Přeskočit na obsah

Tematická příloha: Léčba ran - Quo vadis, hojení v České republice

Pracuji jako chirurg Centra cévní a miniinvazivní chirurgie Nemocnice Podlesí, a. s., v Třinci, dlouhodobě se zajímám o léčbu nehojících se ran, od roku 2004 jsem členem výboru České společnosti pro léčbu rány. Proč se jako chirurg zabývám právě problematikou chronických ran? Rány a chirurgie spolu bezesporu úzce souvisejí již odnepaměti.

Je pravdou, že chronickým ránám se chirurgové dříve věnovali jen okrajově. Příčinou může být to, že od chirurga se většinou očekává svižná diagnostika a rychlé vyřešení daného problému. U chronických ran musíme počítat s rychlostí spíše v horizontu týdnů než hodin nebo dnů. Já vnímám léčbu nehojících se ran jako výzvu. Pro lékaře spočívá výzva v hledání příčiny narušeného hojení u konkrétního pacienta a nalezení způsobu, jakým hojení cíleně zlepšit. Péči o rány, nad nimiž již druzí zlámali hůl, považuji za nesmírně zajímavou. Je zdrojem motivace pro další profesní rozvoj lékaře.

Pro zainteresované lékaře i sestry je fascinující dynamika, jakou se tento obor rozvíjí. Za posledních zhruba 40 let se zavedly zcela nové techniky ošetřování a krycí materiály. Také výsledky léčby se diametrálně liší a dnes již můžeme tvrdit, že dokážeme zachránit končetinu i u těch pacientů, kde byla dříve jediným řešením amputace.

O výsledek se hraje v týmu

I přesto lze na scéně současné medicíny vypozorovat, že hojení ran a vůbec problematika zejména chronických ran je zdravotníky podceňována a stále tak trochu patří mezi „popelky“ v medicíně. Příčinou je zřejmě sama podstata vzniku a nehojení komplikované rány. Jedná se o odvětví medicíny s multioborovou působností.

Málokdo je ochoten zabývat se kožním defektem z pohledu chirurga, dermatologa, diabetologa nebo například nutričního terapeuta zároveň. Je samozřejmostí, že tito specialisté jsou součástí celého týmu, ale názory toho druhého musejí členové týmu umět slyšet i navzájem. Také není stále zcela zřejmé, kdo se má ujmout funkce koordinátora v týmu, který o rány pečuje. Má to být lékař, nebo zdravotní sestra? Nováček v oboru pak může mít oprávněný pocit, že se hojení ran nachází na rozcestí a jen krok od toho dostat se na scestí.

Místo teorie edukace v praxi

Za základní kámen úspěchu při zlepšování úrovně péče o pacienty s nehojícími se ránami proto považuji další vzdělávání všech zainteresovaných. Centrum cévní a miniinvazivní chirurgie v Třinci je ojedinělým pracovištěm, kde pod jednou střechou pracují všichni odborníci, kteří se na péči o pacienty s ischemickou chorobou cév dolních končetin a chronickými kožními defekty podílejí. Velkou část našich pacientů tvoří také nemocní s bércovými vředy žilního původu, komplikovanými pooperačními ránami a syndromem diabetické nohy. Od června 2006 organizujeme pro lékaře i zdravotní sestry v Nemocnici Podlesí odborný kurs Repetitorium komplexní léčby chronických ran. Je zaměřen na moderní ošetřování, diagnostiku a komplexní terapii chronických ran, kožních defektů i komplikovaných akutních ran. S frekventanty diskutujeme nad doporučeními pro ošetřování chronických kožních defektů, které vydala Česká společnost pro léčbu ran a EWMa.

Výhodou kursu je omezený počet účastníků a skvělé technické vybavení, které umožňuje televizní přenos z průběhu ošetření několika pacientů s kožními defekty z operačního sálu a interaktivní diskusi nad kasuistikami. Teoreticky i prakticky tak seznamujeme posluchače s moderními metodami při ošetřování ran a práci s vlhkým krytím. Ohlasy účastníků na tuto akci byly velmi dobré, proto pokračujeme i v roce 2007. Funkci odborného garanta pro hojení ran plní Česká společnost pro léčbu rány.

Nové webové stránky ČSLR

Česká společnost pro léčbu rány mne zaujala myšlenkou mezioborové spolupráce v hojení ran. Jedná se o organizaci, která sdružuje lékaře, sestry i ostatní pracovníky ve zdravotnictví. Za dobu svého působení ve výboru této společnosti jsem měl čest pracovat s řadou lidí zapálených pro hojení ran a sledovat, jak společnost reaguje na potřeby odborné veřejnosti. Od října 2006 fungují také ve zcela nové podobě webové stránky ČSLR. Cílem bylo rozšířit spektrum poskytovaných informací a přiblížit stránky co nejširšímu okruhu zájemců z řad odborníků.

Internet obecně je unikátním zdrojem informací pro odborníky i laiky. Přesto si myslím, že slovo lékaře má v péči o ránu nezastupitelné místo. Informace získané na internetu mohou být laiky chybně interpretovány, proto se přikláním spíše k „osvětové“ funkci internetových diskusí a skutečnou léčbu bych svěřil týmu odborníků.

Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 3/2007, strana C4

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené