Přeskočit na obsah

Účinná pomoc pacientům s transplantovanou ledvinou

Transplantace ledvin, zejména od příbuzného živého dárce, je nejlepší metodou léčby pacientů s chronickým selháním ledvin. Také s tímto sdělením se obraceli na zdravotníky a laickou veřejnost organizátoři Světového dne ledvin (8. 3. 2012), jehož cílem bylo upozornit na závažnost onemocnění ledvin, důležitost jeho prevence, možnosti včasné diagnostiky a léčby.

Z rozhodnutí Mezinárodní nefrologické společnosti (ISF) a Mezinárodní federace nadací pro nemoci ledvin (IFKF) byl den letos zaměřen na problematiku transplantací ledvin. Tématy odborných seminářů i akcí určených pacientům proto byly přínos a pozitivní výsledky transplantací ledvin a význam dárcovství orgánů.

Ledviny jsou párovým orgánem a pro lidský organismus jsou nezbytné podobně jako srdce nebo plíce. Mezi projevy onemocnění ledvin patří hematurie, otoky nohou, únava, hypertenze nebo časté močení. Pokud dojde k jejich chronickému selhání, plní ledviny výše popsané funkce z méně než 10 procent. Východiskem pro pacienty s chronickým onemocněním ledvin je dialýza nebo transplantace.

Při transplantaci se ledvina vkládá do pravé jámy kyčelní a vlastní ledviny, i když jsou nefunkční, se z těla příjemce nevyjímají. Operace trvá přibližně dvě hodiny. První transplantace se v ČR uskutečnila v roce 1966, kdy 24letý příjemce dostal ledvinu od své matky. V současné době se u nás ročně uskuteční přibližně 380 transplantací, přičemž s funkční transplantovanou ledvinou žije asi 4 000 osob. Ve vyspělých zemích jsou trendem transplantace ledvin od žijících dárců, protože jejich výsledky jsou výrazně lepší a veřejnost je lépe obeznámena s tím, že k životu a dostatečné renální funkci spolehlivě stačí pouze jedna ledvina. V České republice tvoří transplantace ledvin od živých dárců zatím jen kolem 10 % všech výkonů.

Abbott a onemocnění ledvin

Pacientům s onemocněním ledvin a pacientům po transplantaci ledviny nabízí pomocnou ruku společnost Abbott. V portfoliu svých diagnostických testů nabízí mimo jiné plně automatický test Archi tect Tacrolimus, který monitoruje koncentrace takrolimu, a proto pomáhá právě pacientům po transplantacích. Takrolimus patří mezi imunosupresiva, tedy léky tlumící obrannou reakci organismu proti tkáni transplantovaného orgánu. Osobám s transplantovanou ledvinou se takrolimus podává dlouhodobě, aby se předešlo odmítnutí transplantovaného orgánu.

Při terapii takrolimem je nesmírně důležité jeho přesné dávkování, které dokáže zabránit neúčinné ochraně transplantované ledviny a jejímu případnému odmítnutí organismem příjemce nebo naopak toxicitě (zejména nefrotoxicitě) způsobené předávkováním. Současné laboratorní metody ale nejsou standardizované a různá pracoviště mohou v případně stejného pacienta dospět k různým výsledkům. Odpovědí na tento stav je již zmíněný test ARCHITECT Tacrolimus, který jako jediný splňuje mezinárodní doporučení pro monitorování nízkých koncentrací sledovaných látek v krvi. Společnost Abbott každoročně podporuje Světový den ledvin a pomáhá pacientům s onemocněním ledvin v následujících oblastech:

\\ vývoj nových diagnostických metod, které pomáhají lékařům při volbě správné léčby pacientů s onemocněním ledvin a pacientů po transplantaci

\\ vývoj a výroba přípravků určených k léčbě sekundární hyperparathyreosy (nadměrné produkci parathormonu buňkami příštítných tělísek), což je jedna z nejčastějších komplikací chronického onemocnění ledvin

\\ vývoj přípravků ovlivňujících progresi chronického onemocnění ledvin a snižujících albuminurii (přítomnost albuminu – hlavní bílkoviny lidské krve – v moči)

\\ vývoj a výroba přípravků na snižování krevního tlaku, jednoho z klíčových rizikových faktorů vzniku a rozvoje chronického onemocnění ledvin

\\ vývoj nutričních přípravků, které jsou svým obsahem speciálně přizpůsobeny potřebám pacientů s chronickým onemocněním ledvin

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené