Tetrax systém – revoluce v diagnostice whiplash injury
Whiplash injury je definováno jako poranění z nepřímého násilí, které vzniká v souvislosti s vnějším nárazem; je přítomno až u poloviny dopravních nehod. Časté je také udeření hlavy o špatně nastavenou opěrku sedadla, proto též pojmenování „opěrkový syndrom". Při nárazu dochází nejprve k prudké hyperflexi krční páteře, následované prudkou hyperextenzí vedoucí k distenzi až parciální ruptuře prevertebrálních krčních svalů, poranění jícnu, trachey, laryngu, temporomandibulárního kloubu, podráždění sympatiku či k drobné mozkové kontuzi.
Mezi typické příznaky opěrkového syndromu patří bolest hlavy, šíje, ramen a zad. Dále pak závrať, únava, bolest či pociťování slabosti rukou, poruchy vidění či tinnitus, v závažnějších případech i psychické příznaky - deprese, hněv, frustrace, úzkost, stres, nespavost.
Jak se whiplash injury diagnostikuje?
Opěrkový syndrom patří k velmi zrádným poraněním, která běžné vyšetřovací metody často neodhalí. Pro jeho vyloučení je důležité provést pečlivé vyšetření smyslových funkcí, hlavně rovnovážného ústrojí.
Správná a včasná diagnostika může výrazně snížit množství pacientů s trvalými následky. Proto je třeba vždy věnovat pozornost mechanismu vzniku úrazu a cíleně se ptát na možné poranění šíje. Smutnou pravdou však zůstává, že žádná z vyšetřovacích metod používaných v ČR nedokáže spolehlivě tento syndrom diagnostikovat, proto jsou provedená vyšetření až u 40 % postižených pacientů vyhodnocena s negativním závěrem (pacienti jsou tedy považováni za zdravé). Avšak vzhledem k tomu, že jejich potíže přetrvávají, vyhledávají tyto osoby neustále další lékařskou pomoc. Popisovanou situaci bude možné do budoucna změnit právě díky možnostem přístroje Tetrax.
Tetrax systém - speciální diagnostický přístroj
Jde o přístroj, s jehož pomocí lze detailně objasnit poruchy stability a rovnováhy pacienta. Umožňuje zjistit a vyhodnotit závratě, poranění způsobená nadměrným tlakovým zatížením krčních partií či reakci na léky a intoxikace. Přístroj je schopen rozpoznat i patologické příznaky, které jiné testy neodhalily. Navíc dokáže odhalit přetrvávající potíže s rovnováhou u pacientů až pět let po zranění, přestože se ostatní vyšetření ukázala být negativní.
„Hodnocení vycházejí ze čtyř nezávislých parametrů měřených na plošině přístroje. Tetrax může odhalit zdroje nestability díky unikátní metodě analýzy, kterou jsme vypracovali. Žádné jiné diagnostické zařízení nedokáže měřit nestabilitu a přesně určit zdroj problémů s rovnováhou tak přesně a spolehlivě jako tento systém," vysvětluje prof. Kohen‑Raz.
Tetrax systém měří a vyhodnocuje stabilitu vzpřímeného postoje, rozložení hmotnosti ve stoji na čtyřech plochách, rychlost pohybu těla a synchronizace pohybu chodidel. Také dokáže potvrdit souvislost mezi konkrétním příznakem a úrazem, navíc je schopen nasměrovat lékaře na další potřebná odborná vyšetření (oční, ORL, neurologické, ortopedické atd.). V případě sporných soudních jednání je objektivním arbitrem pro stanovení výše odškodného, navíc bezpečně odhalí simulanta. Vyšetření je velmi krátké, bezbolestné, pohodlné a lze ho kdykoli opakovat. Další velkou výhodou je pořizovací cena přístroje, která je téměř 120krát menší než např. u magnetické rezonance (MR).
V současnosti je tímto přístrojem vybaveno více než 150 odborných pracovišť na světě. V ČR jsou zatím dva tyto systémy, a to ve FN Královské Vinohrady v Praze (ORL klinika a rehabilitační oddělení). Předpokládá se však, že v budoucnu by se stal součástí standardního vybavení ve většině nemocnic.
Zdroj: MT