Tři novinky ze Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR
S platností od 1. července 2008 zaplatí VZP zdravotnickým zařízením za některé chirurgické výkony platby vyšší až o 300 procent. Pojišťovna tak hodlá eliminovat disproporci mezi objektivními náklady na provoz operačních sálů a výší úhrady.
Navýšení minutové režijní sazby se týká operačních výkonů všech chirurgických odborností (včetně výkonů prováděných na zákrokových sálcích) a dále invazivních výkonů interních odborností prováděných na zákrokových sálcích. Na 200 % je zvýšena i úhrada režie anestezie při všech těchto výkonech. Samotné navýšení režijních sazeb je rozděleno do čtyř skupin podle náročnosti prováděného výkonu:
1. Navýšení minutové režijní sazby na 300 % u zvláště náročných nebo nákladných chirurgických výkonů.
2. Navýšení minutové režijní sazby na 200 % u chirurgických výkonů s nutností hospitalizace.
3. Navýšení minutové režijní sazby na 150 % u chirurgických výkonů prováděných na zákrokových sálcích.
4. Navýšení minutové režijní sazby na 150 % u výkonů interních odborností prováděných na zákrokových sálcích.
Za operační výkony u pojištěnců VZP dosud vykazují nemocnice přibližně 1,7 miliardy bodů za rok. Navýšení režií bude představovat přibližně 300 milionů bodů, tedy zhruba 15 procent. O způsobu, jakým bude toto navýšení promítnuto do úhrad, hodlá nyní VZP jednat s asociacemi nemocnic.
Pojišťovna chce také ve druhém pololetí provést ve všech nemocnicích kontrolu personálního a přístrojového vybavení. Pokud dané zařízení nesplní podmínky pro činnost, na niž se změna platby vztahuje, nejenže mu nebude navýšení režie uhrazeno, ale příslušné výkony už nebude mít napříště zakotveno ve smlouvě s VZP.
Monitoring efektivní terapie DM2
VZP se dohodla s Českou diabetologickou společností ČLS JEP a se Společností všeobecného lékařství ČLS JEP na zahájení komplexního monitorování léčby diabetes mellitus 2. typu (DM2). Cílem projektu Monitoring efektivní terapie DM2 je především systematické získávání informací o postupech, délce a finanční náročnosti léčby. Má zároveň pomoci při odhalování a nasazování terapie u neléčených pacientů, zavést přesný registr diabetiků a získat podklady pro farmakoekonomické hodnocení použité terapie. Dalším cílem je zavedení doporučených terapeutických postupů u této formy diabetu do klinické praxe vybraných praktických lékařů a diabetologů.
Do projektu se do poloviny května přihlásilo 97 praktických lékařů a 53 diabetologů. Pacienty, u kterých bude sledován průběh a efekt léčby, vybírají do projektu praktičtí lékaři a v současnosti jich mají zaregistrováno již okolo jednoho tisíce.
„Do systému monitoringu chceme zapojit co nejvíce praktiků, kteří mají dnes velký vliv na to, jak se pacient s diabetem léčí či neléčí. Chceme také zvýšit informovanost pacienta o nemoci a její léčbě prostřednictvím jeho nejbližšího lékaře, praktika,“ uvedl prof. MUDr. Milan Kvapil, CSc., MBA, předseda České diabetologické společnosti.
Kromě datové informační a metodické podpory se VZP zavázala, že v rámci monitorovacího projektu nebude uplatňovat limity na vybrané léčivé přípravky. Přihlášení lékaři nebudou podléhat ani regulaci na vyžádaná diagnostická laboratorní vyšetření, která jsou součástí doporučených terapeutických postupů. Zvýšit se tak má např. dostupnost ambulantního vyšetření na glykovaný hemoglobin (HbA1c). Ten je na rozdíl od glykémie, která informuje o aktuální koncentraci glukózy v krvi v daném okamžiku, ukazatelem dlouhodobé kompenzace diabetu v těle pacienta.
Aktuálně je v ČR registrováno zhruba 700 tisíc pacientů s diagnózou diabetes mellitus 2. typu, což představuje asi 92 % všech pacientů s diabetem. Roční náklady VZP na léčeného pacienta s DM2 bez komplikací činí přibližně 30 tisíc, při výskytu ledvinových komplikací se vyšplhají až na 80 tisíc korun. Náklady VZP za léčivé přípravky, výkony a zdravotnické prostředky v diabetologii přesáhly v minulém roce 2,5 miliardy korun.
Podle ředitele VZP MUDr. Pavla Horáka, CSc., MBA, budou mít data získaná z monitorovacího projektu po vyhodnocení vliv na konkrétní nastavení úhrad v diabetologii.
Příspěvek na dietu a screening celiakie
Jednorázový příspěvek od VZP na bezlepkovou dietu ve výši šest set korun mohou získat ve druhém pololetí roku 2008 děti a mladiství do 18 let s diagnózou celiakie. Podmínkou je, že pojištěnec doloží potvrzení ošetřujícího lékaře o své diagnóze včetně indikované péče a doklad o nákupu potravin bezlepkové diety či surovin pro její přípravu s datem zakoupení od 1. června 2008 ve výši minimálně 600 Kč. Podle odhadů trpí v ČR celiakií 40 až 50 tisíc lidí. Tento rok vydá VZP na podporu pojištěnců s bezlepkovou dietou částku 2,5 milionu korun.
VZP ve spolupráci s Fakultní nemocnicí Brno a jihomoravskými praktickými lékaři a praktickými dětskými lékaři zahájila 1. července v Jihomoravském kraji pilotní projekt Screening celiakální sprue. Jeho cílem je odhalit dosud nepoznanou celiakii, tj. pacienty s nespecifickými příznaky či bezpříznakové rodinné příslušníky pacientů s celiakií a zahájit jejich léčbu pomocí bezlepkové diety. Screening potrvá deset měsíců, týká se dětí i dospělých a bude mít formu obsáhlého dotazníku a následných diagnostických testů. VZP na tuto akci vyčlenila jeden milion korun.
Zdroj: