Úhradová vyhláška – mírný pokrok v mezích zákona
Úhradová vyhláška pro rok 2012, jejíž základní parametry ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo minulý týden, počítá se zachováním úrovně letošního roku ve většině segmentů poskytovatelů zdravotní péče. Mírné navýšení je plánováno jen u péče nemocniční.
Celkový odhad příjmů do zdravotnického systému činí za podmínky udržení jejich dosavadního růstu 226 miliard korun, což je zhruba o 5 % více než v letošním roce. Jako referenční období pro nákladovou složku pak byl při přípravě úhradové vyhlášky použit rok 2010, kdy celkové náklady na zdravotní péči činily 215 miliard korun.
„I přes nedohodu v rámci dohodovacího řízení si myslím, že se nám podařilo udělat naprosté maximum možného v současné ekonomické situaci,“ říká ministr zdravotnictví Leoš Heger.
Náměstek ministra Petr Nosek k tomu dodává: „Výše finančních prostředků pro rok 2012 je v současné ekonomické situaci obrovským úspěchem poskytovatelů, zdravotníků, pojišťoven i ministerstva. Abychom stabilitu pojistného systému udrželi, je i nadále nezbytné, aby se všichni chovali maximálně šetrně.“
Centra budou placena podle letošního roku
Podle základních obrysů úhradové vyhlášky předpokládá MZ pro segment ambulantní specializované péče v příštím roce stagnaci celkového objemu úhrad s tím, že mírné změny mohou nastat v jejich struktuře. Drobné úpravy úhrad budou vyplývat z korekce seznamu výkonů a změn v oblasti prevence. Nárůst objemu úhrad v tomto segmentu MZ plánuje až na rok 2013.
„Pokud však dojde ke změně struktury a rozsahu péče v segmentu ambulantních specialistů, odůvodněné nějakými vnějšími vlivy, musí zdravotní pojišťovna tyto změny zohlednit. Jinými slovy, jestliže dojde k nárůstu pacientů v některých ambulancích například z důvodu racionalizace akutního lůžkového fondu, pojišťovny by měly tuto péči ambulancím zaplatit. Navíc v minulosti bylo běžné, že pojišťovny se v rámci svých možností dohodly na úhradách zdravotnickým zařízením nad rámec úhradové vyhlášky, která například počítala se stagnací celkových výdajů.
Na druhou stranu je jasné, že pokud zanikne oddělení nějaké nemocnice a část pacientů se přesune do ambulantní péče, finanční prostor pro úhradu této péče tady je,“ vysvětluje náměstek Petr Nosek.
U laboratorní a radiodiagnostické péče došlo k mírnému snížení úhrad u nejčetnějších případů roku 2011, v případě stomatologické péče byla do vyhlášky aplikována strukturální dohoda o systematice výkonů, podle které pojišťovny měly nadále stomatologům platit komplexní vyšetření pouze při první návštěvě pacienta a nikoli každý rok jako doposud.
Ministerstvo zdravotnictví citlivě přistupovalo i ke stanovování úhrad za akutní lůžkovou péči a ponechalo úhrady tzv. centrových léků ve výši roku letošního s motivací pro zdravotnická zařízení i pojišťovny vstoupit v této oblasti do jednání o nových smluvních vztazích přinášejících vyšší efektivitu. „Zdravotní pojišťovny musejí počítat s úhradou této péče minimálně ve výši, již poskytnou centrům v letošním roce. Referenčním obdobím tedy není rok 2010, ale 2011, jinými slovy, centra mohou očekávat úhrady minimálně v objemu letošních finančních prostředků včetně toho, že by pojišťovny měly počítat ještě s navýšením daným nárůstem počtu nově diagnostikovaných pacientů a tím, že pacienti s touto léčbou dlouhodobě přežívají.
Ve zdravotně pojistných plánech pojišťoven je proto patrný předpoklad nárůstu objemu této péče vůči letošnímu roku. Výše tohoto nárůstu ministerstvo nechce definovat předem, protože musí vycházet z počtu pacientů diagnostikovaných k dané léčbě,“ upřesňuje Petr Nosek.
Zvýšené úhrady nemocnicím, ale jen ve vazbě na péči
Při přípravě úhradové vyhlášky ministerstvo zohledňovalo především nutnost kompenzace zvýšené DPH a navýšení platů a mezd zdravotníků v nemocnicích vyplývající z požadavků memoranda. Vyhláška proto počítá s přesunem části zůstatků na účtech zdravotních pojišťoven do systému a převod 95 % zajišťovacího fondu. Další finanční prostředky pro úhradu péče lze podle ministra Hegera získat aplikací úsporných opatření v lékové politice, prováděním elektronických aukcí na nákup léků, zdravotnického i dalších materiálů a služeb. Úspory se také očekávají od zavedení protikorupčních opatření.
Zvýšení efektivity se předpokládá rovněž u zavedení platby za případový paušál, tedy klasifikačního systému DRG. Ten funguje na principu, kdy je zdravotnickému zařízení hrazena péče za každého léčeného pacienta. Klasifikační systém je založen na definování skupin s klinicky a nákladově shodnými případy.
Nastavení parametrů umožňuje naplnění mzdových požadavků v rozsahu definovaném ministerstvem, nicméně bude záležet na situaci každého konkrétního zdravotnického zařízení. Zjednodušeně řečeno: kam nepřijdou pacienti, tam přijde menší objem peněz. Ministr Heger k tomu dodává: „Jsem přesvědčen, že zavedení systému DRG povede ke zlepšení zdravotní péče pro pacienty a ke spravedlivějšímu odměňování poskytovatelů.“
S ohledem na nutnost určité bezpečnosti zaváděné změny bude v příštím roce limit změny možného navýšení úhrady skrze systém DRG v rozsahu do 5 % s tím, že nad tento rámec musí být zohledněna změna způsobená změnou struktury a rozsahu zdravotní péče či změnou počtu ošetřených pojištěnců vůči referenčnímu období. Pro zdravotní péči nezařazenou do úhrady dle DRG bude navržen výkonový způsob vázaný na individuální hodnotu bodu zdravotnického zařízení s limitací odpovídající referenčnímu období.
Systém úhrady akutní lůžkové péče bude dále obsahovat tzv. individuální složku, kde se budou pojišťovny a zdravotnická zařízení domlouvat na počtu a ceně vybraných případů. V oblasti ambulantní a komplementární péče navrhuje MZ uplatnění stejných úhradových mechanismů, jakými je tato péče hrazena mimo nemocnice.
Ministerstvo počítá s rozsáhlou diskusí se zástupci jednotlivých segmentů a bude se snažit o provedení některých odůvodněných korekcí, nicméně nepředpokládá, že by mohly být příliš výrazné. U žadatelů, kteří budou požadovat navýšení úhrad, proto očekává konkrétní návrhy úsporných či racionalizačních opatření, jež by takové navýšení popř. umožnily.
------
ton
Medical Tribune
Zdroj: Medical Tribune