Přeskočit na obsah

Úhrady 2012: stop pro ambulance a růst pro nemocnice

Ministerstvo zdravotnictví (MZ) minulý týden dokončilo sestavování úhradové vyhlášky pro rok 2012, jejíž hlavní obrysy představilo počátkem listopadu. Podle MZ v současné ekonomické situaci Evropy i vzhledem ke zpomalování českého hospodářství představuje absolutní maximum možného. Ministerstvo zdravotnictví ve vyhlášce počítá se zachováním rozsahu poskytované zdravotní péče na úrovni referenčního období roku 2010 i s mírným růstem u některých segmentů (lůžková péče o cca 2 až 3 % v průměru).

Vyhláška vychází z předpokladu, že výběr zdravotního pojištění stoupne v příštím roce zhruba o jedno procento. Na druhou stranu na systém budou kladeny zvýšené nároky v podobě stoupající inflace, zvýšené DPH a potřeby valorizace mezd zdravotníků v nemocnicích.

Ministr zopakoval, že počítá s navýšením platů zdravotníků v nemocnicích o 6,25 % s tím, že o dorovnání do odboráři požadovaných deseti procent lze uvažovat v průběhu roku za předpokladu příznivého vývoje ekonomiky. V kontextu současné ekonomické situace je však podle zástupců MZ valorizace i ve výši 6,25 % vynikající zprávou, kterou žádná jiná skupina zaměstnanců v ČR neuslyší.

„Mírně optimistická je zpráva, že celý systém zdravotního pojištění se pomalu dostává z těžkých propadů roku 2009 a 2010, kdy záporné saldo dosahovalo 10 miliard korun. Aktuální prognózy hovoří o tom, že díky tlaku na efektivitu a úspory ve výdajích bude záporné saldo méně než pět miliard.

Bohužel hospodářský výhled na příští rok už tak optimistický není, a proto bude i nadále nutná orientace na hledání vnitřních úspor a efektivity celého systému a v tomto duchu jsme také sestavovali úhradovou vyhlášku pro příští rok,“ předeslal na úvod jejího představení doc. Heger.

I kvůli tomu i nadále platí v maximální možné míře stop stav, co se týče investic do nových přístrojů, staveb i masivnějšího rozvoje medicíny. Jestliže dojde nakonec v průběhu roku 2012 na pesimistické ekonomické předpovědi, je ministerstvo připraveno podle míry poklesu hospodářství úhradovou vyhlášku v polovině roku přehodnotit a novelizovat.

Pro oblast ambulantní péče a komplement ministerstvo v rámci úhradové vyhlášky plánuje poměrně přísné zastropování výdajů na úrovni roku 2010, představované velmi nízkou hodnotou bodu v degresi na úrovni 20 haléřů za bod.

Změnou pro rok 2012 bude to, že ta část nemocnic, které působí pro ambulantní sféru (vlastní ambulance i vyšetření komplementu), budou podléhat stejnému zastropování jako celý mimonemocniční ambulantní segment. Ministerstvo se ovšem bude snažit, aby finanční prostředky, které zdravotní pojišťovny získají racionalizací sítě smluvních zdravotnických zařízení, byly v roce 2013 použity na posílení ambulantní, především pak primární péče.

Naopak pro nemocniční péči počítá úhradová vyhláška s nárůstem finančních prostředků o dvě až tři procenta. Mírná preference nemocničního segmentu je kromě potřeby navýšení mzdových prostředků také zdůvodněná nejvyšší zátěží spojenou se změnou DPH.

Segment lůžkové péče bude členěn do tří složek – každá se specifickým způsobem hrazení. V úhradové vyhlášce pro rok 2012 poprvé dochází k výraznému užití úhradového systému DRG, v němž jdou peníze za pacientem, a to v rozsahu cca 75 % z rozsahu poskytované péče.

V průměru cca 10 až 15 % péče nebude zařazeno do úhrad podle systému DRG (forma platby za výkon; navýšení produkce bude omezeno maximálně o 3 % s tím, že při navýšení produkce oproti referenčnímu období bude aplikována degresivní forma úhrady – bude uhrazena s 50% hodnotou) a v dalších 10 až 15 % se bude jednat o individuálně sjednanou složku úhrady (péče spojená s výraznou materiálovou složkou – implantace defibrilátorů, kardiostimulátorů, TEP atd.).

Návrh vyhlášky počítá se zachováním sbližovacího koeficientu základních sazeb pro usnadnění přechodu na úhradu formou DRG. Většinový podíl (75 %) základní sazby bude vycházet z historických úhrad dané nemocnice, pouze 25 % tvoří základní sazba, která je v systému shodná pro všechna zdravotnická zařízení. Návrh výše technické sazby shodné pro všechny nemocnice je 27 000 korun.

Navýšení produkce bude omezeno o 2,5 %; nad touto hranicí bude následovat degresní sazba, přičemž možný maximální nárůst bude 5 %, musí však být podložen navýšením počtu ošetřených případů, aby nedocházelo k účelovému kódování. Vyhláška počítá také s růstem celkového objemu tzv. centrové péče až na 103 % referenčního období.

Text vyhlášky byl minulý týden zaslán do krátkého připomínkového řízení, ve kterém je ministerstvo ochotné ještě s plátci i poskytovateli o některých parametrických detailech úhradové vyhlášky na rok 2012 jednat, aby výsledný text co nejvíce reflektoval potřeby pacientů, ale zároveň respektoval makroekonomický vývoj v ČR i EU.

Nicméně, jak už dříve doc. Heger avizoval, případné požadavky na navýšení finančních zdrojů budou muset žadatelé pečlivě zdůvodnit a také navrhnout, z jakých zdrojů by toto navýšení mělo být realizováno.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené