Třezalka ve farmakodynamických interakcích
Pacient se dostává do role, ve které sám spolurozhoduje o své léčbě. Jde o důležitý moment, kdy lékárník má být připraven poradit pacientovi, zda se rozhodl správně pro samoléčení za asistence lékárníka či farmaceutického asistenta, nebo zda má se svými potížemi zajít k lékaři. To vyžaduje dostatečnou důvěru ze strany pacienta, který vždy ještě není zvyklý odbornou radu od lékárníka dostat. Právě sám lékárník může svým přístupem tento postoj změnit.
Ochota a vstřícnost nestačí. Důležité jsou i odborné znalosti lékárníka. Jinak může pacientovi – i v dobré víře – poradit nevhodně, o čemž svědčí následující příklad z praxe.
Kasuistika
V nedávné době zašel do naší lékárny pacient pro radu. Již dva týdny u sebe pozoroval zvýšení systolického tlaku krve o 20 mm Hg. Jelikož tomu právě bylo 14 dní, co začal užívat lék k léčbě depresivních nálad Sertralin 50 mg, domníval se oprávněně, že by mohlo jít o nežádoucí účinek tohoto antidepresiva. Při dotazu na jiné léky uvedl Bisoprolol 2,5 mg (1-0-0), Moduretic (1/2-0-0) a Euthyrox 75 ug (1-0-0). Z doplňkové terapie přípravek na klouby neznámé značky a GS-Anxiolan (1-0-0), který si zakoupil v lékárně ve snaze odstranit depresivní stavy do doby, než zabere Sertralin.
GS-Anxiolan obsahující kombinaci extraktů třezalky tečkované a kozlíku lékařského je účinným přípravkem při neklidu, úzkosti a napětí a z hlediska vedlejších účinků docela bezpečný. Problém nastává vinou obsahu třezalky při kombinaci s jinými léky. Třezalka jako silný induktor zvyšuje aktivitu jaterního enzymu CYP 450 3A4. Dochází tak k urychlenému odbourávaní některých léků a následně ke snížení jejich koncentrace na neúčinné plazmatické koncentrace. Platí to pro některá antiepileptika (carbamazepin, fenytoin), imunosupresiva (cyklosporin, tacrolimus, sirolimus), kontraceptiva, teofylin. Dochází také k farmakodynamickým interakcím mezi třezalkou a antimigreniky (triptany) či antidepresivy (SSRI).
Současnou kombinací Sertralinu (SSRI) a třezalky došlo ke zvýšenému nahromadění serotoninu v neuronových synapsích a následně k nežádoucímu zvýšení serotoninergního efektu, což se u pacienta projevilo zvýšením krevního tlaku. Pacientovi jsme vysvětlili další možná rizika (třes, zrychlení srdeční činnosti, zmatenost, bezvědomí) při současném užívání přípravků s obsahem třezalky a antidepresiv ze skupiny SSRI. Doporučili jsme mu GS-Anxiolan vysadit. Upozornili jsme ho, že antidepresiva ze skupiny SSRI dosahují svého maxima účinku za dva až čtyři týdny.
Uvedená kasuistika názorně prezentuje, jak zásadní roli v samoléčení představuje kvalitní dispenzační práce odborného personálu lékáren, založená na rozhovoru s pacientem, odběru anamnézy a získání přehledu o veškeré farmakoterapii pacienta.
Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 11/2008, strana Ph4
Zdroj: