Přeskočit na obsah

Terapie diabetu: důraz na prevenci komplikací

V České republice žije více než 750 000 pacientů s diagnostikovaným diabetem a podle odhadů dalších asi 300 000 osob o své poruše glukózového metabolismu neví. Každý rok přibude přibližně 50 000 nových nemocných, alarmující je zejména skutečnost, že narůstá počet diabetiků v mladších věkových skupinách. Ročně se na léčbu diabetu vynaloží kolem 20 miliard korun. Pokud se ovšem současný trend nezmění, bude za 20 let mezi obyvateli ČR 1 200 000 pacientů s diabetem, jejichž léčba bude stát 60 miliard korun. Odborníci opakovaně upozorňují na fakt, že podstatnou část těchto nákladů tvoří úhrada léčby diabetických komplikací. „Ještě před časem se tvrdilo, že nemocný s diabetem má stejně nepříznivou prognózu jako pacient bez diabetu, ale s infarktem myokardu. Dnes je již situace jiná. Současná data ukazují na to, že se životní prognóza diabetiků výrazně zlepšila, ne vždy je ovšem kvalita života těchto nemocných dobrá. Zjednodušeně se dá říci, že o ní rozhoduje výše jejich glykémie. Pokud je totiž diabetik dobře kompenzovaný, výrazně se oddálí vznik pozdních komplikací,“ upozorňuje prof. MUDr. Milan Kvapil, CSc., předseda České diabetologické společnosti ČLS JEP. Naznačuje tak, že by lékaři měli obecně skutečný cíl terapeutických intervencí u diabetiků spatřovat nejen v prevenci kardiovaskulárních onemocnění, ale také v prevenci vzniku pozdních komplikací diabetu, protože výrazně ovlivňují kvalitu života a náklady na jejich léčbu jsou enormní.

Problém nejen diabetologů…

Není to však problém, který se odborně týká pouze diabetologů. „Je potřeba si uvědomit, že podle statistik má přibližně každý třetí hospitalizovaný pacient poruchu glukózového metabolismu a že diabetes výrazně ovlivňuje průběh jakékoli jiné choroby. Proto by každý lékař, nejen diabetolog, měl mít povědomí o tom, že se změnila kritéria kompenzace diabetu a pravidla jeho léčby. Trápí mě, že se stále poměrně často setkávám s přístupem některých kolegů, podle něhož není zvýšená glykémie, například kolem 8 mmol/l, příliš škodlivá, a proto nevyžaduje léčebnou intervenci,“ stěžuje si prof. Kvapil na neuspokojivé podmínky, které panují v praxi. Přitom např. dyslipidémie se již lékaři naučili diagnostikovat i léčit a nález zvýšeného cholesterolu obyčejně lékař neponechá bez farmakologické intervence. Obtížné dosahování cílových hodnot glykovaného hemoglobinu potvrzují také například výsledky studie Steno-2, ve které HbA1c " 6,5 % dosahovalo v intenzivně léčené skupině pouze 15 % nemocných, zatímco v případě cholesterolu dosahovalo cílových hodnot 72 %, triglyceridů 58 %, systolického tlaku 46 % a diastolického tlaku 72 % nemocných. Není to však tím, že by lékaři neměli dostatek vhodných terapeutických nástrojů. Podle odborníků lze teoreticky docílit dobré kompenzace u většiny pacientů.

Zvýšit informovanost

„Navzdory novým terapeutickým možnostem, které máme v poslední době k dispozici, se zdá, že procentuální zastoupení špatně kompenzovaných nemocných se nesnižuje, ale spíše jich přibývá, alespoň to naznačují statistiky prováděné v USA. V této situaci se nabízejí dvě otázky: zda nemáme špatně nastavená kritéria kompenzace, nebo jestli by nebylo potřeba upřít snahy odborníků poněkud jiným směrem, než se ubírá současný výzkum v diabetologii. V prvním případě je odpověď jasná. Kritéria jsou nastavena správně, protože normální hodnoty glykémie jsou právě ty, jež jsou prevencí pozdních komplikací. Ve druhém případě zkušenosti z praxe ukazují na to, že navzdory maximální intenzifikaci léčby se nám u velkého množství diabetiků nedaří udržet dobrou kompenzaci, a úvahy o hledání nových způsobů léčby, které by umožnily dosáhnout cílových hodnot ve větším měřítku, jsou tedy aktuální,“ říká prof. Kvapil a dodává: „Základem našich snah o zlepšení kompenzace diabetiků zůstává přísné dodržování stávajících léčebných doporučení, čehož snadněji dosáhneme mimo jiné i tím, že se o problematice diabetu bude více mluvit na širším odborném fóru, ale i v laické veřejnosti. Světový den diabetu je dobrým nástrojem, jak toho alespoň částečně dosáhnout. Při této příležitosti bych rád upozornil na existenci nového odborného serveru www.dm2t.cz, který je věnován problematice diabetu 2. typu a bude sloužit k rychlému předávání informací mezi odbornou zdravotnickou veřejností,“ uzavírá prof. Kvapil

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené