Přeskočit na obsah

Tematická příloha: Bolest: Analgetický žebříček WHO oslavil dvacetiny

Před dvaceti lety uveřejnila WHO útlou knížku Léčba nádorové bolesti, ve které jsou formulovány hlavní zásady léčby a také onen známý třístupňový analgetický žebříček. Můžete připomenout kontext, ve kterém byla tato doporučení vypracována?
Žebříček vznikl v rámci širšího programu Onkologické pracovní skupiny WHO, která si kladla za cíl podpořit rozvoj národních onkologických programů v jednotlivých členských zemích. Většina onkologických pacientů v chudších zemích světa je diagnostikována až v pokročilých stadiích nemoci. Kurativní léčba je pro ně nedostupná. Tito pacienti přitom trpí řadou symptomů, nejčastěji silnou bolestí, a jsou tak kandidáty na paliativní a hospicovou péči. WHO byla již tehdy přesvědčena, že součástí každého národního onkologického plánu musí být plán zajištění paliativní péče a dobré léčby bolesti všem pacientům s pokročilým onemocněnímJaké jsou tedy hlavní principy léčby nádorové bolesti podle doporučení WHO?
Celý dokument můžeme shrnout do pěti stručných hesel: perorálně, podle hodin (tj. v pravidelných intervalech), podle žebříčku, individuálně, se smyslem pro detail. Těchto pět hesel vychází z přesvědčení že analgetická farmakoterapie je základní metodou a klíčem k úspěchu. Silné opioidy jsou přitom základní lékovou skupinou.Co vlastně znamenají jednotlivé stupně žebříčku?
Jednotlivé stupně znázorňují postupné kroky při výběru analgetika na základě intenzity bolesti. Jednotlivé stupně tak představují léky, které jsou účinné k léčbě mírné, středně silné a silné bolesti. Např. u pacienta s mírnou bolestí je vhodné začít s paracetamolem nebo některým z nesteroidních antirevmatik (NSA).Jak je to s druhým stupněm žebříčku?
Druhý stupeň hovoří o pacientech se středně silnou bolestí. Tito nemocní by měli být léčeni slabými opioidy. Pacient s středně silně bolestivou periferní neuropatií může být léčen kodeinem v kombinaci s tricyklickým antidepresivem nebo antikonvulzivem. K lékům druhého stupně analgetického žebříčku patří kodein, propoxyfen, tramadol, nízkodávkovaný oxycodon a buprenorfin. Některé studie ukazují, že kombinace opioidu a neopioidního analgetika má aditivní účinek. Proto přináší lepší efekt než monoterapie.Navzdory tomu v poslední době někteří autoři zpochybňují užitečnost druhého stupně žebříčku. Proč je tomu tak?
...

Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 28/2006, strana 22

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené