmucler, CSc., který kromě působení na 1. LF UK vede institut Asklepion. Na jednom se ale všichni shodnou – celkový balík peněz určený na rozdělení zaměstnancům to nezvýší.
Zdroj: Medical Tribune