Transplantovat srdce umějí v IKEM už 30 let
Dne 31. ledna 1984 lékaři pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) jako první v České republice úspěšně transplantovali srdce člověku, který by bez tohoto zákroku nepřežil déle než tři týdny. Josefu Divinovi tak prodloužili život o více než 13 let. Za třicet let takto pomohli už 938 pacientům.
Na oslavu třicetiletého trvání transplantačního programu v IKEM dorazil také sedmasedmdesátiletý Rudolf Sekava, který byl v pořadí třetí odtransplantovaný pacient v IKEM. Ten ve své hrudi nosí nové srdce právě už 30 let. Je pátým nejdéle žijícím pacientem s transplantovaným srdcem na světě. „Bál jsem se, to víte, ale nic jiného mi nezbývalo. Už mi nepomáhaly žádné léky, lékaři mi dávali maximálně tři měsíce. Celou dobu jsem si říkal, tak buď to vyjde, nebo ne, a vše dobře dopadlo,“ líčí bývalý středoškolský profesor dnes.
První úspěšná transplantace
Na první transplantaci srdce v Česku se v IKEM podílel dvacetičlenný tým lidí, který od prosince 1983 držel pohotovost přes Vánoce i Silvestra a čekal na vhodného dárce. Kardiochirurgové Pavel Firt a Jaroslav Hejnal, kardiolog Juraj Fabián, imunoložka Věra Hašková, ředitel IKEM Vladimír Kočandrle a jistě i všichni další aktéři na ten den nikdy nezapomenou. „Dárce přivezli 30. ledna někdy mezi šestou a sedmou večerní. Začali jsme okolo desáté, skončili jsme před druhou po půlnoci. Všechno šlo tak hladce, že jsme se tomu až divili. Pominu‑li únavu, bylo to uprostřed noci, cítil jsem samozřejmě radost a uspokojení,“ vzpomíná prof. MUDr. Pavel Firt, DrSc. Tímto počinem se tak v IKEM rozběhl po ledvinách v pořadí druhý úspěšný transplantační program.
Bezpodmínečná spolupráce s dárcovskými nemocnicemi
Dnes rok po transplantaci srdce přežívá více než 90 % příjemců, pět let 75 % a více než 10 let přežívá 60 %transplantovaných. Průměrná čekací doba na nové srdce je přibližně jeden rok. „Dobu do transplantace při čekání na vhodný orgán dnes můžeme překlenout mechanickými srdečními podporami (bridge to transplant), které v IKEM implantujeme už od roku 2003,“ doplňuje ředitel Institutu klinické a experimentální medicíny MUDr. Aleš Herman, Ph.D., a pokračuje: „V roce 2013 jsme u nás provedli 27 implantací těchto podpor. I díky nim jsme loni dosáhli nejvyššího počtu transplantací srdce tohoto milénia, a to rovné padesátky. V neposlední řadě je potřeba poděkovat za vstřícný postoj zdravotním pojišťovnám, které se podílejí na financování těchto programů, s největším podílem VZP.“
Vzkaz praktickým lékařům
„Transplantace srdce je běžná terapeutická metoda, která se odehrává zhruba v počtu jedno srdce týdně. Byl bych rád, kdyby se nikdo z praktických lékařů či dalších specialistů nezdráhal nás kontaktovat, dospěje‑li k závěru, že jeho možnosti a jeho schopnost danému pacientovi pomoci je u konce. V IKEM jsme připraveni ke konzultaci jak v oblasti ischemické choroby srdeční, tak arytmie nebo srdečního selhání, což jsou tři oblasti, které my řešíme nejčastěji. V tuto chvíli jsme schopni navýšit počet pacientů ve všech zmíněných segmentech. Můžeme více pracovat v arytmologii, můžeme operovat více srdcí a můžeme provádět více intervencí,“ vyzdvihuje ředitel Herman.
Zdroj: Medical Tribune