Přeskočit na obsah

Technologie DACC mění antimikrobiální management

Následující text je stručným výtahem z edukační přílohy vydané v roce 2011 ve spolupráci s BSN medical, British Journal of Nursing a British Journal of Community Nursing, kterou do češtiny odborně přeložil MU Dr. Jan Stryja. Plné znění je dostupné na www.rany.cz.

Infekce je hlavním faktorem, který vede ke stagnaci hojení rány. Všechny otevřené rány jsou kontaminovány, a i když se infekce nevyvine u všech těchto ran, u pacientů se sníženou činností imunitního systému význam přítomnosti bakterií na spodině rány jako rizikového faktoru nehojení rány stoupá. I když ještě přetrvávají některé nejasnosti ohledně přesných mechanismů, kterými mikroorganismy způsobují infekci (Bowler, Durden a Armstrong, 2001), poznatek, že produkce mikrobiálních toxinů a enzymů poškozuje buňky tkání a narušuje hojení, je obecně akceptován. Brzy po poranění se do procesu reparace tkáně zapojují polymorfonukleární leukocyty (PMN), které produkují enzymy, jež mohou rovněž poškozovat zdravé tkáňové buňky. Tyto dva faktory pomáhají objasnit zpoždění hojení, které často při léčení ran pozorujeme. Rostoucí obavy z antimikrobiální rezistence vedou kliniky k tomu, aby přehodnotili roli topických antiseptik v hojení ran. Je možné, že ne všechny rány vyžadují zásah (systémový nebo lokální) těmito aktivními látkami.

Klinickým cílem prevence a zvládání infekce je zajistit to, aby obrana hostitele byla schopna potlačit růst a množení mikrobiálních patogenů. Jedním z prostředků k poskytování podpory hostiteli je zavedení „pasivních“ antimikrobiálních mechanismů, které mohou mít význam v managementu mikrobiálního osídlení rány. Existují důkazy o tom, že i terapeutická krytí neobsahující přímo antisepticky působící účinnou látku mají v managementu mikrobiálního osídlení rány důležitou funkci. Jak ukázal poslední vývoj, tzv. hydrofobní interakce probíhá na základě přítomnosti molekul mastné kyseliny dialkylcarbamoylchloridové (DACC), které pokrývají povrch vláken krytí a interagují s povrchem mikroorganismů na spodině rány. Bakterie a houby jsou nenávratně vázány fyzikálním mechanismem – hydrofobní interakcí – k vrstvě DACC na povrchu krytí a následně jsou odstraňovány z povrchu rány v průběhu výměny krytí při převazu. Riziko bakteriální rezistence nebo senzibilizace je minimalizováno, protože se do rány neuvolňují žádné aktivní sloučeniny. Tímto způsobem je možné také předejít uvolnění potenciálně škodlivého endotoxinu na spodinu rány, protože mikroorganismy jsou odstraněny vcelku, a nikoli poškozené.

Prevence a léčba lokální infekce rány je do značné míry závislá na používání topických antimikrobiálních krytí. Tyto materiály dosahují svého účinku tím, že zabíjejí bakterie. To má ale za následek přítomnost zbytků bakteriálních buněk v ráně a uvolnění endotoxinů, které mohou prodloužit zánětlivou fázi hojení rány. Alternativou této léčby je postup, při kterém se bakterie a plísně ireverzibilně váží na terapeutické krytí díky hydrofobní interakci a jsou následně od straněny při výměnách krytí.

Tímto krokem snižujeme riziko prodloužené zánětlivé reakce a zmenšujeme potenciál pro vznik rezistence. Jeho další výhodou je fakt, že neexistuje riziko toxického působení na zdravou tkán či systémové resorpce.

Kyselina dialkylcarbamoylchloridová

DACC je syntetický derivát přirozeně se vyskytující mastné kyseliny, která se nachází například také v pavučinách. Dle historických pramenů se pavučiny používaly v minulosti k léčbě ranné infekce (Forrest, 1982). Přítomnost DACC lze vizualizovat přítomností kapiček vody, které se na pavučině vytvářejí díky hydrofobní povaze DACC. Tímto hydrofobním derivátem mastných kyselin je při výrobě potažen obvazový materiál, čímž krytí získává vysoce hydrofobní vlastnosti. Mikroorganismy, jejichž buněčný povrch je hydrofobní, se při kontaktu s jiným hydrofobním materiálem na něj ireverzibilně váží na základě hydrofobní interakce. Tímto způsobem se mikroorganismy fyzikálně zachycují na obvazový materiál. Jakmile jsou bakterie a plísně navázány na krytí, stávají se inertními a je jim zabráněno rozmnožovat se nebo uvolňovat škodlivé toxiny. Při každé výměně krytí jsou mikroorganismy odstraněny ze spodiny rány spolu s krytím, čímž se důsledně snižuje bakteriální zátěž rány.

Obvazy Cutimed Sorbact

DACC je základní součástí krytí na rány Cutimed Sorbact (BSN medical Ltd, Hull), které na sebe váže bakterie. Je navrženo jako primární kontaktní obvaz na rány, který je účinný, pokud je v těsném kontaktu se spodinou rány ve vlhkém prostředí. Tento produkt je nejčastěji používán jako zelený acetátový tampon a zelená bavlněná páska. Tampony jsou k dispozici ve skládaném plochém formátu plošného krytí nebo jako trojrozměrné klubíčko vhodné k vložení do rány. Pro rány s malou nebo žádnou exsudací je vhodné krytí a vrstva amorfního hydrogelu (Cutimed Sorbact gel a na rány s vyšší úrovní exsudátu Cutimed Sorbact krycí polštářky a Cutimed Sorbact Hydroactive s gelovou krycí matrix). Obě krytí mají kontaktní vrstvu potaženou acetátem a vysoce savé jádro.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené