Tematická příloha: Léčba ran - Naši pacienti nemají čas čekat
V roce 2004 bylo v dialyzačním programu zařazeno 7 743 pacientů, z toho 63 % nemocných bylo starších 60 let, diabetiků je mezi dialyzovanými téměř 40 %, a to nejvíce ve věkové kategorii 60 až 79 let. Přesné statistiky uvádějící počet nemocných s chronickými ránami v pravidelném hemodialyzačním programu nejsou dostupné v naší ani v zahraniční literatuře, nicméně zkušenosti z našeho pracoviště naznačují, že u dialyzovaných se s chronickými ranami setkáváme asi z 15 až 20 procent.
V této souvislosti je potřeba uvědomit si, že hemodialyzovaní pacienti bývají většinou komplikovaní nemocní v terminálním stadiu choroby, velmi často se u nich setkáváme s anémií a malnutricí, což má za následek nejenom vyšší riziko tvorby různých typů ran, ale i jejich komplikované a výrazně prodloužené hojení. Na našem pracovišti se věnujeme moderním metodám hojení ran od roku 2000. Vzhledem k narůstajícímu počtu pacientů byla na našem pracovišti v roce 2005 založena ambulance hojení ran, ve které jsou sledováni pacienti z hemodialýzy, ale i nemocní propuštění z interního oddělení.
Výsledky za první rok sledování
V ambulanci jsme v roce 2006 sledovali 35 hemodialyzovaných pacientů s chronickými defekty. Jedná se o nemocné s různými typy chronických ran, například s diabetickými defekty, defekty na pokladě ischemie při těžké ateroskleróze tepen i s ránami, jež jsou ve vyšší míře typické právě na hemodialyzačních střediscích – krvácení po podání antikoagulace či steal fenomén u arteriovenózních spojek. Léčení probíhá standardně za pomoci moderních materiálů metodou vlhkého hojení a dalšími postupy, např. larvoterapií. S výhodou také využíváme i možnost hospitalizace nemocných na našem lůžkovém oddělení. Nemocní jsou převazováni školenou sestrou specializovanou na problematiku hojení ran. Supervize lékaře probíhá tím způsobem, že je jednou týdně přítomen při převazu nebo přizván ke konzultaci vždy, když dojde ke zhoršení defektu.
Za sledované období (rok 2006) čtyři pacienti z programu hojení ran zemřeli – dva na septické komplikace, ostatní na jiné komplikace související se základní diagnózou. Indikovali jsme pět parciálních amputací dolních končetin (palec, ev. prsty na nohou, jednou na ruce), 11 pacientů pokračuje v terapii, ostatní pacienti mají defekty zhojeny ad integrum.
K úspěchu vede včasná terapie
Výhodou hemodialyzovaných pacientů je možnost pravidelných kontrol během dialýzy. V rámci primární péče sester jsou pacienti pravidelně kontrolováni, lékař vyšetřuje u pacientů pravidelně pulsace dolních končetin, ev. přítomnost hyperkeratóz a drobných defektů. V případě podezření na ischemický defekt je pacient okamžitě indikován k angiologickému vyšetření nebo rovnou k invazivnímu výkonu. Poslední době pozorujeme výrazný nárůst úspěšných perkutánních transluminálních angioplastik (PTa) i u našich pacientů s pokročilou aterosklerózou.
Hemodialyzovaný pacient je komplikovaný pacient, s četnými riziky, ale při dobré a komplexní terapii, která je včasná a v případě potřeby i dostatečně invazivní (angiografie, PTa), se chronické rány u těchto pacientů hojí.
Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 3/2007, strana C6
Zdroj: