Tematická příloha: Angiologie - Zánět podkladem chronické žilní insuficience
Během slavnostního zahájení kongresu proběhlo tradiční udílení čestných členství České angiologické společnosti ČLS JEP. V letošním roce je obdržel profesor Erich Minar, významný představitel Rakouské angiologické a lymfologické společnosti, za mimořádné zásluhy o rozvoj angiologie. Dalším čestným členem se stala Mgr. Eva Uhrová, které bylo toto ocenění uděleno jako poděkování za vzorné organizační a ekonomické zajištění České angiologické společnosti ČLS JEP, neboť právě Mgr. Uhrová měla v posledních letech jako hlavní pořadatel na starosti všechny odborné akce této společnosti, včetně Angiologických dnů.
Nové guidelines pro prevenci a léčbu dyslipidémie
V úvodní přednášce prvního odborného bloku představil MUDr. Michal Vrablík, Ph.D., z III. interní kliniky 1. LF UK a VFN v Praze, nová Doporučení pro diagnostiku a léčbu dyslipidémií v dospělosti, vypracovaná výborem České společnosti pro aterosklerózu. Jednalo se o jedno z prvních představení těchto nových doporučení, která budou otištěna v časopisech Cor et Vasa a Vnitřní lékařství v první polovině tohoto roku. Tyto doporučené postupy se týkají komplexní péče o nemocné s dyslipidémií a navazují na předchozí guidelines. Pro nedostatek času se proto MUDr. Vrablík soustředil pouze na odlišnosti mezi oběma dokumenty. Připomněl, že obecně každá osoba, která dovršila plnoletosti, by měla mít stanovenu koncentraci celkového cholesterolu a pokud se ukáže, že je vyšší než cílové hodnoty, měly by být doplněny i další údaje týkající se celého lipoproteinového spektra. Toto komplexní vyšetření by mělo být navíc rovnou provedeno u vybraných skupin obyvatel, mezi které patří muži ve věku nad 40 let a ženy starší 50 let a dále lidé s některým z rizikových faktorů – manifestním kardiovaskulárním onemocněním, diabetem 1. nebo 2. typu, pozitivní rodinnou anamnézou zaměřenou na výskyt kardiovaskulárních onemocnění a závažných dyslipidémií, arteriální hypertenzí, subklinickou aterosklerózou, abdominální obezitou, chronickým onemocněním ledvin či klinickými příznaky dyslipidémie, jako jsou arcus, xantomy atd. U ostatních osob stačí opakovat vyšetření celkového cholesterolu v případě, že je v mezích normy, při pravidelných preventivních kontrolách.
Cílové hodnoty se opět zpřísnily
„Z laboratorních vyšetření se nově do doporučení dostává vyšetření ApoB. Je to proto, že tento protein je součástí všech aterogenních lipoproteinových částic v plazmě, jak těch, které nesou cholesterol, tak i částic, jež obsahují triglyceridy. Proto velmi dobře koreluje s aterogenním rizikem a lze jej na rozdíl od LDL cholesterolu využít jako marker tohoto rizika jak u nově zjištěných nemocných s dyslipidémií, tak i u pacientů již léčených statiny. Stanovení koncentrace tohoto proteinu nám umožní odhalit nedostatky v razanci naší léčby. Nově je také doporučován poměr ApoAI/ ApoB, který asi nejlépe vyjadřuje plazmatickou aterogenní rovnováhu. „Toto vyšetření však není určeno plošně pro všechny nemocné, ale pouze pro ty s vysokým rizikem kardiovaskulárních onemocnění, u nichž potřebujeme detailněji stratifikovat jejich riziko,“ doplňuje M. Vrablík a dodává, že tento poměr podle výsledků studie INTERHEART nejlépe predikuje riziko infarktu myokardu v porovnání se všemi dalšími základními rizikovými faktory. Pro základní stratifikaci však podle něj stále slouží známá tabulka SCORE, s výjimkou osob, které spadají do kategorie vysokého rizika. Mezi obvyklé skupiny byli nově zařazeni také nemocní s chronickým renálním onemocněním.
Jednou z nejdůležitějších součástí doporučených postupů jsou cílové hodnoty. Ty nejsou ovšem obecně v přílišné oblibě, protože se často mění a nejinak tomu bylo i u těchto guidelines. Na základě kumulace epidemiologických a klinických dat z posledních let se opět snížily cílové hodnoty pro celkový a LDL cholesterol u rizikových pacientů. „U osob s rizikem větším než pět podle tabulek SCORE, u diabetiků 2. typu a diabetiků 1. typu s mikroalbuminurií bez manifestní kardiovaskulární choroby bychom podle nových doporučení měli usilovat o koncentraci celkového cholesterolu nižší než 4,5 mmol/l a v případě LDL cholesterolu o hodnoty nižší než 2,5 mmol/l,“ doporučuje M. Vrablík. U pacientů s manifestním kardiovaskulárním onemocněním nebo u osob s kumulací rizikových faktorů jsou cílové hodnoty dokonce v obou případech ještě o 0,5 mmol/l přísnější.
...
Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 6/2007, strana A11
Zdroj: