Trendy českého zdravotnictví: vpřed, či vzad?
Vážené čtenářky, vážení čtenáři,
jaro již nastává a primární péče v České republice má za sebou výrazný posun k prestižním medicínským oborům (viz rozhovor s MUDr. Petrem Šonkou, str. 12–15), ale tím má pozitivní obecná konstatování končí.
Jistě se mnou budete souhlasit, že české zdravotnictví potřebuje systematickou reformu, jinak v řádu několika let hrozí kolaps. Co by to znamenalo, si jen těžko dovedeme představit. Přispělo by k řešení problémů zavedení zcela chybějící transparentnosti financování nemocnic – alespoň těch státních? Obávám se, že korupční aféra ve FN Motol je pouhou pověstnou špičkou ledovce, která však čeří vody mediální pozornosti. Očím pak zůstávají skryta jiná pozoruhodná témata.
Nová okresní/krajská centra primární péče ve velkých městech financovaná Evropskou unií (EU)?
Abych příliš neodbočovala, již ve zmíněném rozhovoru MUDr. Šonka říká: „Už na schůzce na Hradě jsme odmítli vznik multidisciplinárních center primární péče ve velkých městech, což nám evokuje návrat ke střediskům OÚNZ.“ Vznik těchto center primární péče ve velkých městech by měl být podle ministerského návrhu v rámci projektu Zdraví 2023 (prodlouženého do roku 2035) financován z prostředků EU. Opravdu se chceme vracet proti proudu času a vývoje? Podle veřejně dostupných dat chybí lékařská péče na periferii, nikoli ve velkých městech. Cui bono?
Budou léčit lékaři, nebo úředníci podle novely zákona 48/1997 Sb.?
S dalším velmi zvláštním návrhem přichází Ministerstvo financí v novele zákona 48/1997 Sb. o veřejném zdravotním pojištění. Do druhého čtení byly zařazeny pozměňovací návrhy, podle nichž mohou zdravotní pojišťovny nakupovat některé léky pro celou republiku centrálně.1 Tento systém by mohl v České republice zásadně ovlivnit dostupnost léčby, mohl by vést k omezení léčebných možností, snížení pravomocí lékařů, problémům při výpadcích léčiv i ke zvýšenému riziku korupce. Návrhy byly navíc předloženy bez odborné diskuse a analýzy jejich reálných dopadů na pacienty a zdravotnický systém. Návrh byl ze sněmovního tisku stažen a pak už nebyl znovu načten (stav v době uzávěrky). Osud této novely budeme dále sledovat.
Nabízí se otázka, zda se neblížíme americkému systému zdravotního pojištění a péče, o kterém v rozhovoru pro noviny Medical Tribune (4. března 2025) hovoří redaktorka Deníku N Jana Ciglerová trvale žijící na Floridě: „Rozdíl mezi americkým a českým zdravotním pojištěním je markantní. Rozdíly by pro nás měly být varováním, abychom nakonec nedošli k americkému modelu.“ Celý rozhovor na https://www.tribune.cz/vsechny-clanky/americky-zdravotni-system-na-prelomu-epoch/
Přála bych nám všem, aby (nejen) jarní paprsky rozptýlily naše obavy.
1Původní pozměňovací návrh ministra financí k návrhu novely aktuálně v systému není dostupný, je možné jej dohledat zde. V současné době je dostupný návrh bez paragrafu 40f.