Tematická příloha: Dětské lékařství: Ošetřování cizinců v příkladech
Poskytování zdravotní péče pojištěncům členských států EU, Evropského hospodářského prostoru EHP a Švýcarska se řídí nařízeními Rady EHS 1408/71 a 574/72. Mají přednost před českým zákonem. Na jejich základě je péče hrazena prostřednictvím českých zdravotních pojišťoven a v cenách odpovídajících českým. Postupy předpokládané evropským právem jsou závazné pro všechny poskytovatele zdravotní péče v systému veřejného zdravotního pojištění. Pro nesmluvní zdravotnická zařízení jsou pak závazné pouze v rozsahu českých předpisů o veřejném zdravotním pojištění. Rozsah péče, na niž mají cizí pojištěnci nárok, se liší podle toho, zda na našem území pouze pobývají, nebo zda zde bydlí. Cizinec ve vaší ordinaci
V případě ambulantní péče se doporučuje striktně vyžadovat kartu pojištěnce, potvrzení o registraci, formulář řady E nebo evropskou kartu zdravotního pojištění, a to jak od česky mluvících pacientů, tak od pacientů ze zemí EU. I česky mluvící pacienti totiž mohou být pojištěnci jiného státu než České republiky!Příklad z ambulance 1:
Na lékaře se obrátí cizí pojištěnec s potvrzením o registraci vydaným některou z českých zdravotních pojišťoven. Na tomto potvrzení je uvedeno, na jakou péči má pojištěnec nárok a která česká zdravotní pojišťovna ponese náklady na jeho ošetření.
...
Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 36/2006, strana 24
Zdroj: