Přeskočit na obsah

ÚHKT obhájil nejpřísnější světovou akreditaci JCI

Ústav hematologie a krevní transfuze v Praze (ÚHKT ) potřetí úspěšně získal nejvýznamnější světový certifikát kvality Joint Commission International (JCI). Mezinárodní akreditační šetření se uskutečnilo na konci května.

ÚHKT získal akreditaci renomované akreditační agentury JCI poprvé v roce 2007 (jako třetí české zařízení) a podle akreditačních pravidel ji ve tříletých intervalech obhajuje. Certifikát je potvrzením, že ústav splňuje přísné mezinárodní standardy a svým pacientům poskytuje špičkovou péči světové úrovně.

„Akreditace zdravotnických zařízení v rámci světového auditu je náročný a přísným pravidlům podléhající proces. Z kontrolovaných téměř 1 200 indikátorů JCI jsme uspěli ve všech s výjimkou čtyř, které do 45 dnů doplníme. Vzhledem k činnostem, kterým se věnujeme, od specializované péče v celém spektru hematologie a transfuzního lékařství až po výzkumnou a vzdělávací činnost, vyžaduje obhajoba této světové, ale i dalších mezinárodních a národních akreditací maximální součinnost všech složek a úseků. Již druhá reakreditace významného certifikátu tak pro nás znamená i ocenění práce a úsilí všech zaměstnanců,“ říká prof. MUDr. Marek Trněný, CSc., pověřený ředitel ÚHKT. „Certifikát JCI má samozřejmě velký význam také pro naše pacienty. Je totiž zárukou, že nastavené procesy odpovídají nejpřísnějším mezinárodním standardům a jim se tak v ÚHKT dostane zdravotní péče té nejvyšší úrovně,“ doplňuje prof. MUDr. Petr Cetkovský, Ph.D., MBA, přednosta klinického úseku ÚHKT.

Nezávislí inspektoři JCI v rámci akreditačního šetření zkoumali diagnostickou i terapeutickou péči, skladování, předepisování a podávání léčiv, dále pak edukaci pacientů a jejich blízkých i zvyšování bezpečnosti pacientů nebo prevenci a kontrolu nemocničních nákaz. Auditem úspěšně prošlo také řízení a vedení, zajištění bezpečnosti budov a vybavení, kvalifikace a vzdělávání personálu i komunikace a řízení informací.

ÚHKT je dnes největším českým pracovištěm specializovaným na alogenní (nepříbuzenské) transplantace krvetvorných buněk, ročně se jich zde uskuteční zhruba 60. Právě zde byl v roce 1986 první úspěšnou alogenní transplantací zahájen transplantační program v bývalém Československu. V ústavu fungují také akreditované národní referenční laboratoře sloužící všem zdravotnickým zařízením u nás. Kromě světové akreditace JCI je ústav držitelem národní akreditace ČIA (Český institut pro akreditaci) a mezinárodní akreditace EFI (European Federation for Immunogenetic).

„ÚHKT po desetiletí představuje pracoviště, které úspěšně kloubí klinickou medicínu a vědu. Není náhoda, že z hlediska vědecké produktivity byl ÚHKT hodnocen na prvním místě mezi pracovišti zabývajícími se hematologií či onkologií. Důležité také je, že se nám daří komunikovat na celostátní úrovni prostřednictvím méně formálních, čistě odborných seskupení, jako je Česká leukemická skupina,“ dodává prof. Marek Trněný.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené