Tematická příloha: Léčba ran - Dobře živený pacient se neproleží
Vlivu nutriční intervence na vznik a hojení dekubitů se ve své přednášce na letošním pardubickém kongresu věnoval MUDr. Václav Pospíšil z Lužické nemocnice v Rumburku. Hojení dekubitů, stejně jako ran jiné etiologie, vyžaduje podle V. Pospíšila dostatečný přísun energie a mikronutrientů. Pro regeneraci poškozených tkání a proliferaci buněk jsou nutné vitaminy skupiny B, beta‑karoten, železo, vitaminy C a E a selen. Je také známo, že hojení dekubitů zpomaluje deficit zinku, v jehož důsledku dochází také k supresi T-lymfocytů. Zkušenosti navíc potvrdily, že suplementace argininu podporuje tvorbu analogu růstového hormonu a hojení ran i u nedeficitních jedinců. Odborníci pro urychlení hojení doporučují zvýšení podílu denní energie ve formě bílkovin (např. 20 gramů proteinového přídavku denně), pokud to komorbidity nemocných dovolí. „Názory na některé mikronutrienty se různí. Kombinace bílkovinných přípravků, argininu a zinku ale prokazatelně významně zkracuje dobu hojení ran a dekubitů,“ uvedl MUDr. Pospíšil. Nutriční doplňky podle něj mohou signifikantně zlepšit hojení ran již po několika týdnech, aniž by se významně změnily antropometrické hodnoty léčených.
Stav nutrice je třeba sledovat
Posouzení nutričního stavu je součástí doporučených postupů evropského poradního sboru pro dekubity (EPUaP) jak při léčbě, tak při prevenci dekubitů. Stejně jako samotný stav a dynamiku změn dekubitů doporučují odborníci posuzovat také stav nutrice pomocí jednoduchých nástrojů, které umožňují i v běžné praxi vyšetřit pacienty standardním způsobem. Podle Evropské společnosti pro enterální a parenterální výživu je pro komunitní pacienty vhodným nástrojem tzv. MUST protokol (Malnutrition Universal Screening Tool for adults), který hodnotí BMI, pokles hmotnosti a skutečnost, zda nemocný v posledních pěti dnech přijímal potraviny perorálně. Pro hospitalizované pacienty se více hodí tzv. NRS dotazník (Nutritional Risk Screening), jenž navíc zvažuje tíži základní choroby a další stresující faktory. U seniorů je k tomu všemu potřeba brát v úvahu úroveň mobility a neuropsychický stav.
„U pacientů se zvýšeným skóre rizika ke vzniku dekubitů a také u všech podvyživených nemocných se doporučuje včas zahájit nutriční intervenci. Vhodnou formou je sipping neboli popíjení nutričních doplňků. Pokud to stav pacienta vyžaduje, je možné výživu podat i enterální sondou,“ radí Václav Pospíšil.
Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 3/2007, strana C2
Zdroj: