Přeskočit na obsah

Ultrazvukové vyšetření hodnotící makrosomii plodu – můžeme se na ně spolehnout?

Třiatřicetiletá pacientka jménem Janet Freemanová (primipara, primigravida) přichází ve 38. gestačním týdnu na naše pracoviště s podezřením, že její plod má větší hmot nost, než je v tento gestační týden obvyklé.

Ultrazvukové vyšetření stanovilo předpokládanou hmotnost plodu na 4 000 gramů, což odpovídá 95. percentilu. Těhotenství proběhlo bez komplikací, s výjimkou jednohodinového zátěžového glukózového testu ve 28. týdnu, při němž byla zjištěna zvýšená hodnota glykémie 7,8 mmol/l. Následný třístupňový orální glukózový toleranční test byl negativní. Jak bychom měli tuto pacientku informovat a jaký následný postup navrhnout?

Než odpovíme na tuto otázku, měli bychom stručně shrnout základní fakta včetně následujících:

Co je to makrosomie plodu? ;

Jaké komplikace jsou spojeny s makrosomií plodu?

Jak můžeme makrosomii plodu diagnostikovat?

Jak přesné je prenatální stanovení makrosomie plodu?

Definice makrosomie plodu

Za nejčastěji užívanou definici pro makrosomii považujeme odhadovanou hmotnost plodu vyšší než 4 000 gramů, neboť výskyt některých komplikací jak u kojenců, tak u matek při této hmotnosti významně stoupá. Riziko komplikací dále vzrůstá při porodní hmot nosti nad 4 500 gramů. Tuto hranici považuje za makrosomii plodu American College of Obstetricians and Gynecologists (ACOG).1 Namísto jasně stanovené hraniční hmotnosti pro definování makrosomie navrhují Boulet a spol. třístupňový systém hodnocení: stupeň 1 pro hmotnost plodu 4 000 až 4 499 gramů, stupeň 2 pro hmotnost 4 500 až 4 999 gramů a stupeň 3 pro hmotnost 5 000 gramů a vyšší.2 Samozřejmě je důležité odlišit makrosomní plod od plodu „velkého pro daný gestační týden“ (LGA – large for gestational age).

Tato definice zahrnuje všechny plody s odhadovanou hmotností stejnou nebo vyšší než 90. percentil pro dané gestační stáří. V literatuře se uvádí 90. percentil pro jednotlivé gestační týdny následovně: 3 755 gramů pro 37. týden, 3 867 gramů pro 38. týden, 3 980 gramů pro 39. týden, 4 060 gramů pro 40. týden a 4 098 gramů pro 42. týden.1 V roce 1996 mělo 10 % živě narozených dětí v USA porodní hmotnost vyšší než 4 000 gramů a 1,5 % porodní hmotnost vyšší než 4 500 gramů.3,4 Je překvapivé, že ačkoli počet obézních v USA stále stoupá, prevalence makrosomie v posledních letech výrazně klesá. Prevalence novorozenců s porodní hmotností 4 000 gramů a vyšší se snížila o deset procent od roku 1996 (10,2 %) do roku 2002 (9,2 %). Počet dětí s porodní hmotností nad 5 000 gramů klesl ve stejném období o 19 % (ze 0,16 % na 0,13 %).4 Tento pokles může být způsoben mnoha faktory včetně plošného screeningu gestačního diabetu, zvýšeného výskytu vícečetných těhotenství, předčasných porodů, časnějších a častějších indukcí porodu a většího počtu plánovaných císařských řezů.

Komentář

Autor: As. MUDr. Radovan Vlk

Makrosomie neboli hypertrofie plodu je častým klinickým problémem, zejména pro zvýšené riziko vzniku perinatálních komplikací při porodu.

Hypertrofické plody mo hou zapříčinit nepravidelnosti ve všech porodních dobách, souvisejí s výskytem dystokie ramének, asynklitismu a protrahovaného porodu, a tím i rozvojem hypoxie plodu. Statisticky častěji nacházíme porodní poranění měkkých tkání, zlomeniny humeru a klavikuly, parézy brachiálního plexu a obličejového nervu, aspiraci mekonia, děložní hypotonii po porodu či nutnost operačního ukončení vaginálního porodu.

Nezanedbatelnými jsou samozřejmě dlouhodobé následky vycházející z poruchy statiky pánevního dna. Ultrazvukové vyšetření může hypertro‑ fický plod odhalit a provedením včasné indukce porodu nebo elektivního císařského řezu teoreticky zabránit vzniku těchto komplikací.



Definice



Makrosomie je definována jako hmotnost plodu nebo novorozence přesahující určitou hraniční hodnotu. Jak je uvedeno v originálním článku, touto hodnotou bývá nejčastěji hmotnost 4 000 gramů. V klinické praxi můžeme považovat za velké plody s hmotností 4 000 g a větší, za obrovské pak plody s hmotností přes 5 000 gramů. Hypertrofie a makrosomie plodu jsou synonyma.

V literatuře se u plodů/novorozenců lze setkat i termínem LGA („large for gestational age“). Zahrnuje všechny plody konstitučně velké. Nejčastěji je definován jako hmotnost plodu/novorozence přesahující 90. percentil pro dané gestační stáří. Výhodou tohoto termínu je možnost klinického použití v jakémkoli stupni gestace.

Naproti tomu výraz makrosomie plodu se užívá zpravidla jen v období termínu porodu.

Plnou verzi článku najdete v: Gynekologie po promoci 2/2009, strana 6

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené