Terapie involuční osteoporózy
Riziko zlomenin, zejména v oblasti kyčle, se s věkem exponenciálně zvyšuje. Podle ÚZIS utrpělo v roce 2009 v České republice zlomeninu v oblasti kyčle 7 500 ze 450 000 žen a 2 200 z 240 000 mužů starších 75 let.
Hlavní příčinou byly pády u osob s involuční osteoporózou. A právě tématem kvality kostí ve stáří a terapií involuční a glukokortikoidy indukované osteoporózy se na letošních Třeboňských revmatologických dnech zabýval prof. MUDr. Jan Štěpán, DrSc., z Revmatologického ústavu v Praze v plenární přednášce České revmatologické společnosti.
Osteoporotické fraktury nejsou problémem jen zdravotním a sociálním, ale také ekonomickým. Od roku 1980 se počet zlomenin v oblasti kyčle zvýšil téměř trojnásobně. Tuto změnu lze z 90 % vysvětlit stárnutím populace. V posledním desetiletí se však incidence zlomenin v oblasti kyčle již nezvyšuje. Příčinou úbytku a zhoršování kvality kosti s věkem jsou na jedné straně patologické stavy, vedoucí ke zrychlení úbytku kostní hmoty, a u žen nedostatek estrogenů po menopauze (vysokoobratová osteoporóza), na druhé straně zhoršování funkce osteoblastů, vedoucí ke zhoršené obnově ztracené kosti.
Tato involuční osteoporóza je podle prof. Štěpána důsledkem útlumu osteoblastické novotvorby organické kostní matrix, prohlubujícího se u žen i mužů s věkem. Podílí se na tom oxidativní stres, nízká produkce sexuálních hormonů a s věkem se zvyšující produkce glukokortikoidů. Ve vyšším věku se proto zhoršuje kvalita kosti i při nezvýšené osteoresorpci (nízkoobratová osteoporóza). Podobně působí na zhoršování kvality kosti také léčba glukokortikoidy, a to i když tyto léky uživají i mladší pacienti.
Při vysokoobratové osteoporóze a zejména u žen s postmenopauzální osteoporózou je v současné době považována za léčbu první volby antiresorpční terapie. Při podávání glukokortikoidů je tato léčba také indikována a např. kyselina zoledronová je pak hrazena už při BMD pod ‑1,5 SD (ostatní aminobisfosfonáty při BMD pod ‑2,5 SD). „Antiresorpční léčba je vhodná zejména při zvýšené osteoresorpci po zahájení glukokortikoidní terapie. Pro obnovení aktivity osteoblastů a obnovení struktury a kvality kostní hmoty, která byla dříve ztracena, je však kauzálním řešením osteoanabolická terapie,“ upozorňuje prof. Štěpán.
V České republice je osteoanabolická terapie hrazena jako léčba první volby u pacientů s osteodenzitometricky prokázanou osteoporózou navozenou glukokortikoidy (pokud užívají nejméně 5 mg prednisonu denně po dobu alespoň šesti měsíců) a jako léčba druhé volby při selhání antiresorpční terapie u žen a mužů s vysokým rizikem zlomeniny (BMD pod ‑3 T skóre).
Zdroj: Medical Tribune