Třetí lékařská fakulta UK slavila šedesátiny
Při příležitosti výročí 60 let od vzniku Lékařské fakulty hygienické, přímé předchůdkyně pozdější 3. LF U K v Praze, se její vedení rozhodlo zmapovat šest desítek let její historie a zachytit hlavní události spojené s děním na fakultě knižně. Výsledkem je povedená reprezentativní publikace k 60. výročí fakulty, kterou počátkem října představil děkan 3. LF U K prof. MUD r. Michal Anděl, CSc., veřejnosti.
Lékařská fakulta hygienická, nynější 3. lékařská fakulta Univerzity Karlovy v Praze, vznikla díky přijetí zákona č. 4/1952 Sb., o hygienické a protiepidemické péči, protože pro zajištění hygienické a protiepidemické péče bylo nezbytné školit a vyškolit lékaře specializované na tuto problematiku. Na pražské lékařské fakultě byl z toho důvodu – vedle směru všeobecného lékařství, stomatologie a dětského lékařství – zřízen hygienický směr. Výuka v něm byla zahájena ve školním roce 1952/1953, a to ve čtvrtém a pátém ročníku. Od počátku probíhala především ve vinohradské nemocnici a výzkumných ústavech, nově vytvořených na půdě nynějšího Státního zdravotního ústavu. V roce 1953 pak předložilo ministerstvo vysokých škol vládě návrh na celkovou přestavbu a reorganizaci vzdělávání v oblasti medicíny a na základě usnesení vlády č. 98/1953 Sb. z 27. listopadu 1953 byla následně pražská lékařská fakulta rozdělena na fakultu všeobecného lékařství, fakultu dětského lékařství a fakultu hygienickou. Studium na Lékařské fakultě hygienické UK v Praze bylo od samého počátku koncipováno tak, aby její posluchači získali kompletní a plnohodnotné lékařské vzdělání, prohloubené v hygieně, epidemiologii, mikrobiologii a veřejném zdravotnictví. Ucelené lékařské vzdělání a kvalita výuky v klinických oborech však vedly k tomu, že absolventi i přes určité administrativní překážky stále častěji nacházeli uplatnění mimo hygienu a epidemiologii.
Učení na lékařské fakultě „jinak“
Vývoj pomalu, ale nezadržitelně směřoval k jistému „zevšeobecnění“ fakulty, což se po roce 1989 projevilo i ve změně názvu na 3. lékařská fakulta Univerzity Karlovy v Praze (3. LF UK). Reformy studia přinesly vedle větší orientace na výuku všeobecného lékařství i mnoho dalších změn. Od jiných lékařských fakult v České republice se 3. LF UK odlišuje především pojetím studia. Studium je zde integrované, mezioborově provázané (tj. nejsou zde klasické předměty, jako je kupříkladu anatomie či fyziologie, ale fakulta se při výuce zaměřuje na strukturu a funkci lidského těla najednou) a problémově orientované. Výsledkem jsou i poněkud netradiční předměty, např. „Dušnost a bolest na hrudníku“. Byl také zaveden dvoukolový systém přijímacích zkoušek, jehož součástí je i osobní pohovor s uchazeči o studium. Možnost studia také v angličtině přilákala i velké množství zahraničních studentů jak z řady evropských zemí, tak z Afriky, Severní Ameriky a Asie. „Domníváme se, že naši studenti tak budou podstatně lépe připraveni pro praxi. Dokladem toho je i jejich velmi dobré uplatnění jak v praxi, tak třeba v doktorandských studijních programech prestižních zahraničních univerzit. Fakulta také postupně přitahuje stále větší počet zájemců o studium,“ doplňuje prof. Anděl.
Motto 3. LF UK „Učíme jinak“ se projevilo také v přístupu při přípravě reprezentační publikace o historii fakulty. Kniha totiž, na rozdíl od podobných publikací jiných lékařských fakult, vznikala nezávisle na jejím vedení. Shromažďování, třídění a zpracování historických materiálů a výpovědí pamětníků se ujal publicista, novinář a spisovatel Jaroslav Veis. „Kniha se však nesoustředí pouze na věci týkající se samotné fakulty a lidí, kteří zde učili a studovali. Pokusili jsme se také zasadit získané historické materiály do kontextu společenských změn, jež v Československu a posléze v České republice probíhaly, i českého vysokého školství tehdejší doby. Nechybějí ani zmínky o velmi různorodých studentských aktivitách, které naši školu pomáhají spoluutvářet,“ představuje knihu prof. Anděl.
Předností knihy je i její moderní grafická podoba. Textová část je velmi hezky doplněna ilustracemi a žánrovými fotografiemi z areálu i pracovišť Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, jejichž autorem je akademický malíř Antonín Střížek. Autorům se podařilo vytvořit publikaci, která je nejen moderní svou grafickou podobou a zpracováním, což je v intencích moderního způsobu výuky, kterou fakulta nabízí, ale je také úctyhodnou a důstojnou vzdělávací vizitkou instituce, jejíž kořeny sahají ke středověkým tradicím Univerzity Karlovy.
Náklad knihy je asi 1 200 výtisků a její předpokládaná cena by se měla pohybovat kolem 500 korun. Vedení fakulty plánuje její distribuci hlavně při promocích, imatrikulacích a dalších společenských akcích fakulty.
Zbývá dodat, že šedesáté výročí 3. lékařská fakulta formálně oslavila 3. října na slavnostním shromáždění v pražském Karolinu. Jubileum své vzdělávací instituce si připomněli i samotní studenti během studentských oslav, které se uskutečnily dva dny nato v areálu Státního zdravotního ústavu.
Zdroj: Medical Tribune