Přeskočit na obsah

Tematická příloha: Angiologie - Zkušenosti s fondaparinuxem u zlomeniny femuru

U starších pacientů se totiž kumulují rizikové faktory predisponující ke vzniku žilního tromboembolismu. Je to především pokročilý věk, trauma, samotný chirurgický výkon, cévní poranění, imobilita (nad 72 hodin), anamnéza již prodělané žilní trombózy a přidružené choroby, které nejsou ve vyšším věku výjimkou.

Bez profylaxe je incidence objektivně potvrzené žilní trombózy u hospitalizovaných pacientů po velkých ortopedických operacích 40% až 60%. Výskyt plicní embolie je mnohem méně zmapován, ale podle 7. konference American College of Chest Physicians (ACCP) dochází k plicní embolizaci až u 28 % pacientů v průběhu dvou týdnů po provedené operaci velkých kloubů dolních končetin (artroplastika kyčelního nebo kolenního kloubu). Fatální plicní embolie je pak daleko častější u pacientů operovaných pro zlomeninu (až v 7,5 %) než u elektivních operací kyčelního kloubu. Proto je profylaktické podávání antikoagulancií nezbytné u všech těchto rizikových pacientů. (Plné znění Doporučení k profylaxi žilní trombózy podle 7. konference ACCP zájemci najdou v: Geerts, W. H., Pineo, G. F., Bergquist, D., Larsen, M. R., Collwell, C. W., Ray, J. G.: Prevention of venous thromboembolism: The seventh ACCP Conference on Antithrombotic and Thrombolytic Therapy. Chest, 2004, 126:338S–400S.)

Doporučení pro profylaxi žilní trombózy

Pro profylaxi žilní trombózy při elektivní artroplastice kyčelního nebo kolenního kloubu se doporučuje rutinní použití jednoho z těchto tří antikoagulancií: MWH (ve vysoké dávce > 3400 j. s.c. denně), fondaparinux (zahájení v dávce 2,5 mg za 6 až 8 hodin po operaci), kontrolovaná léčba warfarinem, která se zahájí večer před operací nebo večer po operaci (INR v rozmezí 2–3) Nedoporučuje se podání samotného aspirinu, dextranu nebo nízké dávky heparinu (dvakrát až třikrát 5000 j. s.c.). Pro profylaxi žilní trombózy po operaci zlomenin horní části stehenní kosti (HFS) se doporučuje rutinní profylaxe fondaparinuxem nebo LMWH (> 3400 j. s.c. denně) nebo kontrolovaná léčba warfarinem (INR 2–3) nebo nízkými dávkami LMWH dvakrát až třikrát 5000 j. s.c. denně. Pokud je potřeba operaci oddálit, je doporučeno zahájit profylaxi žilní trombózy buď nízkými dávkami heparinu s.c., nebo LMWH již v předoperační fázi po přijetí pacienta. Po velkých ortopedických operacích se potřebná doba profylaxe pohybuje: po elektivních operacích kolenního a kyčelního kloubu nebo po operaci pro zlomeninu (HFS) je třeba farmakologickou profylaxi provádět po dobu nejméně 10 dnů, po elektivních operacích kyčelního kloubu i po traumatu horní části stehenní kosti je doporučeno prodloužit profylaxi žilní trombózy po operaci na 28 až 35 dnů.

Nové antitrombotikum

Ke tradičním antikoagulanciím je od počátku roku 2007 k dispozici i v ČR nové antitrombotikum fondaparinux (firemní název Arixtra), které má proti starším přípravkům některé výhody. Fondaparinux je syntetický a selektivní inhibitor aktivovaného faktoru X (Xa). Jeho antitrombotická aktivita je výsledkem antitrombinem III (ATIII) zprostředkované selektivní inhibice faktoru Xa. Fondaparinux nedeaktivuje trombin a nemá žádný vliv na destičky. Po subkutánním podání se fondaparinux kompletně a rychle vstřebává (absolutní biologická dostupnost je 100%). Eliminační poločas dosahuje okolo 17 hodin u zdravých mladých osob a okolo 21 hodin u zdravých starších osob. Fondaparinux je vylučován v 64 až 77 % ledvinami v nezměněné podobě.

Doporučená dávka tohoto antitrombotika u pacientů podstupujících velký ortopedický výkon je 2,5 mg, které se podávají pooperačně subkutánní injekcí. U pacientů straších 75 let a/nebo s tělesnou hmotností pod 50 kg a/nebo s clearance kreatininu mezi 20 až 50 ml/min je doporučeno přísné dodržování načasování. První dávka fondaparinuxu by neměla být podána dříve než za šest hodin po chirurgickém výkonu.
...

Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 6/2007, strana A14

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené