Přeskočit na obsah

Tematická příloha: Dětské lékařství - Foláty snižují riziko orofaciálních rozštěpů

Orofaciální rozštěpy mají prevalenci 10 až 15 případů na 10 000 živě narozených dětí, spinální defekty pak 20 případů na 10 000 živě narozených dětí. Obě tyto vrozené vady patří mezi nejběžnější kongenitální malformace.

Výzkumníci ze Spojených států i Norska provedli observační retrospektivní studii dětí narozených v Norsku, v zemi, kde je jeden z nejvyšších výskytů kongenitální cheiloschisis a palatoschisis v Evropě – v průměru jeden případ na 500 porodů. Pro srovnání – v USA se vyskytuje jeden případ rozštěpu rtu a patra na 750 porodů. Norsko na rozdíl od USA nefortifikuje cereální produkty dodáním folátů. Studie sledovala porody v Norsku v letech 1996 až 2001, kdy výzkumníci identifikovali 377 dětí narozených s rozštěpem rtu, ať už s rozštěpem patra, nebo bez něj, a 196 dětí narozených pouze s rozštěpem patra. Do studie bylo zahrnuto také 763 náhodně vybraných kontrolních subjektů. Vědci zjistili, že perikoncepční suplementace foliovou kyselinou v dávkách 400 µg denně je spojena s redukcí rizika vzniku kongenitální cheiloschisis o 40 % (upravené relativní riziko 0,61, 95 % CI 0,39 až 0,96).

„Tyto závěry podporují doporučení lékařů všem ženám v produktivním věku užívat suplementy kyseliny listové,“ uvedl Allen J. Wilcox z National Institute of Environmental Health Sciences. Dodal, že foláty by měly užívat všechny ženy v produktivním věku a neměly by čekat s dodržováním folátového režimu na potvrzení početí, neboť dostatečný příjem folátů by měl být zajištěn právě v prvních týdnech gravidity. Vědci také upozornili, že je obtížné dosáhnout doporučované denní dávky folátů pouze stravou, proto je třeba jejich dietární příjem doplňovat suplementy. V souvislostí s prevencí spinálních defektů, jako je například spina bifida, se již nyní fortifikují vybrané základní potraviny foliovou kyselinou v USA, Kanadě, Chile, Brazílii, Jordánsku, Kostarice a v Jihoafrické republice. K tomuto preventivnímu kroku však přes doporučení Světové zdravotnické organizace dosud nepřistoupila žádná evropská země.

Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 10/2007, strana C2

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené