Tematická příloha: Angiologie - Pycnogenol možná účinnější než inzulin
Studie zahrnovala 60 pacientů s diabetem léčených inzulinem. Polovina z nich dostávala kromě inzulinu také orálně 150 mg pycnogenolu. Druhá polovina tvořící kontrolní skupinu užívala placebo a měla tedy pouze inzulinovou léčbu.
Měření ukázala, že terapie pycnogenolem zlepšila průtok krve kapilárami u ležícího pacienta o 34 % ve srovnání se 4,7 % v placebové skupině. Měření u stojícího pacienta vykázalo zlepšení kapilárního průtoku dokonce o 68 % v porovnání s osmi procenty v placebové skupině.
Léčba pycnogenolem snížila edém v oblasti kotníků, jenž se rozvinul během 10 minut po přechodu pacienta z polohy vleže do stoje, o 17 % ve srovnání s 2,6 % v skupině léčené pouze inzulinem. „Toto rychlé zlepšení mikrocirkulace při léčbě pycnogenolem už za čtyři týdny je klinicky signifikantní,“ uvedl doktor Gianni Belcaro z univerzity Chieti-Pescara, jenž studii vedl. Podle něj bylo dále při orální i lokální aplikaci pycnogenolu dosaženo zmenšení velikosti diabetického vředu o téměř 75 procent.
Potřebujeme další studie
...
Problematikou vlivu léků na mikrocirkulaci zejména z pohledu kapilaroskopie se zabývají i ve Fakultní nemocnici Na Bulovce. „Práce ‚Improvement of Diabetic Microangiopathy With Pycnogenol: A Prospective, Controlled Study‘ M. R. Cesarone a kol. má překvapivé pozitivní výsledky,“ řekl MUDr. Jan Zeman, primář Centra preventivní medicíny a funkční diagnostiky v této pražské nemocnici. Podle něho nelze této studii nic vytknout, protože se opírá především o dobře podložená měření pletysmografická (strain-gauge-derived metodikou), hodnotící kapilární filtraci. Zároveň také uvádí zajímavá data průtoků laser dopplerem.
„Přesto bych považoval závěry za předběžné. Je nutné je prověřit dalšími pracemi,“ zaujímá určitý odstup MUDr. Zeman s tím, že v oblasti výzkumu mikrocirkulace jsou však v Itálii velice daleko a v Evropě patrně na tomto poli vedou.
Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 6/2007, strana A14
Zdroj: