Ticagrelor prokázal účinnost v sekundární prevenci
Ticagrelor v silách 60 mg a 90 mg prokázal statisticky významné snížení závažných kardiovaskulárních trombotických příhod u pacientů, kteří měli v anamnéze infarkt myokardu. Vyplývá to z předběžných výsledků rozsáhlé klinické studie PEGASUS‑TIMI 54, zahrnující více než 21 000 pacientů.
Studie hodnotila ticagrelor podávaný ve formě tablet v síle 60 mg dvakrát denně nebo 90 mg dvakrát denně v kombinaci s nízkou dávkou kyseliny acetylsalicylové v rámci sekundární prevence aterotrombotických příhod u pacientů, kteří prodělali 1–3 roky před vstupem do studie srdeční příhodu. Primárním kompozitním cílem bylo zhodnocení účinnosti na kardiovaskulární (KV) úmrtí, infarkt myokardu (IM) nebo cévní mozkové příhody. Předběžná analýza neukázala žádné neočekávané nežádoucí příhody. V současnosti probíhá celkové a komplexní vyhodnocení klinických dat.
„Jsme velmi potěšeni dosažením výborných výsledků v klinické studii PEGASUS‑TIMI 54 a dále také pozitivními výsledky v programu Parthenon. Výsledky potvrzují dosavadní výhody ticagreloru u pacientů s akutním koronárním syndromem a nabízejí významná klinická data svědčící o potenciálu tohoto léku v indikaci dlouhodobé prevence kardiovaskulárních příhod. Těšíme se na další prezentovaná data v průběhu letošního roku,“ komentovala předběžné výsledky studie Elisabeth Björk, ředitelka kardiovaskulárních a metabolických onemocnění společnosti AstraZeneca.
Klinická studie PEGASUS‑TIMI 54 sledovala dvě různé dávky ticagreloru na pozadí nízké dávky kyseliny acetylsalicylové ve srovnání s placebem přidaným k nízké dávce kyseliny acetylsalicylové u pacientů starších 50 let s anamnézou infarktu myokardu a s jedním dalším kardiovaskulárním rizikovým faktorem. Klinický design studie byl navržen tak, aby byla lépe zajištěna odborná péče o pacienty, kteří jsou více než dvanáct měsíců po infarktu myokardu a u kterých zůstává vysoké riziko závažných trombotických příhod. Kompletní výsledky klinické studie PEGASUS‑TIMI 54 včetně dalších analýz budou navrženy na prezentaci v rámci vědeckých setkání v roce 2015. Společnost AstraZeneca plánuje podat tato data regulačním zdravotnickým orgánům. V současnosti není ticagrelor (přípravek BRILIQUE) schválen pro sekundární prevenci aterotrombotických příhod u pacientů, kde výskyt infarktu myokardu byl v anamnéze před více než dvanácti měsíci.
Klinická studie PEGASUS‑TIMI 54 je součástí programu PARTHENON Astra‑ Zeneca. První studií v tomto klinickém programu byla klinická studie PLATO, která zahrnula více než 18 000 pacientů. Na základě jejích výsledků byl ticagrelor schválen ve více než stovce zemí po celém světě a doporučení pro léčbu ticagrelorem jsou zahrnuta ve dvanácti hlavních doporučených postupech pro léčbu akutního koronárního syndromu. Další probíhající klinické studie programu PARTHENON hodnotí ticagrelor v indikaci prevence kardiovaskulárních příhod u pacientů s ischemickou chorobou dolních končetin, ischemickou cévní mozkovou příhodou nebo tranzitorní ischemickou atakou a u pacientů s diabetem a koronární aterosklerózou.
Zdroj: Medical Tribune