Trojrozměrný obvaz – novinka na poli hojení ran
Společnost Expharma uvedla na český trh naprostou novinku v oblasti hojení ran – Altrazeal, prášek měnící se v obvaz. Tento produkt přináší nový přístup v oblasti hojení ran. V českém zdravotnictví je již využíván takovými kapacitami, k jakým patří například prim. MUD r. Ivo Bureš, místopředseda České společnosti pro léčbu rány a člen komise pro kvalitu, primář Geriatrického centra Pardubické krajské nemocnice.
Altrazeal (výrobce ULURU Inc., Addison, TX 75001, USA) je svými vlastnostmi a působením jedinečný mezi všemi ostatními obvazovými materiály. „Nabízí inovativní metodu hojení ran. Svými vlastnostmi představuje určitou změnu v chápání přístupu k ráně, a to změnu z hlediska dimenze. Jedná se totiž o trojrozměrný obvaz, který navíc drží strukturu,“ popisuje PharmDr. Petr Svoboda, ředitel a jednatel společnosti Expharma s. r. o., distributora v České republice. Svým složením vytváří optimální podmínky podporující hojení. Altrazeal může zůstat na ráně bez výměny po dobu až 14 dnů, pokud je přítomen exsudát. Tím se výrazně sníží náklady na léčbu i ošetřující personál. Velkou předností také je, že není nevyhnutelně nutné aplikovat na ránu sekundární krytí. Altrazeal svými vlastnostmi zlepšuje komfort pacienta, a to díky snížené bolestivosti rány. Materiál se skládá z polymerních částic, jež mají schopnost podporovat buněčné funkce. Prášek rychle vstřebává exsudát a tím se mění v nanoporézní, kůži podobnou bariéru. Póry jsou příliš malé (4–7 nm), a proto brání průniku bakterií, avšak umožňují odvod vodních par a přístup kyslíku k ráně. Materiál není vstřebatelný a udržuje nejtěsnější možný kontakt se spodinou rány, kde vytváří podtlak.
„Vlhké hojení znamená, že se na spodině rány drží optimální vlhko, ani ne moc vody, tedy sekretu, ani málo. V 60. letech minulého století vědci dokázali, že toto hojení zrychluje celý proces přibližně o jednu třetinu. Díky udržované vlhkosti se snižuje bolestivost, vlhko je prostě žádoucí. Podobných vlhkých krytí je sice na trhu relativně dost, ale všechna jsou na málo secernující rány. Altrazeal však snese střední secernaci a má obrovskou výhodu – evaporaci, tzn. odcházení plynů přes tento porézní materiál. Proto může na ráně zůstat déle,“ vyzdvihuje prim. Bureš. „Máme velmi dobré zkušenosti s obvazem na ráně v maximální délce 9 dnů, zatím jsme 14 dnů Altrazeal na ráně neměli. Při rozpočítání ceny na den jsme zjistili, že Altrazeal je levnější než řada ostatních materiálů, které se např. mění po třech dnech. V USA a v Austrálii je tento nový krycí materiál již s úspěchem používán. Na největším kongresu České společnosti pro léčbu ran v Pardubicích v lednu příštího roku už budeme zase o další zkušenosti bohatší,“ připouští prim. Bureš.
Jedná se o zdravotnický prostředek třídy IIa s přidělenou CE známkou, a proto v rámci evropského systému dochází pouze k notifikaci na Ministerstvu zdravotnictví. Tato notifikace byla u nás provedena v březnu letošního roku, a proto je přípravek na českém trhu již dostupný, a to dnes i v české embaláži. Největší zkušenosti s ním mají dosud ve FN Motol a v Pardubické krajské nemocnici. Zatím je to nemocniční prostředek, ale do budoucna se nevylučuje použití pacientem samotným. Aktuálně ještě není Altrazeal zařazen do číselníku, což znamená, že v rámci nemocničního užití je ho možno financovat v rámci daného výkonu. Je na rozhodnutí nemocnice, jakým způsobem a jaký materiál použije. Co se týče využití v ambulanci, musíme s financováním vyčkat na zařazení do číselníku. V současné době je cena nastavena takto: jeden blistr o obsahu 0,75 g, který vystačí na plošnou ránu přibližně 10 × 10 cm, stojí 588 Kč vč. DPH. „Termín pro podání žádostí na další kolo zařazení do číselníku byl 15. října, takže věříme, že v dalším vydání číselníku bude Altrazeal zařazen a bude tedy moci být hrazen,“ zakončuje dr. Svoboda.
V první fázi bude Altrazeal hledat své místo u chronických, těžce se hojících ran. „V ambulantní péči bude využíván určitě, o tom jsem přesvědčen. Až bude v číselníku, ambulance i nemocnice si ho mohou objednat, bude na recept,“ shrnuje prim Bureš, „praktičtí lékaři zatím mohou jen doporučit, aby si ho pacient pořídil na vlastní náklady. Brzy si však tento prostředek vlhkého hojení, který přispívá jak ke komfortu pacienta, tak k úsporám v obvazovém materiálu, najde své místo i v ordinacích všeobecných lékařů.“
Zdroj: Medical Tribune