Tradice pardubických kongresů načala další dekádu
Vzrůstající zájem o problematiku léčby chronických ran dokumentoval koncem ledna i velký počet návštěvníků tradičního výročního kongresu České společnosti pro léčbu rány (ČSLR), který se konal 26. a 27. ledna v konferenčních prostorách Univerzity Pardubice. Již X. ročník tohoto celostátního kongresu s mezinárodní účastí opět spolupořádaly Fakulta zdravotnických studií Univerzity Pardubice a Pardubická krajská nemocnice.
Na kongresu zaznělo 63 přednášek, z toho 15 kvalitních přednášek sesterských, od autorů ze čtyř zemí (Česka, Slovenska, Velké Británie a Polska). Slibná je i skladba vlastních účastníků i jednotlivých přednášejících, kteří byli zástupci různých odborností: chirurgie, dermatologie, ortopedie, traumatologie, kardiochirurgie, cévní chirurgie, plastické chirurgie, popáleninové chirurgie, diabetologie, podiatrie, geriatrie, metabolismu a výživy, všeobecné interny, ARO, radiodiagnostiky, gynekologie či domácí péče.
Kromě velmi dobrých přednášek a odborného programu byl u účastníků letošního kongresu velmi potěšitelný skutečný zájem o danou problematiku. Bylo vidět, že se nejedná jen o sběratele bodů a kreditů, ale že je zajímá vlastní problematika léčby ran a rádi si vyslechnou zkušenosti a poznatky z jiných oborů. Obrovský zájem jak o pasivní, tak hlavně o aktivní účast na kongresu vedl opět k tomu, že obdobně jako na předchozích kongresech probíhaly přednášky zpočátku paralelně na dvou místech a teprve později se koncentrovaly jen do velké auly. Některé odborné přednášky se koncentrovaly na širokou problematiku platící ve všech oborech, které se starají o rány a defekty, jako je např. bolest. Na druhé straně jiné prezentace byly zaměřené vysoce specializovaně. Souhrnně se dá říci, že v odborném programu letos převládala chirurgická témata, ať už to byly prezentace zkušeností z traumatologie, kardiochirurgie či obecné chirurgie. Vedle toho se však tradičně hovořilo o diabetické noze, bércových vředech, infikovaných ranách, imunoterapii či analgezii.
O velkém zájmu o letošní ročník výročního kongresu České společnosti pro léčbu rány svědčí nejen plně zaplněná hlavní aula pardubické univerzity už při slavnostním zahájení kongresu, ale také v ranních hodinách druhého dne, a naopak při posledních přednáškách, kdy v auditoriu sedělo ještě dost účastníků. To dokumentuje posun, jímž pardubický kongres během 10 let své existence prošel. Od odborné akce zpočátku zaměřené hlavně na seznamování s jednotlivými krycími materiály a předávání praktických zkušeností formou kasuistik, velmi oblíbené hlavně mezi středním zdravotnickým personálem, se kongres postupně měnil na setkání většiny odborníků, kteří se léčbě ran věnují, jak nelékařů, tak lékařů. Kasuistická sdělení byla výrazně doplněna i teoretickými přednáškami a prezentacemi výsledků klinických studií. (Některé ze zajímavostí, jež během letošního ročníku v Pardubicích zazněly, přinášíme na dalších stránkách této přílohy.)
V průběhu kongresu probíhalo hodnocení přednášek zejména mladých autorů. Uvádíme vybrané pořadí: první místo obsadili MUDr. David Šmíd, Eva Knedlíková z Chirurgické kliniky FN Plzeň s přednáškou „Výhody využití vlhké terapie v léčbě ran“. O druhé a třetí pořadí se podělili MUDr. Alena Berková z chirurgického oddělení Nemocnice v Břeclavi s přednáškou „Parametry determinující proces hojení u chronických ran nohy“ a kolektiv autorů z I. chirurgické kliniky FN u svaté Anny v Brně v čele MUDr. Zdeňkem Chovancem s prezentací „Mikrobiální etiologie ranných infekcí na chirurgickém pracovišti“. Nejlepší přednáškou sesterské sekce bylo sdělení Ireny Krbové z Chirurgické kliniky 2. LF UK a FN Motol v Praze s názvem „Užití pavilonu v radioterapii“.
Autor vítězné lékařské a sesterské přednášky dostává od ČSLR jako cenu uhrazený kongresový poplatek a výraznou podporu poplatku k ubytování na Evropský kongres EWMA, pořádaný v květnu tohoto roku ve Vídni.
Po posledních přednáškách došlo také na oficiální oznámení změn ve vedení České společnosti pro léčby rány. Členka předsednictva společnosti prof. MUDr. Alena Pospíšilová, CSc., poděkovala dosavadní předsedkyni MUDr. Miladě Franců, Ph.D., která dále zůstává členkou republikového výboru, za její velký přínos pro rozvoj společnosti. Na uvolněné místo v předsednictvu byla zvolena doc. MUDr. Lenka Veverková, Ph.D., a novým předsedou se stal člen předsednictva prim. MUDr. Ivo Bureš.
Podle něj vysoká účast na kongresu ČSLR zavazuje, aby se snažila při zahájení další dekády své činnosti a kongresů alespoň udržet stávající úroveň jak odbornou, tak společenskou. Česká společnost pro léčby rány by tak měla i nadále být iniciátorem mezioborové spolupráce při léčbě ran a kožních defektů a přinášet ve spolupráci s různými odbornostmi nové poznatky ve prospěch našich pacientů.
Zdroj: Medical Tribune