Tematická příloha: Angiologie - Riziko plicní embolie u dívek s antikoncepcí
MUDr. Kabíček ve své přednášce poukázal na skutečnost, že řízenou hormonální nebo nitroděložní antikoncepci užívá v České republice přes 50 % dívek a žen fertilního věku (15 až 49 let), z čehož je nemalé procento dospívajících. Většina z nich užívá kombinovanou antikoncepci s nízkou dávkou ethinylestradiolu a gestagenu 2. nebo 3. generace. Orální kontracepce (OC) je často nasazována i z jiných než antikoncepčních indikací (poruchy menstruačního cyklu, těžší formy akné atd).
Součástí sdělení P. Kabíčka byly také dvě kasuistiky částečné plicní embolizace u adolescentních dívek užívajících OC. V obou případech byla primárně zvažována pneumonie. Hereditární trombofilie byla však diagnostikována pouze u jedné dívky. MUDr. Kabíček upozornil na alarmující skutečnost, že většina dospívajících dívek neví o rizicích a vedlejších účincích hormonální antikoncepce. Dívky také často nejsou poučeny o nutnosti režimových opatření při užívání hormonální kontracepce. Riziko tromboembolické choroby při užívání orální kontracepce je čtyřikrát vyšší oproti celkové populaci, nejvyšší riziko je v prvním roce užívání těchto léků. Kromě hluboké žilní trombózy dolních končetin a plicní embolie je zvýšené riziko trombózy i v jiných lokalizacích. Po vysazení orální kontracepce vymizí zvýšené riziko tromboembolické choroby do tří měsíců.
MUDr. Kabíček zdůraznil důležitost prevence tromboembolické choroby u dospívajících spočívající v podrobné anamnéze před nasazením orální kontracepce, zaměřené na rizikové faktory trombózy, selektivní screening vrozených trombofilních stavů, informování dívek o trombóze jako nežádoucím účinku orální kontracepce a nutnosti dodržovat režimová opatření při podávání antikoncepce.
Apel na gynekology a praktické dětské lékaře
„Na tromboembolické komplikace musíme myslet již v dorostovém věku. Plicní embolie může připomínat klinikou i rentgenovým obrazem pleuropneumonii,“ připomněl závěrem zvého vystoupení P. Kabíček. Při podezření na plicní embolii lze pro orientaci využít dobrou senzitivitu výrazné pozitivity D-dimerů u trombózy a poté provést podrobné angiologické vyšetření. Dívky užívající OC by měly podle P. Kabíčka znát nežádoucí účinky a dodržovat režimová opatření prevence trombózy zahrnující dostatečnou hydrataci, elastické punčochy, pohybovou aktivitu a vysazení antikoncepce minimálně čtyři týdny před plánovanou operací. Přednáška MUDr. Kabíčka vyvolala bohatou diskusi a upozornila na velice aktuální problém, na který by měli myslet především gynekologové a praktičtí lékaři pro děti a dorost.
Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 6/2007, strana A12
Zdroj: