Přeskočit na obsah

Unie pacientů potřetí vybírala Lékaře roku

Nová scéna Národního divadla v Praze se stala 27. března dějištěm slavnostního předávání cen ankety Lékař roku 2010, kterou pořádá Unie pacientů ČR; ta je s více než 15 000 členy naší největší pacientskou organizací. Letošní ročník ankety byl již třetí a zúčastnilo se jej rekordních více než 70 000 hlasujících. „Vysokým počtem hlasujících jsme příjemně překvapeni,“ uvedl předseda unie Jiří Hlaveš, a upřesnil, že anketa má dvě části – v první z nich volí vítěze ve třech kategoriích pacienti, ve druhé jsou pak udělovány ceny na základě odborných nominací.


V kategorii praktických lékařů zvítězila MUDr. Magda Halamová (1957) ze Šumperka, která absolvovala v letech 1976 až
1982 LF Univerzity Palackého v Olomouci, promovala v oboru všeobecné lékařství a v něm také atestovala. Od té doby pracuje jako praktická lékařka v severomoravském Šumperku, kde si v roce 1993 založila vlastní ordinaci všeobecného praktického lékaře pro dospělé. Kromě odborných znalostí jí hlasy pacientů získává především její lidský přístup ke každému z nich.


V kategorii lékařů u lůžka získal titul Lékaře roku 2010 MUDr. Marek Miškej (1977) z Oddělení chirurgie páteře Karvinské hornické nemocnice. Problematice pohybového aparátu se začal věnovat hned po absolvování studia na 1. LF UK v Praze.

V roce 2009 po euroatestaci získal specializovanou způsobilost v oboru ortopedie. Během své dosavadní kariéry se profiloval především v minimalizaci invazivních přístupů řešení problematiky páteře (dlouhá miniinvazivní stabilizace bederní páteře, miniinvazivní řešení deformit, scarf osteotomie a další).

Mezi lékaři‑specialisty získal nejvíce hlasů major MUDr. Lubomír Zelenka (1969), zástupce primáře oddělení ortopedie,
traumatologie a rekonstrukční chirurgie a vedoucí lékař Traumacentra Ústřední vojenské nemocnice v Praze. Promoval v roce 1995 na 1. LF UK v Praze v oboru všeobecné lékařství, po atestaci I. stupně z chirurgie v roce 1999 následně atestoval v roce 2007 z traumatologie a v roce 2010 z ortopedie.

Jeho prioritním zájmem je kompletní péče o monotraumata, sdružená poranění a polytraumata od fáze urgentního příjmu, operačního řešení až po řešení pozdních posttraumatických stavů. V rámci ortopedie se věnuje endoprotetice kyčle, kolene, ramene, včetně miniinvazivních metod a metod navigovaných, artroskopii kolene, kyčle, hlezna a zápěstí v celém rozsahu, včetně výkonů rekonstrukčních.

Jesseniova cena za přínos k pokroku v medicíně byla na návrh 3. LF UK udělena přednostovi oční kliniky Gemini prim. MUDr. Pavlu Stodůlkovi, Ph.D. (1965). Dr. Stodůlka promoval v roce 1989 na LF Univerzity Palackého Olomouci, v roce 2000 mu byl udělen titul Ph.D. na LF UK v Hradci Králové, v roce 1992 získal specializaci I. stupně a v roce 1996 II. stupně v oftalmologii.

Zkušenosti získával v rámci zahraničních pobytů na klinikách v Bologni, Pekingu, Montrealu, Los Angeles, Torontu, Mannheimu, Calgary a Norimberku. Jako oční chirurg provedl mj. několik operací jako první v ČR (korekce dalekozrakosti refrakční lensektomií Dodickovou fakolýzou, korekce dalekozrakosti cerkláží, centrace vychýlené lidské čočky, implantace umělé nitrooční čočky pro sklerální fixaci injektorem, zadní vitrektomie rohovkovými mikroincizemi). Od roku 2000 je externím učitelem a od roku 2005 odborným asistentem 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Od roku 2008 vede oční kliniku Gemini ve Zlíně a Praze.

Na Hippokratovu cenu za lidskost nominovalo město Chrastava vedoucího lékaře Libereckého střediska komplexní terapie
psychosomatických poruch MUDr. Vladislava Chválu (1952), a to za rychlou a účinnou pomoc při živelní katastrofě v podobě povodní, které zasáhly město v loňském roce. Dr. Chvála absolvoval v roce 1972 LF UK v Hradci Králové, později získal specializaci v oboru gynekologie a porodnictví a v sexuologii.

Od roku 1989 vede v ČR nejznámější Středisko komplexní terapie psychosomatických poruch, které se specializuje na systematickou psychoterapii psychosomatických poruch, léčbu bolesti a rodinnou terapii. V době povodní velmi rychle zareagoval a s kolegyní MUDr. Trapkovou nabídl pomoc krizovému štábu města Chrastavy.

Iniciativně procházeli povodní poničené území, systematicky vyhledávali občany, kteří potřebovali odbornou zdravotní péči. Přímo v domech nabízeli a poskytovali první pomoc, ošetřovali drobná poranění, diagnostikovali akutní potíže a ve spojení s krizovým štábem zajišťovali vše potřebné, jako je přivolání RZS, zajištění specifických léků a prostředků základní hygieny apod. Současně řešili akutní neuropsychické projevy některých postižených a všem potřebným (včetně přetížených členů krizového štábu) poskytovali odbornou psychologickou
pomoc.

Ocenění za celoživotní přínos v medicíně si vysloužil dlouholetý předseda České lékařské společnosti Jana Evangelisty
Purkyně prof. MUDr. Jaroslav Blahoš, DrSc. (1930). Lékařskou fakultu UK v Plzni ukončil v roce 1955. Poté se jako pracovník Endokrinologického ústavu v Praze zabýval zejména endokrinologií vápníku a kosti a zároveň metabolismem
kyseliny močové. Od roku 1969 pracoval (jako asistent, docent a nakonec profesor a přednosta interní kliniky) na interní klinice Fakulty dětského lékařství UK v nemocnici Pod Petřínem. V roce 1992 byl pověřen vedením interní kliniky v Ústřední vojenské nemocnici Praha, kde založil první osteocentrum v České republice, jehož je nyní vedoucím. V říjnu 1999 byl v tajných volbách zvolen prezidentem Světové lékařské asociace, která sdružuje přes 80 národních asociací a více než osm milionů lékařů světa.

Zvláštní cenu udělila Unie pacientů ministru zdravotnictví Leoši Hegerovi za to, jak zvládl situaci ve zdravotnictví kvůli hrozícímu odchodu doktorů. „Podařilo se mu zabránit tomu, aby v zemi přestala fungovat klíčová oddělení nemocnic,“ zdůvodnil udělení ceny Jiří Hlaveš, předseda Unie pacientů ČR.

jší

Zdroj: MEDICAL TRIBUNE

Sdílejte článek

Doporučené