Přeskočit na obsah

Test: Jak by hlasovali noví poslanci s titulem MUDr.

V Poslanecké sněmovně zasednou noví i staronoví poslanci z řad lékařů. Redakce Medical Tribune jim položila několik zásadních otázek, které se dotýkají největších toků peněz ve zdravotnictví. Vybírat mohli jen ze tří možností, stejně jako při hlasování.

Stovky miliard korun ročně odtékají bez kontroly veřejnosti a přitom zcela legálně z různých důvodů. Redakce MT vybrala některé z těchto problémů a požádala poslance‑lékaře, aby k nim vyjádřili svůj názor. Okruhy otázek se týkaly např. problematiky úhrad zdravotních pojišťoven jednotlivým smluvním zdravotnickým zařízením, dále toho, zda má o úhradách i cenách léků v ČR rozhodovat jediný úřad, což podle řady kritiků zvyšuje celkové výdaje veřejných peněz za léčiva, zda mají distributoři léčiv, kteří reexportují léky do zahraničí, zůstávat kvůli platnému zákonu v anonymitě, zda mohou veřejné zakázky získávat firmy s anonymními vlastníky (v uplynulých letech se takto dostaly k finančním prostředkům v souhrnu až v řádu miliard korun), zda by s posvěcením úřadů měly v českém zdravotnictví působit majetkově propojené společnosti, které ovládají všechny segmenty ve zdravotnictví, a zda povinné používání elektronické preskripce, které by se mělo spustit od začátku roku 2015, přinese opravdové finanční úspory.

Redakce MT vyzvala lékaře ve sněmovně, aby se k těmto otázkám vyjádřili jednoznačně, jako při hlasování v parlamentu, a vybrali pouze ze tří možností odpovědí – ANO, NE, NEVÍM. Na anketu odpovědělo jedenáct z nich.

Oslovení poslanci se v drtivé většině shodli na tom, že smlouvy s pojišťovnami mají být veřejné, firmy s anonymními vlastníky by neměly získávat veřejné zakázky a zákon by neměl utajovat jména firem, které se zabývají reexporty. Rozdílné názory panují na otázku, zda by mělo dojít k omezení pravomocí Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL). Názory se přitom různí i v rámci jedné politické strany. Zatímco například bývalý ministr zdravotnictví a současný poslanec za TOP 09 Leoš Heger se domnívá, že pravomoci SÚKL není třeba omezit, jeho stranický kolega Rom Kostřica je přesvědčen o opaku. Odlišné názory na různé otázky mají také lékaři uvnitř ČSSD. Většina z dotázaných nepovažuje smlouvy nemocnic s pojišťovnami za obchodní tajemství s tím, že tyto informace by měly být veřejně dostupné. Pouze hejtman Jiří Běhounek neví, zda má veřejnost mít na tyto informace nárok. (Pozn. redakce: Ačkoliv na základě několika soudních rozsudků nelze považovat tyto smluvní vztahy za obchodní tajemství, pojišťovny nadále odmítají tyto informace zveřejňovat.) Drtivá většina dotázaných se také shodla na tom, že českému zdravotnictví neprospívá monopol jedné společnosti, která ovládá všechny segmenty ve zdravotnictví. O opaku je přesvědčen pouze exministr Leoš Heger. Největší názorové rozdíly se ukazují u otázky zavedení povinného e‑receptu od roku 2015. Zhruba polovina z dotázaných je pro a druhá proti, a to opět bez ohledu na politickou příslušnost jednotlivých poslanců.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené