Unikátní banka biologického materiálu v novém
Vzorky nádorových i nenádorových tkání, metastáz, krevního séra apod. jsou uloženy v unikátní bance biologického materiálu v Masarykově onkologickém ústavu na Žlutém kopci v Brně. Takto ošetřené vzorky jsou velice důležité pro aktuální či budoucí výzkumné projekty analyzující nové prognostické a prediktivní faktory, ale mohou pomoci při rozhodování o další terapeutické strategii u „obyčejných“ nemocných. Letos byly pro banku zřízeny nové prostory na oddělení klinické a experimentální patologie. Během dalších pěti let tam přijmou kolem padesáti tisíc vzorků, ale též séra všech nemocných před operací, případně vybraných pacientů v průběhu onemocnění.
„Léčba nádorů se v současnosti stanovuje takříkajíc na míru, v nenávratnu jsou doby, kdy se používal jeden druh chemoterapie či ozáření,“ připomněl při otevírání nových prostor ředitel ústavu prof. MUDr. Rostislav Vyzula, CSc. Právě k tomu bude pomáhat srovnávací materiál z banky. Přibývá totiž dalších charakteristik nádorů, které lze identifikovat pouze molekulárně biologickými metodami, podle nichž se stanoví odpovídající léčba. Biologická banka je tedy jediným zdrojem tkáňových vzorků pro srovnání skupin, které zdánlivě onemocněly týmž druhem nádoru, ale vývoj jejich nemoci je rozdílný. Až do roku 2006 byly všechny vzorky uloženy v hlubokomrazicím boxu při teplotě minus 80 stupňů Celsia. V současnosti se archivují v parách tekutého dusíku, kde teplota dosahuje asi minus 150 stupňů.
„Z hlediska dlouhodobého uchování materiálu je to způsob velice výhodný, neboť při této teplotě dochází k zástavě chemických reakcí, což vede k vynikající výtěžnosti následných vyšetření i po víceletém uložení tkáně,“ vysvětlil primář oddělení onkologické a experimentální patologie MUDr. Rudolf Nenutil. Podle jeho slov je brněnská onkologie v tomto ohledu výjimečná a řadí se mezi dobré evropské ústavy. Banka biologického materiálu vznikla v roce 2000 a nyní je v ní přes 3 000 vzorků.
Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 4/2007, strana A5
Zdroj: