Traumacentrum ve FN Plzeň získalo špičkové přístroje a vybavení
Doplnění vybavení pro traumacentrum bylo hrazeno z 85 % z evropské dotace, zbylé prostředky získala fakultní nemocnice ze státního rozpočtu. Celková hodnota pořízené techniky je 92,5 milionu korun.
Projekt označený jako Modernizace a obnova přístrojového vybavení Traumatologického centra FN Plzeň odstartoval v první polovině letošního roku a s tímto kalendářním rokem bude ukončen. Jeho hlavním cílem je zlepšení podmínek pro zajištění a monitorování vitálních funkcí pacientů při transportu, resuscitaci a intenzivní péči a zvýšení kvality a počtu zobrazovacích diagnostických technologií. Cílem je rovněž obměnit technicky a morálně zastaralé zdravotnické vybavení a jeho sestavy pro zajištění standardní úrovně vybavení tohoto vysoce odborného pracoviště.
Nejdůležitějším posláním traumacentra je péče o dětské a dospělé pacienty z celého Plzeňského kraje, Karlovarského kraje a přilehlých regionů, jejichž aktuální zdravotní stav – například zranění při dopravních nehodách (polytrauma), různých neštěstích či haváriích – vyžaduje poskytnutí kontinuální zdravotní péče, diagnostické i terapeutické, při život ohrožujících poraněních. Spádová oblast tohoto pracoviště představuje území obydlené více než jedním milionem obyvatel.
Traumacentrum pro děti a dospělé pacienty je ve FN Plzeň koncipováno jako mezioborové pracoviště, jehož pilíře tvoří kliniky anesteziologicko‑resuscitační, chirurgická a klinika ortopedie a traumatologie pohybového ústrojí, dále neurochirurgické oddělení a samozřejmě klinika zobrazovacích metod. Na činnost těchto medicínských oborů pak podle potřeby navazují svou specializací další odborná zdravotnická pracoviště v rámci nemocnice – například stomatologická klinika, dětská klinika, urologická klinika či oční klinika a další.
Traumacentrum jako takové tedy nemá ve FN Plzeň vlastní prostory, ale je založeno právě na koncepci spolupráce jednotlivých medicínských oborů a jejich soustředění v lochotínském areálu nemocnice. Pro pacienty je nesmírnou výhodou, že v případě potřeby jsou okamžitě v dosahu nejlepší odborníci přesně v tom oboru, jejž jejich zdravotní stav v danou chvíli vyžaduje.
Počet pacientů roste
Vstupní branou pro pacienty vyžadující ošetření v rámci mezioborového pracoviště traumacentra bývá nejčastěji urgentní příjem emergency, jehož provoz a fungování zajišťuje anesteziologicko‑resuscitační klinika. Pacienti jsou přiváženi na urgentní příjem buď zdravotnickou záchrannou službou nebo leteckou záchranou službou. Dalšími vstupy do traumacentra jsou akutní ambulance chirurgické kliniky a kliniky ortopedie a traumatologie pohybového ústrojí. Nejčastěji bývají pacienty traumacentra lidé zranění při různých nehodách a neštěstích. K akutnímu ošetření bylo přivezeno v roce 2008 do Fakultní nemocnice Plzeň více než 52 000 pacientů.
V rámci traumacentra bylo hospitalizováno 4 304 pacientů, z nichž 2 565 bylo operováno. S polytraumatickým poraněním (poranění nejméně dvou tělesných systémů, přičemž alespoň jeden systém je systémem vitálním) bylo hospitalizováno loni 126 pacientů, přičemž v roce 2003 jich bylo 86. Náklady na léčbu těchto pacientů s polytraumatickým poraněním činily loni 143 milionů korun. Prostřednictvím emergency bylo přijato do nemocnice 1 262 pacientů. Více než třicet tisíc pacientů také prošlo přes ambulance chirurgické a ortopedické.
V rámci programu Modernizace a obnova přístrojového vybavení Traumatologického centra FN Plzeň získala FN Plzeň dvě stacionární RTG skiagrafická pracoviště s přímou digitalizací umožňující vyšetření pacientů s mnohačetnými poraněními bez nutnosti polohování, RTG „C‑rameno“ s trojrozměrným zobrazením v reálném čase a ultrazvukový přístroj nejvyšší kvalitativní třídy. Další dva digitální pojízdné RTG skiagrafy poslouží především pro nepohyblivé pacienty na jednotkách intenzivní péče (JIP), stejně jako šest nových polohovacích lůžek s kompletním přístrojovým vybavením pro JIP a šest kompletně vybavených resuscitačních lůžek. Pět transportních urgentních lehátek s kompletním přístrojovým vybavením bude využíváno bezprostředně při příjmu a stabilizaci traumatizovaných pacientů a jejich následné přepravě na operační sály.
Traumacentrum pro dospělé ve Fakultní nemocnici Plzeň bylo zařazeno do sítě čtrnácti traumacenter v České republice v roce 2003. O rok později získalo akreditaci čili odbornými společnostmi a Ministerstvem zdravotnictví ČR uznaný status také traumacentrum pro děti. Akreditace z roku 2007 umožňuje zajišťovat další vzdělávání lékařů pro traumatologická centra a vychovávat tak další specialisty v oboru.
Zdroj: Medical Tribune