Tři reformní zákony vstoupily do legislativního procesu
Úvod ministrova vystoupení tentokrát byl osobní: „Stojím si za tím, že naše reforma je moderní, evropská a přínosná pro celou Českou republiku - tedy jak pro české pacienty, tak i pro lékaře. Její koncepci a nyní už i právní rámec připravili špičkoví experti, kteří odvedli obrovskou práci, oceňovanou jak odborníky v ČR, tak i v zahraničí, například v Organizaci pro ekonomickou spolupráci a rozvoj a ve Světové bance,“ řekl T. Julínek.
Kritici už mají podklady
Negativní projevy v podobě protestních deklarací, demonstrací či mediálních kampaní, které přípravu reformní legislativy doprovázely, považuje šéf zdravotnického resortu za neoprávněné. Podle něho teprve nyní – v okamžiku, kdy mají zákony písemnou podobu – může začít reálná diskuse. „Zatím jsme většinou čelili jen osobním útokům, fámám, lžím a politicky motivovaným dezinformacím. Bohužel stále platí, že negativní zprávy jsou veřejností, a to i značnou částí veřejnosti odborné, absorbovány rychleji a možná i ochotněji,“ řekl T. Julínek. „V minulých měsících jsme se přesvědčili o tom, že i někteří vážení profesoři a docenti jsou schopni podlehnout některým fámám o zákonech, které ještě neviděli, a dokonce proti nim i protestovat,“ doplnil ministr.
Začíná komunikační kampaň
Ministerstvo zdravotnictví je rozhodnuto nepřipustit, aby reformní zákony vstupovaly do schvalovací parlamentní procedury bez předchozí veřejné diskuse, resp. bez zohlednění této věcné diskuse v jejich konečném textu. U tří uvedených zákonů, které již vstoupily do legislativního procesu, je tento záměr podpořen dohodou ministerstva s Radou poskytovatelů zdravotní péče o tom, že poskytovatelé v následujících týdnech zpracují případné připomínky k paragrafovému znění. Konečný text zákonů tak bude k dispozici koncem srpna. Vzhledem k tomu, že tyto zákony byly již od předložení věcných záměrů nejméně konfliktní, je zřejmé, že uvedený časový plán je reálný, jakož i záměr, aby stoupily v platnost k 1. lednu 2009.
O reformě se hovořilo i o den dříve na diskusním Fóru HN. Střetli se na něm (zprava) T. Julínek a D. Rath, který zde poodhalil i vize sociálních demokratů. Například zachování privátní ambulantní sféry, možnost připojistit se na vybrané výkony či zavedení jakési varianty pokladenského systému, v níž by pojišťovny pacientům - přinejmenším v prvních letech - na účty vracely částky zaplacené u lékaře v plné výši.
U dalších zákonů počítá ministerstvo z podstatně intenzivnější veřejnou diskusí. Den breefingu – tedy 19. červen - nazval ministr Julínek okamžikem „zahajovacího výkopu“ tohoto komunikačního období. „Ještě dnes se zúčastním jednání představenstva České lékařské komory, kde dohodneme organizaci a způsob vzájemných konzultací. První velký seminář pro komoru by se měl konat 30. června. Již 25. června ale proběhne seminář určený hlavně praktickým lékařům a ambulantním specialistům, a tato naše aktivita bude pokračovat řadou dalších akcí,“ oznámil T. Julínek. Jeho první náměstek Marek Šnajdr doplnil jeho sdělení zprávou o probíhajících jednání ministerstva s akademickou obcí o problematice zákona o univerzitních nemocnicích – dosud se podle něho uskutečnilo setkání asi s polovinou akademických senátů lékařských fakult a další podobné kontakty se připravují.
Změna časového harmonogramu
Původně proklamovaný záměr, aby reformní zákony vstoupily jednotně v platnost od počátku příštího roku, se nenaplní. „Zákony budou do formálního legislativního procesu posílány v okamžiku, kdy projdou již zmíněnou velmi kvalitní připomínkovou procedurou, ale také ve chvíli vhodné politicky. Tedy např. podle situace v Poslanecké sněmovně, kde budeme sondovat průchodnost návrhů, podle společenského klimatu před krajskými volbami a podobně,“ sdělil Tomáš Julínek.
Tato časová změna musí být podložena úpravou legislativního plánu vlády, což ministr nazval technickou záležitostí. Po prvních třech již předložených normách by jako další měl do legislativního procesu vstoupit zákon o dohledu nad zdravotními pojišťovnami.
Zdroj: