Úhrady VZP za operace robotem se letos přiblíží čtvrt miliardě
Za robotické operace by letos mohla dát Všeobecná zdravotní pojišťovna až čtvrt miliardy korun. Je to téměř dvojnásobek oproti roku 2017, kdy měla nasmlouvány robotické výkony za cca 130 milionů korun.
Zatímco v roce 2017 měla VZP nasmlouvány výkony s robotickou asistencí za cca 130 milionů korun, letos mohou být náklady vyšší o desítky milionů, možná až o 100 milionů korun. Důvodů je několik – v průběhu roku přibudou další dvě zdravotnická zařízení, kde bude VZP robotické operace hradit – pražská Fakultní nemocnice v Motole a Masarykův onkologický ústav v Brně. Zároveň seznam zdravotních výkonů pro letošní rok významně rozšířil okruh hrazených výkonů s využitím robotů. Jde například o výkony v kardiochirurgii, cévní operace, přibyly i urologické výkony. Podrobnosti pro jejich úhradu jednotlivým poskytovatelům se v současné době dopilovávají, uvedl na dotaz MT mluvčí VZP Mgr. Oldřich Tichý.
Loni vykázalo sedm center robotické chirurgie Všeobecné zdravotní pojišťovně celkem 1 096 robotických operací. VZP předpokládala za ně vydat cca 130 milionů korun. Přesná data budou podle mluvčího známa po vyúčtování, tedy nejdříve v červnu.
„Robotické operace jsme loni hradili u všech smluvních poskytovatelů ve stejné výši, jednalo se o balíčkovou cenu za celý hospitalizační případ, tj. od přijetí do propuštění. Ceny balíčků se pohybovaly od 112 000 do 141 000 korun,“ upřesnil.
Loni VZP hradila podle smlouvy robotické operace pražské Nemocnici Na Homolce, Ústřední vojenské nemocnici – Vojenské fakultní nemocnici Praha, Krajské zdravotní, a. s./Masarykově nemocnici, o. z., Fakultní nemocnici Hradec Králové, Nemocnici sv. Zdislavy v Mostištích, Nemocnici Nový Jičín, a. s., a Fakultní nemocnici Olomouc.
Letos se počty zařízení rozšiřují o pražskou Fakultní nemocnici v Motole, kde na Urologické klinice v nově otevřeném Centru robotické chirurgie provedli 18. dubna první robotickou operaci. VZP předpokládá uhradit kolem stovky těchto operací do konce letošního roku. Těsně přes spuštěním je robotický systém v brněnském Masarykově onkologickém ústavu. Tamní chirurgové zatím jezdili operovat onkologické pacienty do jiných nemocnic. Aktuální statistiky VZP ani ministerstva zdravotnictví neuvádějí robotické operace v brněnské Fakultní nemocnici u sv. Anny, kde také byl operační robot – provoz se tam „utlumuje“.
Nejvíc robotických operací vykázala loni Všeobecné zdravotní pojišťovně ÚVN – 228, následována Nemocnicí sv. Zdislavy, a. s., s 201 těmito operacemi. KZ, a. s./Masarykova nemocnice, o. z., jich vykázala 200, Fakultní nemocnice Hradec Králové 161, Fakultní nemocnice Olomouc 143, Nemocnice Na Homolce 85 a Nemocnice Nový Jičín, a. s., 78.
Nejčastější operací, a to shodně ve všech českých a moravských centrech robotické chirurgie, byla roboticky asistovaná radikální prostatektomie, celkem 746. I při těchto počtech se stále v ČR provádí s pomocí robotu radikální prostatektomie pouze zhruba v polovině případů, v USA už se jich na robotech operuje absolutní většina. V pořadí druhou nejčastější byla roboticky asistovaná radikální prostatektomie s lymfadenektomií, celkem jich všechna centra vykázala VZP 185, robotických resekcí rekta vykázala 86. Roboticky asistovanou radikální složitou gynekologickou operativu v malé pánvi pro malignitu vykázala centra v celkem 79 případech.
Centra dostávala loni za operace balíčkové ceny, nejvyšší úhrada od VZP byla za roboticky asistovanou resekci karcinomu rekta pro malignitu, 141 131 korun, za roboticky asistovanou radikální prostatektomii s lymfadenektomií 122 955 korun. Balíčková cena za roboticky asistovanou radikální složitou gynekologickou operativu v malé pánvi pro malignitu byla 120 397 korun a za roboticky asistovanou radikální prostatektomii pro malignitu 112 081 korun, byla tedy ze všech robotických operací „nejlevnější“.
Zdroj: MT