Unikátní mikroskop
Není však výjimečný pouze měřítkem magnifikace, ale také ostrostí obrazu, schopností poskytnout elementární a chemická data o atomech a jejich stabilitě. Přístroj je v Daresbury Laboratory ukotven v pískovcovém skalním podloží, díky kterému je systém tak stabilní, že kterýkoli zkoumaný vzorek by se za 100 let nepohnul o více než půl milimetru.
SuperSTEM 2 funguje na principu skenování paprsku směrovaného napříč hmotou vzorku na atomovou strukturu, přičemž dodává v reálném čase chemické informace. Ačkoli technologie skenovací elektronové mikroskopie je již několik let používána, detailní zobrazování atomů bylo dosud nemožné vzhledem k defektům využívaných čoček přístroje.
Mikroskop bude ovšem aplikován i ve výzkumu v oblasti medicíny, kdy pomůže porozumět mechanismu onemocnění, jako je např. hereditární hemochromatóza, kdy se v játrech nadměrně akumuluje železo v toxických koncentracích. Nepatrné částice, jež v organismu nesou železo, budou nyní zkoumány, neboť jejich struktura může objasnit mechanismus, kterým je tento prvek v lidském těle transportován, skladován a uvolňován, a také jeho toxické účinky, je-li přítomen ve vyšších koncentracích.
Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 4/2008, strana A4
Zdroj: