Přeskočit na obsah

Tematická příloha: Angiologie - Kvalita života nemocných s ICHDK

Kvalita života představuje právě vícedimenzionální měřítko k posouzení celé řady životních aspektů (zdravotních, psychosociálních, spirituálních apod.). Různé aspekty kvality života mohou být v různé fázi onemocnění a jeho léčby rozdílně zasaženy. Lékaři a ošetřující zdravotnický personál dostávají k dispozici zásadní informace o samotných potřebách pacienta, které mohou významně přispět ke zkvalitnění péče o něj. V neposlední řadě tyto informace mohou napomoci odhalit mechanismy modifikující vznik a průběh onemocnění, včetně léčebné intervence u daného pacienta.

Světová zdravotnická organizace defi‑ nuje kvalitu života nemocného z perspektivy optimálního zdraví jako „stav úplné tělesné, duševní a sociální pohody, nikoli jen jako absenci nemoci či postižení“. Samotný pojem kvality života však zahrnuje údaje o fyzickém, psychickém, sociálním a duševním stavu jedince.

Pro hodnocení dotazníky generické a specifické

Hodnocení kvality života nemocných je prováděno pomocí generických a speci‑ fických dotazníků. Generické dotazníky hodnotí celkový stav nemocného bez ohledu na dané onemocnění. Jejich výhodou je, že hodnotí kvalitu života nemocných v co nejširším záběru, tj. jsou vhodné zejména k hodnocení kvality života nevýběrových vzorků populace nebo ke srovnání velikosti ovlivnění kvality života různými onemocněními. Mezi nejznámější generické dotazníky, které lze samozřejmě použít i k hodnocení kvality života u nemocných s ischemickou chorobou dolních končetin (ICHDK), patří Short Form Subject Questionnaire 36, European Quality of Life Questionnaire EQ‑5D Version a World Health Organization Quality of Life Questionnaires. Všechny tři zmiňované dotazníky jsou k dispozici v české verzi. Specifické dotazníky jsou koncipovány pro hodnocení celkového stavu nemocného u daného typu onemocnění nebo specifického aspektu kvality života (např. bolest, únava, sexualita apod.). Nejznámějším specifickým dotazníkem používaným k hodnocení kvality života nemocných s ischemickou chorobou dolních končetin je Spertusův Peripheral Artery Questionnaire (PAQ). Dotazník ve 20 otázkách hodnotí pět dimenzí kvality života, a to fyzické obtíže, symptomy ICHDK, sociální funkce, léčbu ischemické choroby dolních končetin – její efekt a celkovou kvalitu života. Dalším specifickým dotazníkem je Longův Walking Impairment Questionnaire (WIQ) a Kakkosův Intermittent claudication questionnaires (ICQ). Žádný z těchto dotazníků však není k dispozici v české verzi. Okruhy vyšetřované v dotaznících kvality života shrnuje tabulka 2.

Situace u nemocných s ICHDK v ČR

V našich podmínkách je hodnocení kvality života u nemocných s ischemickou chorobou dolních končetin prováděno stále ještě na experimentální úrovni. V zahraničí je této problematice věnována pozornost již od 80. let 20. století, a to v souvislosti s prvními nástroji na měření kvality života nemocných, tj. dotazníky kvality života. Na našem pracovišti (II. interní klinika – Oddělení klinické hematologie a endokrinologie a katedry válečného vnitřního lékařství Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany v Hradci Králové) jsme v roce 2006 provedli dvě studie směřující ke dvěma cílům: zhodnotit vliv endovaskulární intervence pomocí perkutánní transluminální angioplastiky na kvalitu života nemocných s ischemickou chorobou dolních končetin a zhodnotit incidenci depresivní symptomatiky u nemocných s ICHDK a její vliv na kvalitu života u této kohorty pacientů.

První longitudinální prospektivní studie měla dva hlavní cíle: zhodnotit celkovou kvalitu života nemocných s ischemickou chorobou dolních končetin a posoudit vliv endovaskulární intervence pomocí perkutánní transluminální angioplastiky na kvalitu života nemocných s ICHDK v časném časovém odstupu od jejího provedení. Do studie bylo zařazeno 42 respondentů o průměrném věku 65,4 roku (věkové rozmezí 45 až 79 let), z toho bylo 28 mužů a 14 žen. Dotazník kvality života v časném časovém odstupu (3 až 6 měsíců) po perkutánní transluminální angioplastice vyplnilo 30 respondentů (20 mužů, 10 žen), což představovalo 71% návratnost dotazníků. Všichni tito respondenti měli postižení femoro‑popliteálního arteriálního řečiště. Jejich průměrný věk byl 63,1 roku a u všech 30 byla provedena úspěšná endovaskulární intervence pomocí balónkové perkutánní transluminální angioplastiky bez přítomnosti komplikací. K hodnocení kvality života byla použita česká verze mezinárodního generického dotazníku European Quality of Life Questionnaire – Version EQ-5D (Euro Qol EQ-5D).

Dotazník hodnotí dva ukazatele kvality života – objektivní a subjektivní. Objektivní ukazatel zahrnuje pět aspektů kvality života – pohyblivost, sebeobsluhu, obvyklou činnost, bolest/obtíže, úzkost/depresi. Výstupem je EQ‑5D skóre (dimenze kvality života) nabývající hodnot 0–1 (0 – nejhorší zdravotní stav, 1 – nejlepší zdravotní stav). Subjektivní ukazatel zahrnuje vizuální analogovou škálu, kde hodnota 100 představuje nejlepší zdravotní stav a hodnota 0 nejhorší stav. Respondent vyznačí svůj subjektivně vnímaný zdravotní stav na stupnici tzv. thermometru. Výstupem je EQ-5D VAS (subjektivní zdravotní stav) nabývající hodnot 0 až 100.
...

Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 6/2007, strana A13

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené