Unikátní transplantace rohovky
Lamelární transplantace rohovky se provádí v těch případech, kdy je zkalena povrchová vrstva rohovky. Tato povrchová vrstva se odstraní a nahradí čirou vrstvou z dárcovské rohovky. Lamelární transplantace je méně riziková než častěji prováděná penetrující transplantace, která nahrazuje rohovku v celé její tloušťce. Tento chirurgický výkon je možno nověji provést laserem. Opracování rohovky dárce i příjemce laserem je velmi přesné. Pro vytvoření rohovkové lamely se používá tzv. femtosekundový laser. Jedná se o přístroj s velmi krátkým pulsem. Femtosekundový laser dosud v české oční chirurgii nebyl používán.
V ČR jej poprvé použil na podzim minulého roku MUDr. Stodůlka z kliniky Gemini ve Zlíně při laserových korekcích očních vad metodou LASIK. Femtosekundový laser při těchto operacích vytvoří na začátku zákroku na rohovce lamelu, která jedním svým koncem zůstane neoddělena od rohovky. Pod touto lamelou se dalším laserem (excimer laser) změní tvar rohovky tak, aby byla korigována oční vada. Touto metodou operovali v Gemini již více než 100 očí.
Dalším krokem ve využití femtolaseru byla lamelární laserová transplantace, která se nejčastěji používá při operaci očí se zkalením v centru přední vrstvy rohovky. Typickou indikací je např. zkalení rohovky po herpetickém zánětu. Výhodou laseru je především přesnost opracování rohovky.
Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 1/2007, strana A11
Zdroj: